پیک گیتار چیست؟ آموزش روش صحیح گرفتن پیک گیتار

پیک گیتار

دانلود آموزش روش صحیح گرفتن پیک گیتار

 

پیک (pick) چیست؟

پیک (pick) چیست؟پیک گیتار- با شنیدن این کلمه اولین سوالی که در ذهن کسی که با موسیقی سر و کار ندارد مطرح می­شود این است که اصلا پیک چیست؟

پیک در حقیقت  یک مضراب یا plectrum است که توسط نوازندگان گیتار که نمی­ خواهند از انگشتان دست راست برای به صدا در آوردن سیم­ های گیتار استفاده کنند به­ کار گرفته می­شود.

چرا از پیک استفاده می­کنیم؟

چرا از پیک استفاده می­کنیم؟
می­ تواند در ملودی نوازی ­ها به نوازنده کمک کند تا سرعت بالاتری را با میزان سختی تمرین کمتر تجربه کند

بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله جنس بد ناخن و یا سبک خاص نوازندگی (مثل نوازندگان سبک ­های هارد راک و یا متال) ترجیح می دهند از پیک ب جای انگشتان و ناخن­ های دست راست برای به صدا در آوردن سیم­ های گیتار استفاده کنند و از طرفی نوازندگی با پیک در کنار محدودیت­ هایی که در نوازندگی ایجاد می­کند (مثلا نواختن قطعات کنترپوانتیک و پلی فونی با پیک بسیار سخت تر از پنجه است) می ­تواند در ملودی نوازی ­ها به نوازنده کمک کند تا سرعت بالاتری را با میزان سختی تمرین کمتر تجربه کند

به عنوان مثال اجرای تکنیک ترمولو با انگشتان m به تلاش خیلی بیشتری نسبت به اجرای این تکنیک با پیک دارد و در پیک به سادگی با حرکت رفت و برگشت((alternate picking))می­ توان این تکنیک را روی یک سیم اجرا کرد (در ترمولو با پنجه انگشتان  ami  روی سیم یک یا دو پشت سر هم و سریع ضربه میزنند و انگشت p  روی سیم های باس یک آرپژ را اجرا می­ کند).

انواع پیک گیتار

انواع پیک گیتار
پیک گیتار

پیک گیتار می­ تواند دارای شکل­ های مختلف، ضخامت متفاوت و همینطور جنس ­های گوناگونی باشد که هر کدام از این عوامل می­ تواند بر اجرا، صدا و کنترل نوازنده در هنگام نوازندگی با پیک تاثیر بگذارد.

شکل پیک

شکل پیک
شکل پیک تاثیر مستقیم در راحتی نوازنده در هنگام نوازندگی دارد

شکل پیک تاثیر مستقیم در راحتی نوازنده در هنگام نوازندگی دارد و  انتخاب شکل مناسب بسته به سطح و سبک نوازنده باعث می­ شود نوازنده هنگام گرفتن پیک در دست احساس بهتری داشته باشد که این منجر به اجرایی با کیفیت ­تر می­ شود.

شکل استاندارد   STANDARD

شکل استاندارد   STANDARD
برای کسی که تازه نوازندگی را شروع کرده این شکل و فرم بهترین انتخاب است و این شکل از پرکاربرد ترین اشکال پیک است که معمولا بیشتر نوازندگان از انجایی که از ابتدا با این شکل از پیک تمرینات خود را انجام داده ­اند به آن عادت کرده و برای همیشه این شکل را برای نوازندگی خود برمی­ گزینند.

برای کسی که تازه نوازندگی را شروع کرده این شکل و فرم بهترین انتخاب است و این شکل از پرکاربرد ترین اشکال پیک است که معمولا بیشتر نوازندگان از آنجایی که از ابتدا با این شکل از پیک تمرینات خود را انجام داده­ اند به آن عادت کرده و برای همیشه این شکل را برای نوازندگی خودبرمی ­گزینند. در شکل استاندارد شانه ها و همینطور نوک پیک خیلی تیز و یا خیلی پهن نیستند و شکل پیک حالتی استاندارد پیدا می­ کند که مناسب برای بیشتر نوازندگان خواهد بود.

مدل مثلث  triangle

مدل مثلث  triangle

در این مدل از پیک عرض شانه­ های پیک نسبت به مدل­ های دیگر بیشتر است و این امر باعث می ­شود نوازنده کنترل بیشتری در هنگام گرفتن پیک در دست داشته باشد.

نوک تیز sharp

نوک تیز sharp
پیک گیتار

این پیک ظاهری شبیه به پیک استاندارد دارد ولی نوک آن تیز شده که این ویژگی باعث می­ شود صدای تولید شده توسط این پیک شفاف و دقیق باشد و از طرفی نوازندگی با آن احتیاج به مهارت بالایی دارد.

مدل jazz

مدل jazz
اندازه کوچک آن باعث می­ شود سرعت پیک نوازی شما بیشتر شود

این نوع پیک کمی کوچک تر از انواع قبلی است و اندازه کوچک آن باعث می­ شود سرعت پیک نوازی شما بیشتر شود و البته فقط مختص به سبک جز نیست و شما با هر سبکی از نوازندگی می­ توانید از این نوع پیک برای نوازندگی خود بهره ببرید.

ضخامت پیک

ضخامت پیک
برای یک نوازنده بعد از شکل پیک مهم­ ترین اِلِمان، ضخامت پیک است و پیک ها در اشکال مختف با ضخامت­ های متفاوت در بازار موجود هستند

برای یک نوازنده بعد از شکل پیک مهم­ ترین اِلِمان، ضخامت پیک است و پیک ها در اشکال مختف با ضخامت ­های متفاوت در بازار موجود هستند که می ­توان آن­ها را به سه دسته اصلی تقسیم کرد: پیک­ های نازک،پیک­ های با ضخامت متوسط و پیک­ های ضخیم

پیک­های نازک THIN

پیک­های نازک THIN
این نوع پیک ­ها دارای محدوده ضخامتی بین 0/4  تا 0/6 میلی متر هستد.

این نوع پیک ­ها صدایی روشن، واضح و سبک ایجاد می­کند و برای ریتم نوازی بیشتر استفاده می­ شوند و برای سولو نوازی های سرعتی چندان مناسب نیستند این نوع پیک ­ها دارای محدوده ضخامتی بین 0/4  تا 0/6 میلی متر هستد.

پیک­های متوسط MEDIUM

پیک­های متوسط MEDIUM
این نوع پیک­ ها هم می­ توان در ریتم نوازی استفاده کرد و هم در سولو نوازی ها قابلیت خوبی دارند ضخامت این نوع از پیک­ها در محدوده 0/6  تا 0/8  میلی متر است.

برای کسی که تازه ساز گیتار را شروع می­ کند بهترین انتخاب پیک­ های با ضخامت متوسط است چون از این نوع پیک ­ها هم می ­توان در ریتم نوازی استفاده کرد و هم در سولو نوازی ها قابلیت خوبی دارند ضخامت این نوع از پیک ­ها در محدوده 0/6  تا 0/8  میلی متر است.

پیک­های ضخیم HEAVY

پیک­های ضخیم HEAVY
این نوع پیک برای شما مناسب است چون از یک طرف کنترل بهتری به شما می دهد و از طرفی دیگر صدا و نویز کمتری تولید می­ کند ضخامت این نوع از پیک­ ها در محدوده 0/8  تا 1/2 میلی متر است.

ای نوع از پیک­ ها مناسب برای سولو نوازی هستند و اگر نوازنده لید گیتار هستید این نوع پیک برای شما مناسب است چون از یک طرف کنترل بهتری به شما می دهد و از طرفی دیگر صدا و نویز کمتری تولید می­ کند ضخامت این نوع از پیک­ ها در محدوده 0/8  تا 1/2 میلی متر است.

جنس پیک

جنس پیک
پیک گیتار

جنس پیک گیتار از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و در بازار می توان پیک­ هایی از جنس فلز و یا چوب هم پیدا کرد ولی معمولا کمپانی ­های بزرگ ساخت پیک از موادی مثل سلولویدCELLULOID ، ULTEM، ACETAL و نایلون برای ساخت پیک­ های خود استفاده می­کنند و جنس پیک می­ تواند بر مواردی مثل شفافیت صدا، چسبندگی پیک در دست و همینطور دوام پیک تاثیر گذار باشد.

در پایان می ­توانید در ویدئو یکی از روش­ های مرسوم و پرکاربرد در گرفتن پیک را مشاهده کنید که این روش در سولو نوازی­ های گیتار الکتریک در سبک­ های راک و هوی متال بسیار مورد استفاده قرار می­ گیرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید یا گیتار آواز تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]