راهنمایی آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

تب گیتار چیست؟

تب گیتار چیست؟
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آن را در این مقاله مشاهده می‌کنید . خواندن تب گیتار می‌تواند کار بسیار دشواری باشد، اگر ندانیم که به چه چیزی نگاه می‌کنیم. تبلچر مملو از اطلاعات کاربردی است و آنچه را که برای نواختن یک آهنگ باید بدانیم به ما می‌گوید. به کمک فناوری، ما اکنون برنامه‌ ها و نرم‌ افزارهایی داریم که می‌توانند تبلچر را بخوانند و همچنین به صورت شنیداری آن را برای ما پخش کنند.

در نظر گرفتن نکات ضروری در مورد یادگیر  و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی می‌تواند به صورت خودآموزی مفید برای هنرجویان مبتدی یا متوسط عمل کند. نواختن آهنگ های مورد علاقه در کمترین زمان!

آموزش خواندن تبلچر گیتار

آموزش خواندن تبلچر گیتار
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

پیش از بیان هر موضوعی ابتدا باید تعریف درستی از تب گیتار داشته باشیم. تب های گیتار (یا تبلچر) روشی برای خواندن «موسیقی» بدون استفاده از نت های سنتی در موسیقی است.

اگرچه این روش در طول سال ها به اشکال متفاوت در خدمت سازهای زهی مختلف بوده است، اما معمولاً با گیتار مرتبط است. تبلچر به طور معمول شامل شش خط است، که هر خط یک سیم از گیتار ما را نشان می‌‌دهد. سیم‌ های گیتار با ضخیم‌ ترین سیم تنظیم شده‌ اند. (E پایین) در پایین، و باریک‌ ترین سیم ما و (E بالا) در بالا قرار دارد.

فرت های گیتار با اعداد روی این خطوط نشان داده می‌‍شوند. هر یک از این اعداد نه تنها خود فرت را نشان می‌‌دهند، بلکه یک نت را نیز نمایش می‌‌دهند. جنبه منفی تبلچر این است که ما نمی‌‌توانیم بگوییم کشش هر نت چقدر طول می‌کشد.

بنابراین گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه مان که قرار است با تب های گیتار آن را بنوازیم، امری مهم و ضروری است. به این دلیل که باید سرعت و کشش نت ها را با استفاده از گوش دادن به آهنگ برداشت کنیم.  توجه به خطوط حامل به همراه تبلچر می‌تواند به هنرجویان گیتار در یادگیری سریعتر کمک کند.

تبلچر و نت نویسی سنتی

تبلچر و نت نویسی سنتی
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

هنگام یادگیری و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آن، باید به نحوه نواختن آن نیز توجه ویژه ای شود. یادگیری تبلچر بسیار سریع تر از یادگیری نت های سنتی در تئوری موسیقی می‌باشد، که از مزیت های آن به شمار می‌رود. به طور کلی هر کدام از آن ها دارای مزیت و معایب مختلفی است، که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

خواندن تب های گیتار نسبت به خواندن نت های سنتی زمان بسیار کمتری برای خواندن و یادگیری نیاز دارد. یادگیری نت‌ خوانی می‌‌تواند برای بسیاری از گیتاریست‌ ها آزاردهنده باشد، که در عوض به سمت خواندن تب های گیتار گرایش پیدا می‌کنند.

بنابراین تبلچر گیتار ساده بوده و به ما نشان می‌‌دهد دقیقاً چه چیزی را بنوازیم و کجا آن را بنوازیم. همچنین ما را به چالش می‌‌کشد، تا از گوش‌ هایمان استفاده کنیم و شنوایی خود را در زمینه موسیقی توسعه دهیم. انتخاب آهنگ برای یادگیری آن کار آسانی نیست، اما خواندن تب های گیتار می‌‌تواند به ما کمک کند، بخش‌ های پیچیده‌ ای را که نمی‌‌توانیم با گوش یاد بگیریم، درک کنیم.

ساختار کلی تبلچر

ساختار کلی تبلچر
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

در یادگیری و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آن شناخت و آشنایی با ساختار کلی این سیستم ضروری است. به طور کلی تبلچر از اعدادی بر روی شش خط که نشان دهنده تعداد سیم های گیتار هستند ساخته شده است.

در عین حال برای اینکه نوازندگان بتوانند تکنیک های گیتار را از روی تبلچر گیتار بخوانند نیاز به استفاده از سمبل ها و یا علامت هایی هستنند، که به اختصار تکنیک مورد نظر را بیان می‌کنند. در ادامه به شیوه های خواندن این تکنیک ها خواهیم پرداخت.

به طور کلی در آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی می‌آموزیم که انگشتان خود را با چه تکنیکی بر روی ساز به کار ببریم. با توجه به تب های گیتار می‌توان زیر و بمی نت را تشخیص داد و آن را به سادگی نواخت.

خواندن علامت های خاص تبلچر گیتار

خواندن علامت های خاص تبلچر گیتار
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

در مسیر یادگیری و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی، ابتدا باید طرح اولیه آن را یاد بگیرید. وقتی به تبلچری که می‌خواهید یاد بگیرید نگاه می‌ کنید، به احتمال زیاد نمادهای استاندارد را در بالا و تب را در پایین خواهید دید.

به خاطر داشته باشید، شما همیشه تب را از چپ به راست می‌خوانید. تنها زمانی که چندین نت را همزمان می‌نوازید زمانی است که آنها روی هم چیده شده اند. در ادامه به معرفی برخی از این علامت ها خواهیم پرداخت. اگر به دنبال آموزش خواندن تبلچر گیتار، ضرب پایین و ضرب بالا هستید، حتما این بخش از مقاله را مطالعه کنید.

آکورد:

آکورد
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

اعداد روی هم نشان دهنده نوعی آکورد هستند.

نت های بی صدا یا میوت:

نت های بی صدا یا میوت
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

نت های مرده یا نت های بی صدا، با یک “x” بر روی یک سیم خاص نشان داده می‌شوند. هنگامی که یک نت بی صدا یا میوت می‌بینید، باید نت را با دست چپ یا راست خود بی صدا کنید و آن نت را پخش کنید تا زمانی که به طور کامل بی صدا شود.

میوت کردن با کف دست:

میوت کردن با کف دست
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

میوت کردن با کف دست با علامت “P.M” نشان داده می‌شود.

تکنیک بِند Bending:

تکنیک بِند Bending
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

بِند کردن سیم یک تکنیک بسیار رایج تب است، که قرار است یک نت را با یک فلش رو به بالا در کنار یک یا چند عدد بِند کنید. فاصله ای که باید نت را بِند بنوازید با نشانگر کنار فلش مشخص می‌شود. ممکن است یک بِند “کامل” یا یک بِند “2/1” باشد.

اسلاید یا Sliding:

اسلاید یا Sliding
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

لغزش روی گیتار با یک عدد فرت، یک خط و سپس یک عدد فرت دیگر نشان داده می‌شود. بسته به این که از یک سیم بالاتر به یک سیم پایین تر می‌لغزید یا بالعکس، خط به سمت بالا یا پایین مایل خواهد بود.

Hammer-ons & Pull-offs

Hammer-ons & Pull-offs
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

می‌توانید این تکنیک را به صورت یک خط اتحاد که قوسی شکل است و بالای چند نت کشیده می شود، مشاهده کنید.

ویبراتو:

ویبراتو
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

در زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم برای یک نت با انگشت خود افکت ایجاد کنیم. این تکنیک معمولاً با یک خط موج دار روی یک نت نشان داده می‌شود. شما می‌توانید شدت یا عریض بودن ویبراتو را از ضخامت یا پررنگ بودن خط خمیده تشخیص دهید.

تفاوت تب با نمودار آکوردها

تفاوت تب با نمودار آکوردها
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

در آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی یکی از مهم ترین نکات، بررسی تفاوت تب با نمودار آکوردها است.

زمانی که اسم تب یا همان تبلچر گیتار می‌آید، منظور خواندن موسیقی اختصاصی مربوط به گیتار است. اما نمودار آکوردها از چندین منظر با تب تفاوت دارد.

نمودار آکورد به شما نشان می‌دهد که برای اجرای نت ها باید از چه انگشتی استفاده کرد. همچنین محل قرار گیری انگشتان را هم نشان می‌دهد.

نمودار آکوردها به آموزندگان گیتار راهنمایی می‌کند که چگونه بدون ایراد اجرا کند.

شماره های روی تب گیتار بیانگر چیست؟

شماره های روی تب گیتار بیانگر چیست؟
آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی

شماره های روی تب (تبلچر) گیتار عدد فرت هایی را نشان می‌دهد که بایستی سیم آن را با انگشتان خود به حرکت درآورید. لایه بندی عمومی تبلچر راهنمای مناسبی برای اجرای صحیح گیتار فراهم می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آن می‌توانید با گیتار آواز تماس بگیرید.

تبلچر و نحوه خواندن نت‌های آن

برای آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی همراه ما باشید. تبلچر گیتار(تب گیتار) روش ویژه‌ای برای سازهای فرت‌دار بوده و معمولاً نوازندگانی که نمی‌توانند نت نویسی سنتی را بخوانند، از این روش استفاده می‌کنند که توضیحات مقاله در رابطه با نت نویسی سنتی یا استاندارد اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به طور کلی درست است که تبلچر ابزار کاملی نیست اما بسیار کاربردی و پرطرفدار است. همچنین خواندن آن برای یادگیری تئوری موسیقی به نوعی ضروری است.

یک تب شامل شش خط افقی است و این خطوط نمایانگر سیم‌های گیتار هستند. خط پایین ضخیم‌ترین سیم را نشان می‌دهد و خط بالا باریک‌ترین آن را و این به آن معناست که پایین‌ترین سیم بم‌ترین صدا را تولید می‌کند و بالاترین سیم، زیرترین نوع صدا را تولید می‌کند. در تبلچر به ضخیم‌ترین سیم‌ها، سیم‌های باس گفته می‌شود و به نازک‌ترین سیم‌ها، سیم های تربل می‌گویند.

چه زمانی کدام نت ‌ها را باید بنوازیم؟

ممکن است در نگاه اول اعدادی که روی تبلچر هستند، از نظر شما پیچیده به نظر برسند؛ اما هنگامی که آن‌ها را چندین بار تمرین و تکرار کنید، دیگر پیچیدگی و سختی ندارد و کاملا طبیعی و ساده خواهد بود.

بررسی و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آن

بررسی و آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آنسه نکته زیر را برای اینکه بدانید سیم‌ ها را با چه ترتیبی بنوازید، درنظر داشته باشید:

 • نکته اول: اعدادی که روی خطوط هستند به شما می‌گویند که باید کدام فرت را گرفته و سیم مشخص را بنوازید. یعنی اینکه اگر بر روی سیم هیچ عددی وجود ندارد، نباید آن را بزنید.
 • نکته دوم: ۰ به این معنی است که سیم مورد نظر آزاد بوده و شما بدون اینکه انگشتی روی آن بزنید، سیم را می‌نوازید.
 • نکته سوم: در صورتی که اعداد به شکل عمودی و متوالی در یک ردیف باشند، باید تمام سیم‌هایی که دارای عدد هستند را به شکل همزمان بنوازید.

تبلچر و نت نویسی سنتی (استاندارد)

با ادامه آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی آن همراه باشید. یکی از یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تبلچر این است که ضمن اینکه به شما کمک می‌کند که کدام نوع را اجرا کنید، دقیقا جایی را که باید نواخته شود هم به شما نشان خواهد داد؛ به عنوان مثال نتE در شش منطقه مختلف روی دستگاه گیتار وجود دارد. در صورتی که از فرمت استاندارد استفاده کنید، همان نقطه را به شما نشان خواهد داد. اما تبلچر به شما می‌گوید که باید کجای آن را اجرا نمایید.

برخی اعتقاد دارند نت نویسی استاندارد چیزهایی را که ساده هستند را پیچیده‌تر می‌کند؛ به عنوان مثال، اگر موسیقی بلوز را درنظر بگیرید، می‌دانید که ریتم آن به گونه‌ای خاص است و در واقع نوشتن دقیق و درست و خواندن آن بسیار مشکل به نظر می‌رسد به طوری که تب‌های ساده بدون نت و بدون ریتم در آن، راهی آسان جهت انتقال یک ایده به حساب می‌آیند. اما نکته اینجاست که برای اینکه متوجه شوید چطور باید آن‌ها را بنوازید، باید تمرین و تکرار زیادی داشته باشید.

اطلاعات فنی که می‌توانید در یک تبلچر بیابید

 1. اطلاعات فنی که می‌توانید در یک تبلچر بیابیدفلشی که از یک نت به سمت بالا اشاره دارد.
 2. خطوط منحنی که از نت‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند.
 3. خط‌های مستقیم بین دو نوع یا اسلاید
 4. یکسری علامت‌های اختصاری که در بالای نت‌ها قرار داده شده است و جهت نواختن سیم‌ها هستند.
 5. ضربه زدن با انگشت که غالباً با علامت a+روی نت نشان داده خواهد شد.

آیا باید نت نویسی استاندارد را یاد بگیرید؟

ممکن است این سوال در آموزش رایگان تبلچرخوانی گیتار و نکات کاربردی برایتان پیش آمده باشد که آیا باید حتماً نت نویسی سنتی را یاد بگیرم یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که اجباری نیست که حتماً این کار را یاد بگیرید. معمولاً برای نواختن بعضی از سبک‌ها مثل جاز ضروری است که نت‌نویسی استاندارد را بلد باشید؛ اما به شکل کلی یادگیری آن خیلی به دردتان نمی‌خورد و وقت شما را نیز می‌گیرد. همچنین به اعتقاد اکثر گیتاریست‌های حرفه‌ای، نواختن گیتار با نت‌گذاری سنتی، خیلی پیچیده می‌شود؛ زیرا باید اغلب نت‌ها را در چند جای مختلف روی فرت برد پیدا کنید و این کار حسابی شما را گیج می‌کند. اما تبلچر به راحتی به شما می‌گوید که کدام نت را در کجا اجرا نمایید.

ممکن است خیلی از شما دوست داشته باشید که گیتار کلاسیک سبک جاز را بنوازید. اما بدانید که لازمه نوازندگی در این سبک با خواندن موسیقی است. اما زمانی که مهارت خوبی را در نوازندگی کسب کردید، می‌توانید راحت‌تر بر آن نت‌ها تسلط پیدا کنید. در استفاده از تبلچر حتی اگر زمانی رسید که همه نت‌ها را خوب خواندید، همچنان سعی کنید از تبلچر برای نوشتن و خواندن سولوها کمک بگیرید.

سه سیستم شماره‌گذاری مورد استفاده برای خواندن تبلچر

 1. سه سیستم شماره‌گذاری مورد استفاده برای خواندن تبلچرشماره‌گذاری فرت‌ها: فرت‌ها نوارهای فلزی هستند که بر روی دسته گیتار قرار گرفته‌اند. در صورتی که راست دست باشید، نسبت به سمت راستتان دورترین فرت اول نامیده می‌شود و به همین ترتیب فرت بعدی در سمت راست شما فرت دوم است. این موضوع ممکن است در ظاهر مقداری ساده به نظر برسد اما جهت یادگیری گام‌ها و آکوردها، فوق‌العاده ضروری است.
 2. شماره.گذاری سیم‌ها: نازک‌ترین سیم شماره ۱ بوده و کلفت‌ترین سیم با شماره ۶ مشخص می‌گردد.
 3. شماره‌‌گذاری انگشت‌ها: شماره‌گذاری انگشت‌ها برای آن دستتان که کار فرت‌گذاری را بر عهده می‌گیرد، فوق‌العاده ساده است ولی در عین حال اهمیت زیادی دارد. در اینجا انگشت اشاره با شماره یک، انگشت وسطی را با شماره ۲ و انگشت سبابه شما نیز شماره ۳ است و در نهایت انگشت کوچکتان با شماره ۴ درنظر گرفته می‌شود.

به طور کلی همانطور که گفتیم تبلچر ابزاری است که به نوازندگان گیتار کمک می‌کند به راحتی یک قطعه را بنوازند و آکوردها و ملودی‌ها را بیاموزند. خواندن آن کار زیاد سختی نیست و شاید بگویم که شما می‌توانید با یادگیری چند علامت ساده قطعات پیچیده را اجرا کنید. اگر به تازگی به نواختن گیتار روی آورده‌اید از تب چه استفاده کنید. فقط دقت کنید که باید از منابع آگاه آن را کسب نمایید؛ زیرا در صورتی که از یک منبع غیرقابل است اعتماد استفاده کنید، وقتتان را صرف یادگیری یک درس غلط کرده‌اید.