تکنیک و ترفندهای افزایش سرعت در نواختن گیتار

نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار

دانلود ویدئوی نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن گیتار

نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار چیست؟

نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار چیست؟
نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار

نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار در ماه ها و سال های اولیه آموزش، منحنی یادگیری را با فراز و فرود بسیاری تجربه خواهید کرد. اما توجه به نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار، زیر نظر اساتید مجرب، می‌تواند روزهای خوشی را در این مسیر به ارمغان آورد. شما می‌خواهید شبیه نوازنده هایی شوید که از آن ها بت ساخته‌اید و الهام بخش شما برای خرید اولین گیتار شما بوده‌اند. اما بالا بردن سرعت در گیتار مهارتی است که نیاز به صبر و تلاش فراوان دارد.برای مشاهده آموزش رایگان آرپژهای گیتار مبتدی تا پیشرفته  و آموزش رایگان بالا بردن سرعت دست در گیتار اینجا کلیک کنید.گیتار یکی از سازهای موسیقی است که علاقه‌مندان بسیاری دارد. این ساز را نیز مانند سازهای دیگر نمی‌توان یک شبه یاد گرفت و باید طبق یک برنامه حساب شده به صورت اصولی این ساز را فرا بگیریم و با تمرین و تکرار، سرعت نواختن خودمان را افزایش دهیم. در ادامه نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار را بررسی خواهیم کرد. با گیتار آواز همراه باشید.

. رسیدن به عادات سالم و موثر هنگام تمرین و نواختن گیتار می‌تواند به رشد مهارت های نوازنده کمک بسیار زیادی کند. بنابراین به عنوان کارهایی به آن فکر کنید، که باید روزانه یا حداقل یک روز در میان به عنوان یک روال عادی انجام دهید. برای مشاهده انواع پیک گیتار اینجا کلیک کنید.

تعداد ساعات تمرین مهم است. با این حال، درک روش “درست” تمرین، کلید ارتقاء مهارت های شماست. هنگام شروع تمرین شرایطی را برای خود فراهم آورید که در آن راحت باشید. تمرین در شرایط نامناسب روحی و جسمی، نه تنها کارآمد نیست بلکه ممکن است در درک صحیح تمرین نیز خلل ایجاد کند. در این شرایط پردازش ذهنی نوازنده، کمترین کارایی را دارد و موجب خستگی زودرس می‌شود.

نکات مهم قبل از شروع تمرین انواع گیتار

نکات مهم قبل از شروع تمرین انواع گیتار
نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار

درست مانند زمانی که در باشگاه ورزش می‌‌کنید، انجام حرکات کششی و ورزش انگشتان نیز قبل از نواختن گیتار مفید است. حرکات دست ها، هماهنگی بین آن ها و هر گونه سفت شدن احتمالی انگشت را می‌توان تا حد زیادی با کشش ماهیچه ها برطرف کرد. گرم کردن بدن با شل شدن مفاصل و بهبود جریان خون در عضلات، از آسیب دیدگی جلوگیری می‌کند.

ماهیچه های دست به یکدیگر متصل هستند. دست ها، مچ دست، ساعد، شانه ها و پشت شما باید در طول تمرین بهترین عملکرد خود را داشته باشند. نواختن گیتار می‌تواند باعث خستگی این نواحی شود و کشش آن ها به شل و سفت نگه داشتن عضلات کمک می‌کند. همچنین انعطاف پذیری و دامنه حرکتی شما را افزایش می‌دهد. در نتیجه حرکات کششی قبل از نواختن گیتار باعث گرم شدن بافت‌ های عضلانی و مفاصل می‌‌شود.

در روتین تمرینی خود به طور منظم و آهسته تمرین کنید. تسلط بر روی اتودهای تمرینی تنها از طریق تکرار و نواختن آن ها به آهستگی میسر می‌شود. پس از تسلط کافی بر روی آن می‌توانید رفته رفته سرعت خود را بالا برده تا به تمپوی مورد نظر خود برسید. یافتن تعادل بین سرعت و آرامش به شما کمک می‌کند تا به دقت و سرعت بیشتری دست یابید. همچنین نحوه نگه داشتن گیتار را بهبود می‌بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزش گیتار می‌توانید با شماره های موجود در سایت گیتار آواز تماس حاصل فرمایید.

 • نحوه تمرین گام های گیتار

نحوه تمرین گام های گیتار
نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار

یکی از نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار، نواختن گام با سرعت بالا می‌باشد. به طور منظم و آهسته تمرین خود را شروع کنید و کم‌کم به سرعت آن بیفزایید. رعایت این موارد به حافظه عضلانی اجازه می‌دهد تا به طور صحیح همراه با هماهنگی لازم برای نواختن در این سرعت ها رشد کند. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هنگام تمرین حتما از یک مترونوم استفاده کنید، این ابزار مفید به شما کمک می‌کند تا سرعت را به همراه نظم بالا ببرید. همچنین دقت و هماهنگی بین دست ها را افزایش داده و اجرای سریع شما را بسیار روان و فشرده نگه می‌دارد.

هنگام استفاده از مترونوم، عجله نکنید، این یکی از نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار می‌باشد. هنگامی که روی سرعت به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود کار می‌کنید، سرعت راحت خود را پیدا کنید و بر آن مسلط شوید. وقتی که بر این سرعت مسلط شدید، با افزایش 5 تا 10 ضربه در دقیقه به سمت بالا حرکت کنید و تند بنوازید. زمانی فرا می‌رسد که احساس می‌کنید از نظر فیزیکی نمی‌توانید سریع‌تر پیش بروید و یا کاملاً تمیز بنوازید. فعلا این سقف سرعت شماست!

جهت کارایی بیشتر نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار، باید به تمرینات منظم خود ادامه دهید. هنگام تمرین گام و یا اتودهای مختلف به چیدمان انگشتان دست خود توجه کنید. اگر بتوانید بر روی تکنیک چیدن انگشتان خود بر روی فرت ها کنترل داشته باشید، نواختن سریع برایتان آسان‌تر خواهد بود. قبل از اینکه بخواهید سرعت خود را در تمرین مورد نظر افزایش دهید، مدتی را صرف کار روی همگام سازی هر دو دست کنید.

یکی از تمرینات بسیار کاربردی برای افزایش سرعت، نواختن انواع گام ها به صورت کروماتیک می‌باشد. تمرین تمامی گام های کروماتیک با توجه به نحوه قرارگیری انگشتان، به تسلط بر چیدمان دست ها کمک می‌کند. همچنین باعث رشد هماهنگی دست ها، هنگام نواختن با سرعت بالا می‌شود.

 • در تمرینات خود زیاده روی نکنید

در تمرینات خود زیاده روی نکنید
نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار

تمرینات و نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار بسیار زیاد است، تا مهارت های خود را در نواختن گیتار افزایش دهید. با این وجود، باید به یاد داشته باشید که صبوری کنید و بپذیرید که برخی از فرآیندها به حد مشخصی می‌رسند و نمی‌توان در یادگیری آن‌ها عجله کرد.

هنگام تمرین، نواختن خود را ضبط کنید و میزان پیشرفت خود را تجزیه و تحلیل کنید. لحظه ای که شروع به ضبط می‌کنید، می‌توانید تمامی نقاط ضعف و قوت خود را به عنوان یک گیتاریست بررسی کنید.

برخی از هنرجویان با این تصور که تمرین بیش از اندازه می‌تواند آن ها را سریع‌تر به خواسته هایشان برساند، تمامی قوانین را زیر پا می‌گذارند. این افراد با بی توجهی به تمامی نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار، سعی دارند سریع‌تر به نتیجه برسند. این در حالی است که با فشار بیش از اندازه به بدن خود، باعث نابودی آن شده و به محض مشاهده نتایج معکوس آن دلسرد می‌شوند.

پرورش صبر مهمترین مهارت برای جلوگیری از ناامیدی در یادگیری گیتار است. به یاد داشته باشید که نوازندگی گیتار یک فرآیند بی پایان است. شما همیشه با تکنیک های جدید مبارزه خواهید کرد و فراز و نشیب های زیادی در این مسیر خواهید داشت.

 • هنگام نواختن گیتار راحت باشید
  هنگام نواختن گیتار راحت باشید

یکی از نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار، راحت بودن در حین انجام کار است؛ به این معنی که نیاز نیست فشار زیادی را به خودتان و عضلات دستتان بیاورید. همانطوری که قبل از دویدن پاهای خود را گرم می‌کنیم، باید قبل از گیتار زدن نیز عضلات دست خود را گرم کنید؛ زیرا نواختن گیتار عضلات بازو ساعد و انگشتان شما را درگیر می‌کند. از طرفی زمانی که سعی می‌کنید سریع‌تر گیتار بزنید، ممکن است فشار بیشتری به دستانتان وارد کنید و همین موضوع در واقع سبب کندتر شدن سرعت آن می‌گردد. پس به کششی که در مچ دست و پشت بازوان وارد می‌شود، دقت کنید و بدانید که همه این موارد بر روی نوازندگی شما تاثیر بسزایی دارد.

پس قبل از برداشتن گیتار چند نفس عمیق بکشید و کمی مچ دستان خود را به چرخانید و بازوهای خود را تکان دهید و به طور کلی هر کاری که به آرامش شما کمک می‌کند را می‌توانید انجام دهید. بدین ترتیب هنگام نواختن گیتار ضمن کاهش فشار عضلانی، می‌توانید دقیق‌تر و سریع‌تر بنوازید.

 • به صورت منظم تمرین کنید

یکی دیگر از نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار، تمرین منظم است. همانطور که می‌دانید، برای مسلط شدن به هر مهارتی، تکرار و تمرین امری ضروری است. برای سریع نواختن گیتار نیز شما به تمرین زیادی نیاز دارید. تکرار سبب می‌شود که بعضی از حرکات را به صورت غیرارادی انجام دهید و به طور کامل به نواختن مسلط شده و سرعتتان را بالا ببرید.

 • آهسته تمرین کنید تند بنوازید!

یکی از نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار که باید درنظر داشته باشید این است که در ابتدا باید آهسته بنوازید. ممکن است اکثر هنرجویان از این موضوع آگاهی داشته باشند اما صبر و حوصله لازم را برای آهسته نواختن نداشته باشد، اکثر مردم دوست دارند که یک قطعه موسیقی را به سرعت مانند نسخه اصلیش بنوازند؛ اما نکته اینجاست که سریع نواختن بدون اینکه تکنیک‌ها به صورت دقیق اجرا شود، فایده‌ای ندارد. بنابراین باید یاد بگیرید که نباید در نواختن گیتار عجله کنید.

ابتدا آهنگ را انتخاب کنید و آن را به بخش ‌های قابل کنترل تقسیم نمایید. تا زمانی که یک بخش را کامل یاد نگرفته‌ اید، هرگز به بخش بعدی نروید. ضمناً به موقعیت مناسب بدن خود نیز توجه کنید و پس از اتمام همه بخش‌ ها، کل آهنگ را به آرامی بنوازید. پس از اینکه موفق شدید یکبار آن را بدون هیچ مشکلی بنوازید، می ‌توانید با تمرین و تکرار سرعت خود را بالا ببرید. ممکن است گاهی سرعتتان بیشتر از آنچه فکر می ‌کردید، شود!

 • به هارمونی دست‌های فرت کننده و پیک کننده توجه کنید

اغلب کسانی که گیتارنوازی می‌کنند بر این باورند که سرعت بالا سبب اجرای درست تکنیک فرت‌گذاری می‌گردد. استدلال آن‌ها این است که اگر دست به سمت فرت بتواند تندتر بنوازد، می‌شود گیتار را سریع‌تر نواخت و علت این موضوع این است که اکثر نوازندگان توجهشان را روی فرت‌گذاری متمرکز کرده و تصور می‌کنند که دست دیگر می‌تواند از پس نواختن سیم‌ها برآید؛ اما باید به این موضوع دقت کرد که جهت بالا رفتن سرعت در هنگام نواختن گیتار، باید هر دو دست به یک اندازه قوی باشد.

پس باید به این موضوع دقت کنید که دست فرت کننده و پیک کننده شما قدرتشان برابر باشد. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید با انجام یک آزمایش ساده این حرکت را امتحان کنید؛ به عنوان مثال، اگر همیشه دست راستتان مسئول فرت کنندگی است و دست چپ دستان مسئول پیک کنندگی، می‌‌توانید این دو را برعکس کرده و مجددا شروع به نواختن کنید. اگر دیدید یکی از دست‌ها از دیگری ضعیف‌تر است، سعی کنید با تلاش و تمرین قدرت آن را به سطح دست دیگرتان برسانید. به طور کلی اطمینان داشته باشید که قدرت یکسان هر دو دست، سبب افزایش سرعت شما هنگام نواختن گیتار می‌گردد.

 • از تکنیک‌های مختلف برای افزایش سرعت نواختن گیتار بهره بگیرید
  از تکنیک‌های مختلف برای افزایش سرعت نواختن گیتار بهره بگیرید

 با ادامه آموزش نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار همراه باشید. آلترنیت پیکینگ روشی است که برای نواختن سریع و روان سیم‌ها کاربرد زیادی دارد و شما با ضربه زدن به سیم از جهت بالا یا پایین به صورت پشت سر هم این تکنیک را انجام می‌دهید و با این تکنیک می‌توانید مقدار تنهایی را که در یک بازه زمانی خاص می‌نوازید را دو برابر کنید. همچنین تکنیک سوییپ پیکینگ نیز ایده خوبی نواختن است که به هماهنگی کامل هر دو دست احتیاج دارد. در این تکنیک مراقب باشید که نباید پیک‌های شما خیلی در داخل تارها فرو رود و در عوض بگذارید انگشتانتان سیم را لمس کرده و آن‌ها را به ارتعاش درآورد. در این تکنیک هر نوت را به صورت واضح و دقیق می‌توانید اجرا کنید و ضمنا سرعتتان نیز بالا می‌رود.

بعدی اکونومی پیکین بوده که سوئیت پکینگ و آلتر نیتیو است و جهت افزایش سرعت نواختن شما تاثیر فوق‌العاده ای دارد.

نکته بسیار مهمی که گیتاریست‌ها باید به آن توجه کنند، ادغام این تکنیک‌ها با هم است؛ به عنوان مثال، ممکن است شما در هنگام نواختن، حدود ۱۰ دقیقه از تکنیک سوئیچ پیکینگ بهره بگیرید و سپس بعد از ۱۰ دقیقه بعد تکنیک لباتو را انجام دهید. اما باید این مهارت را کسب کنید که همه تکنیک‌ها را در کنار هم به کار ببرید؛ زیرا در غیر این صورت هنگام نواختن صدای گیتار شما غیرطبیعی و پرنوسان به نظر می‌رسد.

 • نوازندگی خود را آنالیز کرده و پردازش ذهنی انجام دهید
  نوازندگی خود را آنالیز کرده و پردازش ذهنی انجام دهید

هر وقت که تمرین می‌کنید سعی کنید نوازندگی خود را تجزیه و تحلیل کنید؛ یعنی اینکه به طور کامل به دستان چپ و راست خود قطع کرده و ببینید در چه جاهایی موفق عمل نکرده‌اید یا کجاها در تمرین از مسیر خارج گشته‌اید. خلاق باشید و راه حل‌های زیادی را امتحان کنید تا بتوانید نهایتاً بر روی نواختن تسلط پیدا کنید. از طرف دیگر سعی کنید بر چالش‌های مربوط به آهسته نواختن که به صورت ذهنی رخ می‌دهد، غالب شوید و هر دو دست خود را با یکدیگر هماهنگ کرده تا بتوانید سرعت گیتار نوازی خود را بالا ببرید. در این جا سعی شد تا نکات کاربردی برای افزایش سرعت نواختن انواع گیتار برای شما عزیزان ارائه شود، امیدواریم برایتان مفید واقع شود. خوشحال می شویم نظرات تان در پایین همین صفحه به ما منتقل کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]