تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار

تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار

برنامه روزانه تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار

برنامه روزانه تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار

یک برنامه منظم روزانه تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار می‌تواند، موفقیت هنرجویان را در یادگیری ساز گیتار تضمین کند. البته پیروی کردن از برنامه و به کار بستن آن نیز از دیگر مراحل بسیار مهم در رسیدن به موفقیت می‌باشد. برای مشاهده آموزش رایگان انواع ریتم گیتار اینجا کلیک کنید.

به زمانی فکر کنید که یک گیتاریست پیشرفته را دیده اید که در حال نواختن قطعه ای پیچیده است. چهره آن ها آنقدر آرام به نظر می‌رسد، که نواختن را آسان به نظر می‌رساند. برای یک گیتاریست مبتدی یا متوسط، دیدن کسی که تکنوازی پیچیده ای را به راحتی می‌نوازد، می‌تواند خسته کننده باشد.برای دانلود ویدیو آموزش گیتار کلیک کنید.

گیتاریست های پیشرفته به لطف حافظه عضلانی می‌توانند به این سطح از مهارت دست یابند. “حافظه عضلانی” زمانی اتفاق می‌افتد، که شما به طور مکرر یک حرکت انگشت را تکرار کنید. وقتی هزار بار یک تکنیک را تمرین می‌کنید، مغز شما اساساً آن را در حافظه ثبت می‌کند.

تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار از بخش های مختلفی تشکیل شده، که باید تمرکز و پشتکار کافی را نسبت به هر بخش به کار گیرید. ورزش انگشتان پیش از تمرین، زمان بندی در تمرین، نواختن گام های مختلف و… بخش هایی از مراحل مختلف در تمرین گیتار هستند. هر یک از این تمرینات را راهی برای توسعه حافظه عضلانی برای یادگیری مهارت ها و تکنیک های مختلف در نظر بگیرید.

تمرین منظم تمامی موارد فوق به شما کمک می‌کند آهنگ ها را سریع تر یاد بگیرید، بر ریتم های پیچیده یا تکنوازی تسلط پیدا کنید و اعتماد به نفس خود را در نواختن گیتار افزایش دهید.جهت آشنایی با انواع گیتار اینجا کلیک کنید.

آمادگی پیش از شروع تمرین گیتار

آمادگی پیش از شروع تمرین گیتار

پیش از آنکه بخواهید تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار را آغاز کنید، باید بدن خود را برای بازدهی بهتر حین تمرینات آماده کنید. این کار را با کشش و گرم کردن دستان خود آغاز کنید. بخش بسیار مهمی که می‌تواند از گرفتگی عضلات حین تمرین و یا خستگی زودرس آن ها جلوگیری کند. همچنین به هماهنگی بین دست راست و چپ کمک بسیار زیادی می‌کند، تا نواختن تکنیک های مختلف گیتار برای شما ساده تر شود.

تقسیم بندی زمان تمرین از دیگر موارد بسیار مهم است، که از هدر رفتن زمان مفید جلوگیری می‌کند. هنرجو باید بداند که برای تمرین هر کدام از تکنیک های در حال یادگیری، باید چه میزان از زمان خود را به آن اختصاص دهد. گاهی تمرکز بیش از اندازه بر روی یک اتود تمرینی می‌تواند نتیجه معکوس داشته و در هنرجو ایجاد خستگی کند. در عین حال به زمان مورد نیاز برای استراحت در بین تمرینات نیز توجه داشته باشید.

یادگیری یک قطعه نیاز به زمان مناسب تمرین، استفاده از مترونوم، بررسی نت های آن، بررسی ریتم مورد نظر و… دارد. خواندن نت های قطعه مورد نظر و بررسی نحوه انگشت گذاری پیش از شروع نواختن آن، می‌تواند تاثیر مثبتی بر نتیجه تمرین شما داشته باشد.

نام گذاری نت ها، انتخاب درست انگشتان دست چپ بر روی گیتار و هماهنگی دست راست، از دیگر مواردی است که باید پیش از شروع تمرین به آنها توجه کنید. ممکن است این کار در روزهای اولیه تمرین کمی خسته کننده باشد، اما ایجاد عادات صحیح در حین تمرین نتایج شگفت انگیزی را در طول مدت یادگیری، نشان خواهد داد.

نکات مهم در حین تمرین گیتار

نکات مهم در حین تمرین گیتار
تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار

در تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار، نیاز دارید تا سایر مهارت های خود را ارتقا دهید. یکی از این مهارت ها، تقویت شنوایی برای شنیدن درست و دقیق نت ها است. تمرین تقویت گوش به شما کمک می‌کند تا در صورت شنیدن آهنگ، نت های آن را نیز تشخیص داده و ریتم مورد نظر را درست انتخاب کنید. برای این منظور توصیه می‌کنیم پیش از تمرین گیتار، نت های قطعه مورد نظر را بخوانید. برای اینکار می‌توانید از یک پیانو و یا نرم افزارهای مرتبط با آن استفاده کنید. از دیگر تمرینات مفید در این راستا می‌توان به تشخیص فواصل موسیقی به صورت ملودیک و یا هارمونیک بر روی گیتار اشاره کرد.

بسیاری از اساتید استفاده از مترونوم را یکی از راه های موفقیت آمیز در درک درست از ریتم می‌دانند. مترونوم ابزار بسیار مفیدی است، که در تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه می‌تواند به رشد و تقویت مهارت های هنرجو به همراه نظم و دقت کمک کند.

گیتار زدن با انگشت نیز مهارتی است، که شاید اغلب هنرجویان یادگیری گیتار در سبک پاپ به آن توجه نکنند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که تسلط بر روی دست راست، اغلب با استفاده از انگشتان آن دست میسر می‌شود. کار کردن با انگشت شست را فراموش نکنید. در برخی از قطعات با توجه به درخواست آهنگساز، به استفاده از آن نیاز پیدا خواهید کرد. بنابراین از اینکه زمان کافی برای تمرین بر روی موارد ذکر شده را در نظر می‌گیرید، مطمئن شوید.

استفاده از انگشت کوچک به دلیل ضعیف بودن آن نسبت به سایر انگشتان، ممکن است کاری سخت در روزهای اولیه تمرین باشد. اما با تمرینات مستمر و روزانه می‌توانید به تقویت آن بپردازید.

15 دقیقه آکورد نوازی می‌تواند زمان مناسبی برای آماده سازی دست راست و چپ باشد. هماهنگی آن ها به رشد حافظه عضلانی دست ها کمک می‌کند، تا هنرجو در مراحل بعدی یادگیری مهارت های گیتار دچار مشکل نشود.

تمرین روزانه 10 دقیقه گام و آرپژیوس و شروع از سرعت آهسته و به مرور بالا بردن آن، بسیار تاثیر گذار است. نواختن گام همچنین می‌تواند مهارت شنوایی هنرجو را ارتقا دهد. در مراحل جلوتر، تمرین با حرکت دادن انگشتان شما در جهات مختلف هنگام نواختن گام و آرپژ، کار را پیچیده می‌کند. این تمرین روی استقلال و مهارت انگشت شما معجزه می‌کند. برای یادگیری اصولی گیتار روی مجموعه گیتار آواز حساب کنید.

در تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار ایجاد انگیزه کنید

در تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار ایجاد انگیزه کنید
تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار

تمامی هنرجویان برای اینکه بتوانند روزهای ابتدایی و سخت تمرینات خود در ساز گیتار را سپری کنند، نیاز به انگیزه دارند. تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار در برخی موارد می‌تواند امری خسته کننده باشد. توصیه می‌کنیم در حین تمرین بر روی تکنیک و مهارت های مختلف گیتار، از قطعات کوتاه، ساده و جذاب برای ایجاد انگیزه استفاده کنید. این قطعات باید زیر نظر اساتید ارائه شود تا در حین لذت بردن از نواختن آن، به تمرین مهارت هایی که تا کنون یاد گرفته اید نیز بپردازید. جهت کسب اطلاعات بیشتر تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار با گیتار آواز تماس بگیرید.

نکات دیگری برای تمرین نواختن گیتار از مبتدی تا پیشرفته

نکات دیگری برای تمرین نواختن گیتار از مبتدی تا پیشرفتهتمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار به چه صورت است؟ در صورتی که به تازگی شروع به یادگیری ساز گیتار را کرده‌اید، ممکن است دچار سردرگمی شوید. رسیدن به یک نوازنده حرفه‌ای گیتار را در ذهن خود بسیار دور ببینید. اما در این مطلب می‌خواهیم به شما تکنیک‌هایی را بیاموزیم که نحوه نواختن گیتار را از مبتدی تا پیشرفته به شما یاد می‌دهد و کمک می‌کند تا برای نواختن آهنگ‌ها راحت‌تر و سریع‌تر عمل کنیم. یادگیری این تکنیک‌ها برای هر گیتاریست ضروری بوده و باید به آن توجه ویژه شود. پس تا انتهای مطلب همراه گیتار آواز باشید.

  • سعی کنید نام قطعات گیتار را بیاموزید

در ابتدای تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار سعی کنید نام قطعات گیتار را بیاموزید. به عبارت دیگر باید از گیتار خودتان درک اساسی داشته باشید؛ به عنوان مثال، فرض کنید شما می‌خواهید فیلمی از آموزش گیتار را تماشا کنید. اگر در حین نگاه کردن به فیلم نام قسمت‌های مختلف گیتار را بدانید، در یادگیری شما تاثیر بسزایی داشته و بسیار کمک کننده خواهد بود. بنابراین اولین قدم جهت یادگیری آموزش گیتار یادگیری قسمت‌های مختلف آن است.

  • سعی کنید با طریقه خواندن نمودارهای TAB و آکورد گیتار آشنا شوید

گرچه شما می‌توانید بدون خواندن این نمودار ها گیتار زدن را یاد بگیرید. اما این کار وقت بیشتری را از شما خواهد گرفت. لذا خواندن نمودارهای tv موجب می‌شود تا سریع‌تر نواختن گیتار را یاد بگیرید و می‌توان گفت بلافاصله وارد مرحله یادگیری آهنگ خواهید شد. سعی کنید بیاموزید که چطور می‌توانید نمودارهای آکورد را بخوانید؛ زیرا این موضوع بسیار اهمیت دارد. پس از این که آموختید چطور بخوانید فوران می‌توانید شروع به نواختن چند آکورد ساده کنید.

  • از تمرینات اساسی انگشتان غافل نشوید

یکی از تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار، مربوط به انگشتان شماست. این موضوع اهمیت زیادی دارد که قبل از اینکه وارد یادگیری آکورد شوید، باید نحوه صحیح انگشت گذاری روی گیتار را یاد بگیرید و برای انجام این کار باید وقت اختصاص دهید. در صورت انجام این کار می‌توانید یک راه عالی برای دستیابی به نواختن صحیح گیتار را پیدا کنید. ضمنا از ورزش و گرم کردن انگشتان نیز غافل نشوید؛ زیرا این تمرین یکی از محبوب‌ترین تمرینات بین گیتاریست‌های مبتدی و حرفه‌ای است که سال‌ها مشغول نواختن هستند. هنوز هم قبل از اینکه اجرایی داشته باشند تکنیک گرم کردن انگشتان را اجرا می‌کنند.

در واقع هدف از انجام چنین تمریناتی این است که شما یاد بگیرید چطور یک نت را به شکل صحیح و بدون هیچ سروصدای اضافی بنوازید و در صورتی که این توانایی را داشته باشید که بعضی از تمرینات انگشت را اجرا کنید می‌توان گفت شما آماده یادگیری چند آکورد و ریف گیتار خواهید بود.

  • چند ریف پایه گیتار و چند آکورد را بیاموزید

همانطور که گفتیم، زمانی که تمرینات اساسی انگشت را به طور صحیح انجام دادید و توانستید در آن زمینه آمادگی لازم را کسب کنید؛ اکنون آماده فراگیری بعضی از ریتم‌‌های اساسی گیتار هستید؛ به عنوان مثال، بعضی از مشهورترین ریتم‌ های گیتار برای افراد مبتدی فوق‌العاده مناسب هستند و به راحتی قابل نواختن است و شما تقریباً بلافاصله پس از تمرین انگشتان می‌توانید این ریتم را یاد بگیرید. باید در این یادگیری هر مرحله دقت لازم را داشته باشید؛ چرا که لازمه رفتن به مرحله بعدی یادگیری کامل مرحله قبل است و در صورتی که شما از یک مرحله به صورت سرسری رد شوید، یادگیری‌ های بعدی برای شما فوق العاده سخت خواهد شد. در صورتی که یادگیری ‌ها برایتان دشوار بود به تمرینات انگشتان بازگشته و آن‌ها را انجام دهید.

نکته مهمی که اکثر اساتید گیتارنوازی بر آن اتفاق نظر دارند این است که بهتر است تمرینات خود را به دو زمین حریف و آکورد تقسیم کنید. همانطور که مشاهده کردید، نحوه نواختن ریتم به شما کمک می‌‌کند تا تکنیک ‌های مختلفی را برای نواختن یاد بگیرید. همچنین آکورد قسمت بزرگی است گیتار نوازی بوده و می‌توان گفت در تمام سبک‌های موسیقی از آکورد نیز استفاده می‌شود. در نواختن آکورد نیز این موضوع را درنظر داشته باشید که در هر مرحله دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید به سادگی به مرحله بعد بروید.

  • در یادگیری برخی از الگوهای ساده کوتاهی نکنید

زمانی که موفق شدید ریتم‌های اساسی را یاد بگیرید و چند آکورد اولیه را به خاطر داشته باشید، سپس می‌‌توانید بعضی از آهنگ‌هایی که مبتنی بر زمزمه است را اجرا کرده و بنوازید. در واقع برای بعضی از آهنگ ‌ها تنها چیزی که شما احتیاج است یاد بگیرید این است که آکوردهای مورد استفاده در آن آهنگ را بنوازید. البته همانطور که می‌دانید برخی از آهنگ‌ها الگوی پیچیده‌هری دارد. اما شما با تمرین زیاد می‌توانید از الگوهای ساده به الگو‌های پیچیده برسید.

  • سعی کنید در خودتان عادت‌های خوب را ایجاد کنید

تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار می‌تواند شامل ایجاد عادت های خوب در شما باشد. جالب است بدانید که تفاوت در نحوه نواختن با استعداد شخص هیچگونه ارتباطی ندارد و این موضوع کاملاً به نحوه تمرین و ممارست هنرجو برمی‌گردد. معمولاً هنرجویانی که عادت‌های خوبی را در خود ایجاد می‌کنند و در نهایت امر موفق شده و می‌توانند آهنگ‌های زیباتری را بنوازند و هنرجویانی که این عادت‌های خوب را در خود به وجود نیاورند، ممکن است پس از مدتی سر خورده شده و آموزش گیتار را فراموش کنند. لذا اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که در خانه یک مکان مناسب را جهت انجام تمرین پیدا کنید. انجام چنین کاری سبب می‌شود تا تمرین‌های بیشتر و باکیفیت تری را داشته باشید. دقت کنید که در صورت امکان هر روز تمرین کنید. حتی در حد چند دقیقه تمرین روزانه موضوعی است که اکثر اساتید گیتار به آن تاکید دارند. ضمن اینکه دقت داشته باشید به هیچ وجه زیاده روی نکنید.

اغلب مشاهده شده است که افراد مبتدی فکر می‌کنند که با انجام تمرینات زیاد و جلسات طولانی می‌‌توانند حرفه‌ای شوند؛ اما دقیقا عکس این موضوع صادق است و شما باید با جلسات منظم و کوتاه موفق شوید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. نکته مهم دیگری که در زمینه گیتار نوازی باید به آن دقت کنید این است که باید حتماً برنامه داشته باشید و به هیچ وجه بدون برنامه شروع به تمرین کردن نکنید. برای هر گیتاریست مبتدی ضروری است که بداند در چه مرحله‌ای قرار گرفته است و روی آن مرحله کار کند تا زمانی که بر آن مسلط شد، می‌تواند مرحله بعدی را تمرین کند. به طور کلی در صورت نداشتن برنامه تمرینی یعنی اینکه شما فقط مشغول هدر دادن زمان و انرژی خود هستید. تمرینات مبتدی تا پیشرفته برای نواختن گیتار باید به صورت اصولی باشد.

برای پیشرفت در نواختن گیتار اولین آهنگ خود را بیاموزید

برای پیشرفت در نواختن گیتار اولین آهنگ خود را بیاموزیداین مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد. بعد از اینکه شما تمرینات اساسی انگشتان را انجام داده و با ریتم‌ها و آکوردها آشنا شدید و دوره‌های تمرینی منظم و با برنامه‌ای را پشت سر گذاشتید، نوبت آن می‌رسد که یک آهنگ کامل را از ابتدا تا انتها بنوازید. انجام این کار یک نقطه عطف مهم در زمینه نواختن گیتار است و شما می‌توانید با نواختن یک آهنگ کامل به خودتان و دیگران ثابت کنید که چیزهایی که برای یادگیری گیتار ضروری است را دارید و در واقع می‌توان گفت اجرای کامل یک آهنگ موفقیتی بزرگ محسوب می‌شود.

سعی کنید یک آهنگ ساده را انتخاب کنید و هنگام نواختن آن خوشحال باشید از اینکه وقتی را برای آن اختصاص داده‌اید. اینکه آهنگ شما مبتنی بر آکورد باشد یا ریتم کاملا سلیقه‌ای و دلبخواهی است و باید آهنگ یکی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان باشد تا بتوانید به همه برنامه‌های تمرینی به خوبی عمل کنید و با علاقه این کار را انجام دهید.