آموزش گیتار برای چپ دست ها و نکات کاربردی آن

آموزش گیتار برای چپ دست ها

درباره آموزش گیتار برای چپ دست ها

درباره آموزش گیتار برای چپ دست ها

شروع نوازندگی گیتار برای نوازندگان راست دست ساده است، به این دلیل که به راحتی می‌توانند ساز مورد نظر خود را تهیه کرده و از آن استفاده کنند. با این حال، اگر به طور اتفاقی چپ دست هستید و می‌خواهید این ساز را یاد بگیرید، چه باید بکنید؟ طبق آمارهای به دست آمده، حدود ده درصد از افراد در دنیا چپ دست هستند و مانند خیلی از کارهای دیگر در دنیا، گیتار اغلب توسط افراد راست دست نواخته می‌شود. جهت مشاهده آموزش رایگان ریتم نوازی گیتار و آموزش رایگان گیتار صفر تا صد و دانلود ویدیو آموزش گیتار کلیک کنید.

بسیاری از مربیان هنگام آموزش گیتار برای چپ دست ها، توصیه می‌کنند که نواختن گیتار را با دست راست یاد بگیرند. اما نکته اینجاست که آیا با حفظ استایل و تمام نکات در یادگیری گیتار می‌توان آن را با دست چپ هم نواخت؟

وقتی صحبت از نحوه دقیق آموزش گیتار برای چپ دست ها می‌شود، سه گزینه برای یک گیتاریست چپ دست وجود خواهد داشت. سه گزینه عبارتند از نواختن یک گیتار راست دست، استفاده از گیتار راست دست و چرخاندن آن به سمت دیگر و یا گرفتن یک گیتار چپ دست. توجه داشته باشید که پیش از شروع به یادگیری باید تصمیم دقیقی برای استفاده از هر یک از آن ها را اتخاذ کنید. به این دلیل که تغییر رویه و شیوه نواختن، کاری بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است که در یادگیری این ساز خلل ایجاد کند.

به این منظور گیتارهایی طراحی شده است، که مناسب افراد چپ دست بوده و شرایط یادگیری گیتار را برای آن ها ساده تر کرده است. یادگیری و نواختن گیتار هیچ گونه محدودیتی ندارد و این ساز امکانات بسیار زیادی را در اختیار نوازندگان قرار می‌دهد.

برای یادگیری و آموزش گیتار برای چپ دست ها، حتما باید گیتار مخصوص افراد چپ دست تهیه کنید. در این نوع ساز برای چپ دست ها باید سیم های گیتار خود را وارونه ببندید که در این صورت دستی که فرت بورد را لمس می کند، دست راست خواهد بود.

نحوه استفاده از گیتار چپ دست

نحوه استفاده از گیتار چپ دست
آموزش گیتار برای چپ دست ها

استفاده از گیتار های طراحی شده برای افراد چپ دست، عموما برای یادگیری و آموزش گیتار برای چپ دست ها بسیار راحت است. ظاهر آن با سایر گیتارهایی که برای نوازندگان راست دست ساخته شده، فرقی ندارد و عمده ترین تفاوت آن جابجایی دست نوازنده از راست به چپ و برعکس می‌باشد.

انگشت گذاری صحیح، نحوه قرارگیری دست ها، تکنیک های گیتار و… مواردی هستند، که در یادگیری و آموزش گیتار برای چپ دست ها باید رعایت شود. با توجه به جمعیت بسیار کمی که به سراغ خرید گیتار چپ دست ها می‌روند، ممکن است تهیه این ساز تا حدودی سخت باشد. با این حال می‌توان به صورت سفارشی آن را تهیه کرده و به راحتی از آن استفاده کنید.

وقتی گیتار چپ دست ها را به دست می‌گیرید، دست راست بر روی فرت و دست چپ بر روی سیم ها قرار می‌گیرد. هنگام نواختن ساز باید شانه ها و گردن خود را در راحت ترین شکل ممکن قرار دهید و از انقباض آن ها جلوگیری کنید.

بخشی از یادگیری و آموزش گیتار برای چپ دست ها یادگیری و استفاده از ابزارهای مختلف است؛ مانند نمودار آکورد و تبلچر. این ابزارها به نوازنده کمک می‌کند تا یادگیری این ساز برای آن ها هموارتر شود. یکی از مزایای استفاده از گیتار چپ دست ها این است که به راحتی می‌توانید از این الگوها استفاده کنید. اما اگر تصمیم گرفته اید که از گیتار راست دست ها استفاده کرده و یا آن را وارونه کنید، باید تمامی این الگوها را به صورت معکوس در ذهن خود طراحی کنید. بنابراین استفاده از گیتار چپ دست ها نیاز به جستجوی آموزش ها و نکات ویژه گیتار چپ دست را از بین می‌برد.

نکات آکوردی در استفاده از گیتار چپ دست

نکات آکوردی در استفاده از گیتار چپ دست
آموزش گیتار برای چپ دست ها

اصول اولیه آکوردهای گیتار چپ دست هیچ تفاوتی با نوع راست دست آن ندارد و فقط شکل خواندن آن متفاوت است. اگر به کتابی مصور در آموزش نواختن آکورد گیتار نگاه می‌کنید، کافیست آن را مقابل آینه قرار دهید و یا آن ها را در جهت مخالف تجسم کنید. استفاده از این ترفند در صورتی است که گیتار شما، مختص افراد چپ دست طراحی شده باشد.

این روزها با کمی جستجو در فضای مجازی می‌توانید به نمودار آکوردهای زیادی برای آموزش گیتار برای چپ دست ها دست پیدا کنید. این آکورد ها با توجه به نحوه قرارگیری دست ها بر روی گیتار چپ دست طراحی شده اند و نیازی نیست تا آن ها را به صورت برعکس بررسی کنید.

با توجه به گستردگی ساز گیتار، آکوردهای بسیار زیادی برای آن طراحی شده است، که یادگیری آن ها تنها با تمرینات روزانه و منظم میسر خواهد بود. در این راستا توصیه می‌کنیم که استفاده از ابزارهایی همچون مترونوم را فراموش نکنید. برای دریافت مشاوره رایگان آموزش گیتار مخصوص چپ دست ها می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

تفاوت گیتار چپ دست و راست دست

تفاوت گیتار چپ دست و راست دست
آموزش گیتار برای چپ دست ها

هنگام آموزش گیتار برای چپ دست ها و بیان تفاوت گیتار راست دست و چپ دست باید به این سه مورد اشاره شود:

  • گیتار راست دست : دست چپ روی فرت بورد، دست راست به صدا در آوردن سیم ها
  • گیتار چپ دست : دست راست روی فرت بورد، دست چپ در حال به صدا درآوردن سیم ها
  • از نظر بصری، گیتار چپ دست مخالف گیتار راست دست است.

ساده ترین راه برای فکر کردن به این موضوع این است که یک گیتار چپ دست را به عنوان تصویر آینه ای از یک گیتار راست دست تصور کنید. بنابراین اگر بخواهید یک مدل چپ دست را به سمت آینه بگیرید، تصویر برگردانده شده در آینه یک گیتار راست دست خواهد بود.

جدا از این تفاوت ها گیتارهای چپ دست همانند گیتارهای راست دست طراحی شده و هنوز هم بم ترین سیم در بالا قرار گرفته است.

یکی از تفاوت های ظاهری گیتار چپ دست ها محل قرارگیری پیک گارد است. پیک گارد در گیتار چپ دست در سمت چپ و در مدل راست دست باید در سمت راست باشد (هنگامی که روبروی شما قرار دارد). در سازهای مخصوص افراد چپ دست، گیره هایی که مختص به بند گیتار است در جهت مخالف گیتار های راست دست قرار گرفته است.

نشانگرهای فرت بورد نیز از دیگر مواردی است که محل قرارگیری آن نشان می‌دهد، که گیتار برای افراد چپ دست طراحی شده است. این نشانگرها موقعیت فرت بورد را نشان می‌دهند.