شیوه تمرینات روزانه در نوازندگی گیتار

نکاتی درباره تمرین روزانه گیتار

برنامه ریزی برای تمرین گیتار

برنامه ریزی برای تمرین گیتار
نکاتی درباره تمرین روزانه گیتار

نکاتی درباره تمرین روزانه گیتار را در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم. روزی خانمی جلوی آرتورو بنشین را در خیابانی در نیویورک گرفت و پرسید : ببخشید چگونه می‌توانم خودم را به (کارنگی هال ) برسانم ؟ روبن اشتاین به او گفت (تمرین کنید!) جهت مشاهده آموزش رایگان انواع ریتم گیتار و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی و آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته کلیک کنید.

 تمرین، نوعی شکل دادن به عادت و نوعی تکرار فراوان و بی پایان است . تمرین یعنی یادگیری اینکه چیزی را از قبل نمی دانستید یا اینکه می‌خواهید کاری را بهتر از قبل انجام دهید ; به هر حال تمرین سوای دید مکانیکی که در خود دارد در عین حال چیزی جز پرورش عضله ها, تاندون ها و مفاصل از طریق نظمی کنترل شده و یکپارچه نیست .

 تمرین باید از ذهن آغاز شود; هرگونه تمرینی که فاقد تفکر متمرکز باشد سبب بروز روندی عقیم خواهد شد هر تفکر نادرست که در تمرین ها تکرار شود باعث ایجاد تکنیک نادرست شده و پاک کردن این تکنیک نادرست بی نهایت سخت خواهد شد .( ویویان یوزف ـ نوازنده ویولن سل )

هیچگاه انتظار نداشته باشید که مشکل تکنیکی خاصی یک روزه حل شود حتی ۳۰ بار تمرین آرام پاساژی سخت و تحت شرایط تمرکز کامل و دقت مترونومی و وسواس بیش از حد روی جزئیات انگشت گذاری و غیره نیز شاید نتواند مشکل گشا و کارساز باشد.

پس همین نحوه تمرین و تمرکز را ادامه داده تا با تکرار هر روزه و حداقل یک هفته ای انجام گیرد که گره تکنیکی باز شود .

 اگر یک روز تمرین نکنم در واقع تاثیر آن در کنسرتم معلوم می‌شود , البته کسی این تاثیر را تا به این حد نمی‌فهمد اما تاثیر مخرب روانی آن روی خودم انکارناپذیر است. ( بری داگلاس ـ پیانیست )

مهمترین عنصر در یادگیری موسیقی

مهمترین عنصر در یادگیری موسیقی
نکاتی درباره تمرین روزانه گیتار

 میزان پیشرفت در نوازندگی به طور کامل با کیفیت کار انجام شده ضمن تمرین ماراتون وار در ارتباط است و یادآور می‌شود که کم شدن تمرکز مفید تقریباً ۴۵ دقیقه بعد از تمرین است . مهمترین عنصر در یادگیری موسیقی این است : درک جزئی بعد از ساعت های متمادی تمرین.

پس هیچگاه به بدن و ذهن خود یورش نبرید،  به ساز یورش نبرید، بگذارید هرچه می‌خواهد بشود طی زمان اتفاق بیفتد ، خود را  غرق تمرین کنید تا در جای واقعی قرار بگیرید .همیشه باید از همان اول کار با دقت تمام استراتژی و ساختمان صحیح تمرین ها را در نظر بگیرید . (فیلیپ مونه مجله گیتار بین الملل)

 برای هر مرحله پیشرفت , به طور کامل باید هدف و جهت تمرین ها در ذهن نوازنده به روشنی معلوم باشد .تمرین بی هدف و بی تمرکز فقط اتلاف وقت است معمولاً گیتاریست ها می‌نشینند و دست را بی هدف گرم می‌کنند و یا قطعاتی را چپ و راست می کنند,این کار ابداً توصیه نمی‌شود.

  بسیار خطرناک است که بگذاریم یک اشتباه ساده در ریتم یا عبارت سازی یا آرتیکو لاسیون در تکنیک عمومی نوازندگی ما اتفاق بیفتد و از آن عبور کنیم ; این مسئله هرچقدر بیشتر اتفاق بیفتد درصد انباشت خطا ها بالاتر رفته و جبران آن‌ها سخت تر می‌شود، بدتر از آن این است که گره های کور نوازندگی و دیدگاه‌های غیر زیبایی شناسی سدِ راه انتقاد از خود، و بی رحمانه می‌شود .( پیتر نوریس ـ رئیس دانشگاه یهودی منوهین )

نحوه تمرین صحیح گیتار

نحوه تمرین صحیح گیتار
نکاتی درباره تمرین روزانه گیتار

 اگر روی سه پایه نت خود, برنامه منظم تمرین را نوشته و به دقت از روی آن جلو برویم مطمئن باشید که از هر دقیقه خود استفاده بهینه کرده و زمان تمرین های شما بسیار خلاق و پر ثمر خواهد شد. زمانی را که به تمرین اختصاص می‌دهیم به طور کامل شخصی است و بستگی به رفتار خصوصی و شخصی هر فرد و مقتضیات و اعمال او دارد. پس هر چقدر دقت کمتر باشد باید نظم استراتژیک سفت و دقیق‌تری برقرار کرد . ( فلیپ مونه)

 برای رسیدن به درجات بالای تکنیکی همیشه باید کند و آهسته تمرین کرد, البته نه کمتر از سرعت معمول ولی به واقع کند و با وسواس شدید بر روی ریتم.تمرین پاساژ یا پوزیسیونی سخت به صورت بسیار کند و به تعداد ۲۰ دفعه بسیار بهتر از یک بار تمرین کردن ۲۰ پاساژ و پوزیسیون مختلف است . موسیقی را دوست دارم که بشود آن را کند نواخت ! ( استراوینسکی )

  اگر روزی یک ساعت وقت داشتم, گام میزدم, اگر دو ساعت وقت داشتم, باز هم گام می زدم . (یاشا هایفتز ) برگرفته از کتاب تکنیک گیتار هکتور کواین ترجمه استاد کیوان میرهادی .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکاتی درباره تمرین روزانه گیتار با گیتار آواز تماس بگیرید.