آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

دانلود ویدئوی آموزش رایگان آرپژهای گیتار

بررسی و آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

بررسی و آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

یادگیری و آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، دارای مباحث بسیار مهمی‌است، که باید با آن آشنایی کامل داشت. آیا می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه آهنگ های خود را با آرپژ گیتار جذاب تر کنید؟

برای بسیاری از نوازندگان گیتار، یادگیری نحوه نواختن یک سولو به یاد ماندنی یک آرزوی دائمی‌است. بخش بزرگی از این موضوع این است که بدانید چه نت هایی باید اجرا شود و چه زمانی آنها را اجرا کنید.

ابتدا باید بدانید که آرپژ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ آرپژ از آکوردهایی تشکیل شده که نت به نت نواخته می‌شوند، نه همزمان. می‌توانید آنها را به عنوان مقیاس های سه تا چهار نتی متشکل از صداهای آکورد در نظر بگیرید (صداهایی که برای ساختن هر آکورد استفاده می‌شوند).

در یادگیری و آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، وقتی به نت ها در تمرین آرپژ فکر می‌کنیم، اساسا به آکوردهای آن توجه می‌کنیم. آکوردها دارای دو نوع اصلی ماژور و مینور هستند، که با اغلب بافت را در موسیقی به وجود می‌آورند. با یکی دیگر از مقالات گیتار آواز همراه ما باشید.جهت مشاهده آموزش گیتار کلیک کنید.

آموزش آرپژ در ریتم های مختلف گیتار

آموزش آرپژ در ریتم های مختلف گیتار
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

هنگام آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، عموما با آرپژ هایی در ریتم 2/4، 3/4، 4/4 و 6/8 سروکار خواهیم داشت.آرپژ 4/4 یکی از جذاب ترین نمونه های آرپژ گیتار محسوب می‌شوند. استفاده از این آرپژها هنگام اجرای آکوردهای مختلف می‌تواند باعث جذاب تر شدن آهنگ ها شود.

برای نواختن آرپژ بر روی سیم های گیتار نمی‌توان بدون هیچ هدفی بر روی سیم ها ضربه وارد کرد و سیم ها را باید یکی پس از دیگری به صدا درآورد. یعنی برخلاف دیگر روش ها، در آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته بیان شده که هر کدام از سیم ها باید به صورت تکی به صدا درآیند. بسته به انتخاب نوع ریتم اجرا شده در آرپژ، سیم های مختلف می‌توانند به صدا درآیند.

نحوه نواختن آرپژ در ریتم های مختلف

نحوه نواختن آرپژ در ریتم های مختلف
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

در آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، باید به تمامی‌نکاتی که شما را در نواختن صحیح آرپژها در ریتم های مختلف کمک می‌کند، توجه کنید. برای نواختن یک آرپژ از تمامی‌انگشتان دست راست در موقعیت های مختلف استفاده می‌شود.

انگشت شست (p)، اشاره (i)، انگشت وسط (m)، انگشت حلقه (a) و انگشت کوچک (x) هر کدام، نقش متفاوتی را ایفا می‌کنند. در آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی، دو الگوی مهم بررسی می‌شوند. الگوی ماژور و مینور آرپژ می‌توانند به شما کمک کنند تا مفهوم آرپژ و تفاوت اجزای مختلف آن را متوجه شوید.

فرق این دو الگو به دومین نت وابسته است. شایان ذکر است هر کدام از آرپژها با سه نت تعیین می‌شوند. از این رو الگوهای ماژور و مینور آرپژ بر اساس پایین یا بالا بودن نت دوم تعریف می‌شوند. بدین صورت که در الگوی ماژور آرپژ، نت دوم نیم پرده بالاتر قرار می‌گیرد. نواختن سیم ها در آرپژ می‌تواند به صورت ضربه ای و یا کندن اتفاق بیفتد و این بستگی به عوامل مختلفی دارد.در آموزش آرپژ ریتم 6/8 انگشتان دست اغلب تحرک بیشتری خواهند داشت، به این دلیل که بیشتر آهنگ ها در این ریتم شاد نواخته می‌شوند.

آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته در گیتار آواز

آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته در گیتار آواز
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

هر آکورد با توجه به آرپژ مورد نظر در آهنگ نواخته می‌شود. در حقیقت هر آرپژ با آکورد یکسان هم نظیر است.

یکی از موضوعات مهمی‌که در تعریف و آموزش رایگان آرپژ وجود دارد، استقلال انگشتان است! این جمله یعنی هر کدام از انگشتان می‌توانند به طور کاملا مستقل فعالیت کنند و سیم های گیتار را حرکت دهند.

شما می‌توانید هر کدام از آهنگ ها را با آرپژهای مختلف اجرا کنید. شایان ذکر است امکان نواخته شدن آرپژ هر آهنگ با مضراب هم وجود دارد.

یک مورد اساسی در هر آرپژ امکان نواختن آن با چهار سیم است. یعنی به هیچ وجه نیازی به بکار بردن هر 6 سیم برای اجرای آرپژ وجود ندارد.

در آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، یکسان بودن دنباله آرپژ موضوع مهمی‌تلقی شده است. در واقع باید آرپژها را به نحوی اجرا کنید که نت های آن با میزان صدای یکسان به گوش برسند. عدم توازن بین نت های هر آژیر اصلا شیوه درستی نیست. برای آن که در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشید، باید ممارست کافی در اجرای آرپژها به خرج دهید.

تکنیک تیراندو بهترین راهنمای شما برای اجرای صحیح آرپژهای مختلف محسوب می‌شود. با کمک این تکنیک آرپژها نواخته می‌شوند و نتیجه مطلوبی از آن به گوش خواهد رسید.

این یک قانون نانوشته نیست! اما توصیه می‌شود هر آرپژ را با حرکت انگشت شست شروع کنید. این موضوع می‌تواند به بهتر اجرا شدن آرپژهای مختلف کمک کند.

آرپژ همراه با دبل نت

آرپژ همراه با دبل نت
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

در آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، از نواختن آرپژ هایی که به همراه دبل نت هستند بیشتر در سبک فلامنکو استفاده می‌شود. در این صورت صدای آرپژ پر تر بوده و ظرافت بسیار زیادی خواهد داشت. در این شیوه از انگشت شست با تکنیک آپویاندو بر روی سیم های بم استفاده شده، که به همراه یکی از انگشتان i، m، a و x و به طور همزمان نواخته می‌شود.

لازم به ذکر است که چهار انگشت دیگر به جز شست نیز، می‌توانند به صورت دبل نت سیم ها را بنوازند. نکته قابل توجه در این تکنیک نواختن تمامی‌سیم ها با یک قدرت است که باید به آن توجه ویژه ای شود.اگر می‌خواهید در آهنگ های تند از آرپژها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، باید توجه نمایید که صداها واضح باشد و ترکیب آرپژها باعث ناموزون شدن آهنگ نشود. رعایت کردن فاصله دقیق میان نت های هر آرپژ هم می‌تواند به موزون شدن آهنگ های شما کمک کند. اینتروال های بین نت های آریژ طبق اصول و نظم قرار گرفته است. این اینتروال ها معمولا فاصله های هم اندازه را بین نت های آریژ تشکیل می‌دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با گیتار آواز تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

آرپژ چیست؟

آرپژ چیست ؟
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته به چه صورت است؟ این اصطلاح در دنیا وجود دارد که هر دو نوع آن با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارد. آرپژ در موسیقی جاز و در تکنوازی کاربرد دارد و یک آرپژ در هم‌نوازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که آرپژ را می‌نوازیم به جای اینکه به صورت یکجا به تمام سیم‌ها ضربه وارد کنیم باید با ترتیب خاصی سیم‌ها را یکی پس از دیگری بنوازیم. نکته مهم اینجاست که به هیچ وجه نیاز نیست که در تمام مراحل همه ۶ سیم گیتار را بنوازید، زیرا معمولاً در اغلب آرپژ‌ها تنها از چهار سیم استفاده می‌شود.

ترتیبی که در آن سیم ‌ها با دست راست نواخته می‌گردند دنبالی آرپژ نام دارد که میتوان آن را بدون تغییر ترتیب نواختن سیم بر روی آکوردهای متفاوت اجرا کرد.

شما می‌توانید هر آهنگی را با آرپژ بنوازید. اگر نسخه اورجینال آهنگ توسط یک الگوی خاص نواخته شده باشد، می‌تواند آن را مجددا تفسیر و اجرا کند و عکس این موضوع نیز صادق بوده یعنی اینکه هر آهنگی را که توسط آرپژ بنوازید می‌توانید آن را با الگوی نواختن تطبیق دهید. در واقع می‌توان هر چیز جدیدی را که یاد گرفتید روی آهنگ‌های قبلی آزمایش کنید.

می‌توانید آن را با مضراب هم بنوازید. البته خوب است بدانید که انجام چنین کاری برای یک گیتاریست مبتدی کمی‌سخت است اما رفته رفته با حرفه‌ای‌تر شدن، می‌توانید این کار را انجام دهید. به طور کلی می‌توانید با کمک تمرین کارهای زیادی را انجام دهید که در این مقاله به برخی از آن‌ها در ادامه مطلب اشاره می‌کنیم. به نکات زیر در رابطه با اجرای آرپژ توجه کنید

با آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته سایت گیتار آواز همراه باشید.

 1. آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته
  آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

  به هیچ وجه عجله کنید و به آرامی‌نواختن را آغاز کنید؛ زیرا برای بهتر شدن باید زمان زیادی را بگذارید.

 2. سعی کنید دست راستتان را زیاد سفت نکنید و آن را شل و آزاد نگه دارید؛ زیرا در حین اجرا شما به قدرت زیادی احتیاج ندارید. پس از این موضوع اطمینان داشته باشید که به هیچ‌وجه فشار روی دست و انگشتان خود در حین حرکت نیندازید.
 3. دقت داشته باشید که به هیچ‌وجه نباید دستتان را حرکت دهید. بلکه این انگشتان شماست که باید حرکت بود دست شما نباید بالا و پایین برود و هر انگشت شما باید به شکل مستقل حرکت خود را انجام دهد. این کار ممکن است در ابتدا مقداری سخت باشد اما رفته رفته با تمرین و تمرکز می‌توانید در این موضوع پیشرفت چشم گیری داشته باشید. سعی کنید در هر دفعه یک انگشت خود را حرکت داده بعد از آن خواهید دید که کم کم سرعت و دقت شما نیز افزایش می‌یابد.
 4. سعی کنید ضرب ثابت داشته باشید این به این معناست که نباید در ابتدا سرعت زیادی داشته باشید و سپس سرعت را کم کنید باید همه نت‌های اجرا شده توسط شما در بازه زمانی یکسانی نواخته شوند. پس سعی کنید هر نت را با مدت زمان یکسان اجرا نمایید.
 5. دنبالی آرپژ شما باید کاملاً یکنواخت باشد و این طور نباشد که یک نوع بلندتر یا کوتاه‌تر از نوت دیگر به گوش برسد؛ زیرا شما در حین نواختن باید از قدرت تمام انگشتان خود آگاهی داشته باشید و این آگاهی سبب می‌شود که زمان اجرا توسط انگشتانتان این یکنواختی را به وجود آورید. به ‌طورمعمول انگشتان وسط اشاره و شست نسبت به انگشت حلقه قوی‌تر هستند لذا به این نکته دقت زیادی کنید.

به یکی از فوت و فن های آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته در این جا اشاره خواهیم کرد. معمولاً نوازندگان مبتدی دچار این اشتباه می‌‍شوند که فقط با نوک انگشتان خود می‌نوازند؛ زیرا نگرانند که شاید اشتباه کنند اما سعی کنید در کشیدن سیم‌ها به هیچ‌وجه دریغ نکنید؛ زیرا شما چیزی را که اجرا می‌کنید باید کاملاً بشویید این کار را می‌توانید با تکرار و تمرین انجام دهید.

آرپژ 12 ضربی گیتار چیست؟

آرپژ 12 ضربی گیتار چیست؟در ادامه آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، به سراغ یکی از ریتم های تکراری و اما محبوب می‌رویم، آرپژ 12 ضربی یک الگوی آکوردی است که به صورت تکراری 12 ضربی اجرا می‌شود. این الگو شامل تعداد مشخصی نت ها است که به ترتیب معین نواخته می‌شوند و در پایان به نت اصلی برگشته می‌شوند. اجرای آرپژ 12 ضربی گیتار می‌تواند به آهنگ ها و ملودی ها تنوع و جذابیت بیشتری ببخشد.

برای اجرای آرپژ 12 ضربی، بیشتر از یک آکورد اصلی استفاده می‌شود و نت های آکورد به ترتیب مشخصی نواخته می‌شوند. نمونه ای از آرپژ 12 ضربی برای آکورد C می‌تواند به شکل زیر باشد:

C – E – G – C – E – G – C – E – G – C – E – G

در این الگو، نت های C، E و G به ترتیب مشخصی تکراری نواخته می‌شوند تا آرپژ 12 ضربی ایجاد شود. شما می‌توانید این الگو را با انگشت های دست راست (یا چپ اگر چپ دست هستید) بر روی گیتار اجرا کنید.

برای ایجاد تنوع بیشتر، می‌توانید الگوهای آرپژ مختلفی را استفاده کنید و با تغییر نت ها و ترتیب آنها الگوهای متنوع تری بسازید. همچنین، با تغییر تمپو و ریتم آرپژ می‌توانید نتایج جالب تری را بدست آورید.

آرپژ 12 ضربی به عنوان یک پترن آکوردی پایه است و می‌تواند به صورت کاربردی در اجرای آهنگ ها و ایجاد ملودی ها به کار گرفته شود.

تکنیک آرپژیک نواختن آکوردها چیست؟

تکنیک آرپژیک نواختن آکوردها چیست؟تکنیک آرپژیک (Arpeggio) یکی از تکنیک های معروف در نواختن آکوردها در گیتار است. این تکنیک به شما امکان می‌دهد نت های یک آکورد را به صورت متوالی و در ترتیبی خاص نواخته و به عنوان یک الگو یا پترن اجرا کنید. نت های آرپژ به صورت متوالی نواخته می‌شوند و این الگو می‌تواند در ترانه ها و موسیقی های مختلف به کار گرفته شود تا صدای جذاب و هارمونیکی ایجاد شود.

مثال آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

برای نمونه، آرپژ C را به صورت زیر نواخته می‌توانید:

C E G C E G E G C E G E و غیره…

در این مثال، نت های C، E و G به صورت متوالی و به ترتیب مشخصی نواخته می‌شوند. این تکنیک به شما امکان می‌دهد که با تغییر ترتیب نت ها و ترتیب اجرا، الگوهای متنوع تری را ایجاد کنید و آکورد ها را به شکل جدیدتری نواخته و استفاده کنید.

برای تمرین این تکنیک، از پیچیدگی های کمتری آغاز کنید و به تدریج سطوح مختلف آرپژ را در آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته، تمرین کنید. از نمونه های آکوردی ساده مانند C، G، D و A برای شروع استفاده کنید و سپس به آکوردهای پیچیده تر و غنی تر هارمونیکا مانند آکوردهای مینور و می‌نور گسترش دهید.

تمرین منظم و شناخت با دقت نت های آرپژ در هر آکورد به شما کمک می‌کند تا با این تکنیک آشنا شوید و آکوردها را به صورت زنده تر و هارمونیکی تر نواخته و به اجراهای خلاقانه تری برسید.

موقعیت‌های آکورد

موقعیت های آکورد
آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

نوازندگان باید به این موضوع آگاهی داشته باشند که موقعیت آکوردها سبب تغییر صدای آرپژ می‌گردد. یعنی اینکه در آکوردهای مختلف، دنباله‌های آرپژهای متفاوتی به گوش مخاطب می‌رسد. لذا برای اینکه آرپژهای زیبایی را ابداع کنید، می‌توانید آکوردهای مختلفی را آزمایش کنید تا نهایتاً آن چیزی را که مورد سلیقه خودتان است را به دست آورید. در واقع شما می‌توانید هر آکوردی را بنوازید و یک یا دوبار همان دنباله آژپر را بر روی آکورد نیز بنوازیم. به این ترتیب شما موفق شده‌اید اولین آکوردتان را تو ستار پیش بنوازید. شاید فعلا راه زیادی را پیش رو داشته باشید، اما برای ابتدای کار یک موفقیت خوب است.

دنباله آرپژ را تغییر دهید

 1. دنباله آرپژ را تغییر دهید
  آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

  یکی دیگر از روش‌های استفاده از آن این است که به جای تغییر آکورد، دنباله‌های آرپژ را تغییر دهید. همانطور که می‌دانید تعداد دنباله آرپژها ممکن است بی نهایت باشد. اما در اینجا چند نکته وجود دارد که در این زمینه می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید:

 2. با کمک نت‌های ۴۶ یا ۸ و به طور کلی توسط یک روند ثابت کار را شروع کنید. ابتدا سعی نکنید که ریتم‌های پیچیده را اجرا کنید بلکه بعد از گذشت مدت زمانی که حرفه‌ای‌تر شدید، می‌توانید این کار را انجام دهید.
 3. توصیه ما این است که در درجه اول همیشه با انگشت شستتان بنوازید. البته هیچ اجباری در این کار نیست اما معمولاً نواختن با انگشت شست می‌تواند آرپژ فوق العاده‌ای را برایتان به وجود آورد. انگشت شست معمولاً در کنار پایین‌ترین سیم آکورد قرار گرفته است.
 4. بعد از اینکه با انگشت شستتان ضربه را اعمال کردید، می‌توانید با سایر انگشتان با هر ترتیبی که خودتان دوست دارید بنوازید و در این مورد ذهن شما باید آزاد و رها باشد.
 5. در اجرای سازهای موسیقی بعضی از اتفاقات ممکن است به صورت فی‌البداهه به وجود آید؛ به عنوان مثال، در این اجرا اگر چند انگشت خود را به صورت همزمان ضربه بزنید، نهایت ممکن است صدای فوق‌العاده‌ای به وجود آید. از این نکته را نیز همیشه در گوشه ذهن تان داشته باشید.
 6. می‌توانید در حین اجرا قوانینی را که نوشته شده است را زیر پا بگذارید؛ به عنوان مثال، انگشت وسط خود را روی سیم‌ های پایینی قرار دهید و اگر همین طور شروع به نواختن کنید ممکن است صداهای جدیدی را کشف کنید و آژپرهایی که مختص خودتان است را بسازید. به طور کلی شما آزاد هستید که هر کار ی را که دوست دارید انجام دهید. نکته مهم این است که در نهایت از صدای تولید شده رضایت خاطر داشته باشید.

در این مقاله سعی شد تا به آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته پرداخته شود. امیدواریم برایتان مفید بوده باشید.

شروع آرپژ مخصوص همنوازی

شروع آرپژ مخصوص همنوازیشروع آموزش آرپژ مخصوص همنوازی می‌تواند با مراعات چند مرحله انجام شود. در ادامه به شما یک روش ساده برای شروع آموزش آرپژ مخصوص همنوازی را توضیح می‌دهیم:

 1. آشنایی با مقیاس‌ها: در ابتدا، بهتر است با مقیاس‌های پایه مانند مقیاس مینور یا ماژور شروع کنید. آموزش نت خوانی و آکوردهای مقیاس‌های اصلی به شما کمک خواهد کرد تا با ساختار هارمونیک قطعه‌ ها آشنا شوید.
 2. تمرین نت خوانی: با تمرین نت خوانی و نت نویسی در گیتار یا ساز مورد علاقه خود، با نت‌ها و موقعیت دست در گردنه آشنا شوید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا دسترسی به نت های مورد نیاز در آرپژها را داشته باشید.
 3. آموزش تکنیک آرپژ: یادگیری تکنیک‌های آرپژ مخصوص همنوازی، از جمله ضربه زدن به سیم ها با انگشتان، پشت دست و استفاده از لوزی، مهارت های اصلی برای اجرای آرپژها است. می‌توانید از منابع آموزشی، ویدیوها و کتاب ها برای یادگیری این تکنیک ها استفاده کنید. آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.
 4. تمرین با هم نواز: پس از به دست آوردن مهارت آرپژها به صورت تکنیکال، می‌توانید با همنوازی با سایر نوازندگان تمرین کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا هماهنگی و تعامل در هنگام نوازش آرپژها را بهبود بخشید. آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته را با نواخت دست راست ادامه می‌دهیم.

آموزش نواختن آرپژ با دست راست

آموزش نواختن آرپژ با دست راستآموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته

در نواختن آرپژها در گیتار، موقعیت دست راست به صورت زیر است:

 1. استفاده از ناخن‌ها: برای نواختن آرپژها در گیتار، شما باید از ناخنان انگشتان خود استفاده کنید. این به شما امکان می‌دهد تا صدای روشن و مشخصی برای هر سیم تولید کنید.
 2. موقعیت دست راست: برای نواختن آرپژها، دست راست شما در موقعیتی قرار می‌گیرد که انگشتان را بر روی سیم ها قرار داده و آنها را ضربه می‌زنید. موقعیت دست راست به شرح زیر است:
 • انگشت شصت ونه (پنجم) را بر روی سیم پایینترین (سیم ششم) قرار دهید.
 • انگشت شصت ویک (چهارم) را بر روی سیم پنجم قرار دهید.
 • انگشت شصت دو (سوم) را بر روی سیم چهارم قرار دهید.
 • انگشت شصت یک (دوم) را بر روی سیم سوم قرار دهید.

   به این ترتیب، با حرکت انگشتان راست بین سیم‌ها، آرپژهای مختلف را نواخته و صداهای متفاوتی ایجاد می‌کنید.

توصیه می‌شود با تمرین و تکرار، موقعیت دست راست را به خوبی درک کنید و توانایی اجرای صحیح آرپژها را به دست آورید. آموزش رایگان نواختن آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته را با نکاتی مهم و اساسی در بحث یادگیری پیش می‌بریم.