آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن

آموزش کامل باره گرفتن

دانلود ویدئوی آموزش کامل باره گرفتن

 

باره در گیتار چیست؟

باره در گیتار چیست؟
آموزش کامل باره گرفتن

آموزش کامل باره گرفتن چه اصولی دارد؟ باره گرفتن در گیتار جزو مهم ترین قدم ها برای اجرای حرفه ای آهنگ است. اگر می‌خواهید باره گرفتن را به بهترین شیوه ممکن یاد بگیرید، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. زیرا آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات مفید این مبحث در ادامه آورده شده است. جهت مشاهده آموزش رایگان گیتار جلسه اول کلیک کنید.

تمرین آکوردهای باره دار

تمرین آکوردهای باره دار
آموزش کامل باره گرفتن

تمرین آکوردهای باره دار هر کدام به سبک خاصی انجام می‌گیرد. اکثر نوازندگان حرفه ای برای انجام تمرین های باره دار در گیتار آن را به قسمت فرت دوم متصل می‌کنند در این حالت سیم ها در فرت دوم به شکل بسته هستند در نتیجه در این فرت می‌توانید همه ی حالت های دست باز را بشنوید. شما می‌توانید این کار را با کمک انگشتان هم انجام دهید و همه سیم ها را که در فرت دوم قرار دارند به سمت پایین فشار دهید. این امر باعث می‌شود که در نهایت با کمک دست خود در نهایت سادگی یک فرت را ایجاد کنید.

تمرین آکوردهای باره دار را فراموش نکنید که تکنیک باره یکی از پرطرفدارترین تمرین های گیتار به شمار می‌رود.

آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن در آموزش گیتار نقش مهمی‌دارند. یکی از این تمرینهای پرکاربرد تمرین آکورد باره ماژور است. این تمرین مبتنی بر پایه سیم ششم است. این آکورد را فا نام گذاری کرده اند به این دلیل که باره بر روی فرت اول قرار گرفته است.

آکوردهای سی بمل و آکوردهای باره دار مینور نیز از نمونه های پرکاربرد آکوردهای باره دار هستند که معمولا برای تمرین افراد پیشنهاد می‌شوند.

تمام آکوردهای مهم باره دار

تمام آکوردهای مهم باره دار
آموزش کامل باره گرفتن

تمام آکوردهای مهم باره دار در گیتار را چرا باید یاد بگیریم؟ آموزش آکوردهای باره دار در گیتار باعث می‌شود که نوازندگان مبتدی در زمینه آکورد نوازی گیتار متحول شوند. همانطور که می‌دانید آکوردهای باره دار به سه دسته مینور، هفتم (7th) و ماژور تقسیم بندی می‌شوند. جالب است بدانید پایه‌ی همین آکوردها بر روی سیم پنجم و ششم قرار دارد.

آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن به این مفهوم است که معنی اسامی‌آن ها از نت هایی که بر روی سیم ها قرار می‌گیرند استخراج می‌شوند. می‌توانید آکوردهای پایین را تماما در سه فرت گیتار بنوازید. یک راه حل دیگر این است که آکوردها را در طول یک دسته به اجرا درآورید تا به آکوردهای متفاوت دست پیدا کنید.

نکات مهم باره گرفتن در گیتار

نکات مهم باره گرفتن در گیتار
آموزش کامل باره گرفتن

نکات مهم باره گرفتن چیست و چگونه انجام می‌گیرد؟ شاید افراد مبتدی این مسئله را ندانند که یکی از اصلی ترین چالش های گیتار که باید با آن دست و پنجه نرم کنند نواختن آکوردهای باره دار است. اجرای آکوردهای باره دار به این موضوع بستگی دارد که نوازنده این امکان را داشته باشد که به وسیله ی انگشت اشاره خود همه سیم ها را تحت کنترل خود در بیاورد و آنرا به شکل صحیح نگه دارد. این امر باعث می‌شود که یک صدای شفاف ایجاد شود. پس از انجام این کار می‌توانید با انگشت های دیگر خود نت های آکورد را بنوازید.

برای تسلط بر این امر باید یک تمرین مستمر و همه روزه را داشته باشید. فراموش نکنید که تسلط بر آکوردهای باره دار یک روند زمانبر را می‌طلبد. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه زیادی کنید این است که باید انگشت اشاره خود را به شکل کاملا صاف و دقیق در جای خود قرار دهید. لازم است که تمرینات گیتار در یک فضای کاملا آرام و ریلکس انجام بگیرد. برای اینکه یک صدای زیبا و شفاف داشته باشید لازم است که فشار مناسبی به سیم ها وارد کنید. فشاری که نوازنده وارد می‌کند باید به صورت یکنواخت و ملایم باشد.

آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن در گیتار نیاز به ممارست زیادی دارد. باید بهترین شکل نواختن یا صدادهی را پیدا کنید. تمرین باره سیم به سیم را اجرا کنید. برای اینکه بتوانید بر روی سیم ها تسلط کافی داشته باشید باید آرپژ بنوازید.

تمرین باره گرفتن گیتار

تمرین باره گرفتن گیتار
آموزش کامل باره گرفتن

تمرین باره گرفتن را چگونه انجام دهیم؟ برای مسلط شدن بر روی نواختن آکوردهای باره دار لازم است که در کنار انگشتان حافظه ی عضلانی خود را تقویت کنید. این امر باعث می‌شود به سادگی تکنیک های لازم را اجرا کنید. تمرینات شما باید منظم باشد تمرینات نامنظم شما را به نتیجه دلخواهتان نمی‌رساند.

یکی از جالب ترین تمریناتی که در این زمینه وجود دارد این است که انگشت یک را ( انگشت اشاره ) به سیم ها بکوبید. در واقع این امر موجب می‌شود که فرایند انگشت گذاری بهتر انجام بگیرد. یکی دیگر از مزیت های تمرین این است که اطمینان حاصل کنیم که از عهده گرفتن سیم ها بر می‌آییم.

تمرین باره گرفتن آکورد در گیتار معمولا بر روی انگشت یک تمرکز دارد. فراموش نکنید که انگشت های دیگرتان نیز دارای اهمیت هستند پس از انجام آن ها خواهید دید که برای فرود آمدن آن ها در جای درست دیگر مشکلی نخواهید داشت. تمرینات را باید تا زمانی که به یک صدای شفاف برسید ادامه دهید. تا انتهای مقاله آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن همراه ما باشید.

شکل های آکوردهای باره دار گیتار

شکل های آکوردهای باره دار گیتار
آموزش کامل باره گرفتن

برای اینکه به نواختن تسلط داشته باشید لازم است که از شکل های مهم آکوردهای باره دار برای تمرین شروع کنید. لازم است که برای انجام تمرینات شیوه‌ی جا به جایی شکل های مهم آکوردهای باره دار را بر روی برد فرت ها فرا بگیرید. آکوردهای باره دار گیتار 11 شکل مهم دارند.

لیست آکوردهای باره دار گیتار

لیست آکوردهای باره دار گیتار
آموزش کامل باره گرفتن

لیست آکوردهای باره دار بر اساس فیگور های مختلفی که نسبت به نوع آکورد وجود دارد بسیار گسترده می‌باشد. همانطور که قبلا اشاره کردیم آکوردهای باره دار در 3 دسته تقسیم بندی می‌شوند.

آکوردهای باره دار ماژور

آکوردهای باره دار مینور

آکوردهای باره دار هفتم (7th)

نکته‌ی مهمی‌که در این جا وجود دارد پایه این آکوردها است که بر روی سیم های پنجم و ششم قرار گرفته است.

گرفتن آکوردهای باره دار در گیتار الکتریک و کلاسیک

گرفتن آکوردهای باره دار در گیتار الکتریک و کلاسیک
آموزش کامل باره گرفتن

آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن در گیتار الکتریک و کلاسیک را در ادامه بررسی خواهیم کرد. در گیتارهای الکتریکی به دلیل اینکه دسته ها کوچکتر هستند گرفتن آکوردهای باره دار ساده تر انجام می‌گیرد. اما در طولانی مدت به علت نگه داشتن سیم ها با یک یا دو انگشت باعث ناراحتی شما خواهد شد.

این فرایند در گیتارهای کلاسیک کمی‌مشکل تر است که علت آن پهن تر بودن دسته ی ساز و فاصله بیشتری که بین سیم ها قرار دارد. این موارد در ابتدای همه ی تمرین ها وجود دارد با کمی‌توجه و دقت این امر ساده تر می‌شود. با انجام تمارین به مرور زمان انگشت ها قوی تر می‌شوند و همین امر باعث می‌شود که بتوانید باره ها را به سادگی اجرا کنید. با تمرین های زیاد در آینده با استفاده از دسته گیتار آهنگ های زیادی را خواهید زد.

ویدیو آموزشی آکورد باره دار

ویدیو آموزشی آکورد باره دار
آموزش کامل باره گرفتن

ویدیو آموزشی آکورد باره دار می‌تواند به عنوان یک مرجع معتبر برای تمرین ها باشد. این ویدئوهای معمولا حاوی مطالب آموزشی بسیار ارزشمند هستند. با استفاده از ویدیوهای آموزشی می‌توانید مشکلات خود را در هنگام تمرینات مرتفع کنید. افراد برای پیشرفت باید روزانه تمرین هایی را انجام بدهند که باعث پیشرفت افراد می‌شود.

در برخی موارد ممکن است به دلیل پیچیدگی هایی که در نواختن آکوردهای باره دار وجود دارد دچار مشکل شوند. وجود این ویدیوهای آموزشی باعث می‌شود تا با تماشای آن ها به رفع مشکلات بپردازند. استفاده از ویدیوهای آموزشی باعث می‌شود بتوانید ترفندهای زیادی را که تاکنون از آن ها مطلع نبوده اید فرا بگیرید.

یکی دیگر از ویژگی های این ویدیوها این است که شما می‌توانید با تجارب زیادی آشنا شوید. کافی است تنها یک دکمه را فشار دهید و به صورت مجازی آموزش های لازم در این زمینه را فرا بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره آموزش کامل باره گرفتن می‌توانید با گیتار آواز تماس حاصل نمایید.

آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن

آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن

باره گرفتن یکی از بخش‌های بسیار جذاب در نواختن گیتار می‌باشد. گیتار یکی از انواع ساز های زهی است که طرفداران زیادی را در جهان به خود جذب نموده است. بیشتر افرادی که علاقه‌مند به نواختن گیتار هستند قشر نوجوان و جوان جامعه می‌باشند.

امروزه ساز های  مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است که طرفداران خاص خود را نیز دارند. گیتار یکی از محبوب ترین و قدیمی‌ترین انواع سازهایی است که در شکل، شمایل و رنگ بندی‌های مختلفی تولید و در بازار ها به فروش می‌رسد. از آن جایی که می‌توان به واسطه  آکورد های یک گیتار صدا های جذاب و دلنشینی را ایجاد کرد طرفداران زیادی دارد؛ بدین جهت در سبک‌های مختلفی از موسیقی‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

همانطور که گفته شد یکی از بخش‌هایی که برای نواختن گیتار اهمیت زیادی دارد، باره گرفتن است.‌ اگر جز مشتاقان نواختن گیتار هستید و کلاس‌های آموزشی گیتار را شرکت می‌کنید و در  گرفتن باره دچار مشکل می‌باشید؛ احتمالا این موضوع باعث نگرانی شما شده است.

 رفع مشکلات باره گرفتن

مشکل در باره گرفتن باعث می‌شود بسیاری از افرادی که علاقه زیادی به یادگیری و  نواختن گیتار دارند از این ساز دلسرد شوند و دیگر نخواهند که  صدای زیبا و دلنشین گیتار را به صدا در بیاورند. این که هنگام نواختن گیتار با صداهای گز یا آکورد های بی صدا  رو به رو شوید و در کنار این موارد در بسیاری از مواقع انگشتان دستتان نیز دچار دردهای خفیف شود، می‌تواند دلایل ساده اما مهمی‌برای ناامیدی شما از نواختن صحیح گیتار باشد.

اکثر افرادی که در باره گرفتن دچار مشکل هستند، باید بدانند که باره گرفتن اصولی دارد و با یک سری از تمرینات از جمله آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن می‌توانند به مرور زمان باره گرفتن را اصولی یاد بگیرند.

اگر اول یادگیری شما از گیتار است و باره گرفتن را بلد نباشید کاملاً طبیعی و عادی است، پس  جای هیچ گونه نگرانی، ناامیدی و دلسردی وجود ندارد.

در این مقاله از گیتار آواز سعی شده است به آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن بپردازیم. آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن تنها برای افرادی است که مایل هستند باره گرفتن را با اصولی صحیح یاد بگیرند تا بتوانند با این تمرینات و آموزش ها به سطح بالایی از باره گرفتن برسند و بدون دلسردی بتوانند باره گرفتن را انجام دهند‌. اگر شما نیز علاقه‌مند به نواختن گیتار هستید و در بخش باره گرفتن گیتار با مشکل روبه رو شده اید و حس دلسردی از نواختن گیتار به شما دست داده است آموزش‌هایی را که در گیتار آواز وجود دارد را از دست ندهید.

نکات باره گیری درست گیتار

نکات باره گیری درست گیتار

1. نگهداری گیتار

نگهداری صحیح گیتار در هنگام باره گیری اهمیت دارد. نشستن با پشت به نیمی‌از تنه، قرار گرفتن ساز بین دو پا و استفاده از کلاهک ها به درستی، شما را در وضعیت مناسب برای باره گیری قرار می‌دهد.

2. نگهداشت انگشت ها

انگشتان دست چپ (برای دست راست ها) باید بر روی زبانه ها قرار گیرند. هر انگشت باید به شکل عمودی بر روی زبانه قرار بگیرد تا همه نیاز زبانه ها بدون مشکل دنبال شود. استفاده از برگه های نگهدارنده برای آموزش و تمرین انگشت ها نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

3. انگشت های مناسب

برای باره گیری بهتر، برخی از انگشت ها به عنوان باره گیر های اصلی شناخته می‌شوند. برای مثال، انگشت ها به شکل زیر روی زبانه ها قرار می‌گیرند..

 • انگشت اشاره: برای باره گیری نت ها بر روی نهایی (پایین ترین) زبانه ها.
 • همین طور انگشت میانی: برای باره گیری نت ها بر روی میانی زبانه ها.
 • انگشت انگشتری: برای باره گیری نت ها بر روی بالایی (بالاترین) زبانه ها.
 • سپس انگشت کوچک: برای باره گیری نت ها بر روی خط E زیرین گیتار باس.

4. فشار دادن نت ها

با استفاده از انگشت ها، بر روی زبانه ها نت های مورد نظر را فشار دهید تا باره گیری انجام شود. فشار دادن نت ها باید به اندازه کافی قوی باشد تا صدا بدهند، اما نباید به اندازه ی زیادی باشد که بر روی زبانه ها فشار اضافی وارد شود.

5. صداگذاری مناسب

هنگام باره گیری نت ها، مطمئن شوید که تمام نت ها به صورت صاف و روان نواخته می‌شوند و هیچ نتی توسط سیم های دیگر گرفته نمی‌شود.

6. تمرین منظم

باره گیری درست نیاز به تمرین مداوم دارد. به مرور زمان، انگشت های شما به نت ها و زبانه ها آشنا می‌شوند و باعث بهبود فنی شما می‌شود.

7. تنوع در آکوردها

برای بهبود باره‌گیری، ضروری است تا با تمرین بر روی آکوردهای مختلف کار کنید. تمرین بر روی آکوردهای مختلف شما را با ترتیب انگشت‌ها و نواختن نت‌ها آشنا می‌کند و کم‌کم به نتایج بهتری می‌رسید.

8. سرعت تمرین

همچنین، در ابتدا ممکن است تمرین بر روی آکوردها و باره‌گیری کمی‌آهسته و چالش‌برانگیز باشد. اما با گذر زمان و تمرین منظم، سرعت شما در باره‌گیری بهبود پیدا می‌کند و نتایج بهتری خواهید گرفت.

باره گرفتن در گیتار چیست؟

یکی از قدم‌های اصلی و اولیه که در نواختن گیتار مربیان و مدرس‌ها آموزش گیتار آن را به هنرجو ها آموزش می‌دهند، باره گرفتن است. باره گرفتن باعث می‌شود هنرجو بتواند به مرور زمان یک آهنگ و سبک موسیقی را به صورت حرفه ای و در فوق العاده ترین حالت ممکن اجرا کند. باره گرفتن همچنین ویژگی ها و مزایایی برای نواختن گیتار دارد که ما در ادامه به این موارد نیز اشاره خواهیم کرد.

آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن

باره گرفتن را می‌توان یکی از مهم ترین نکات در نواختن گیتار دانست، که برای اجرای یک آهنگ حرفه ای نیاز دارید باره گرفتن را به صورت حرفه ای بدانید. اگر می‌خواهید باره گرفتن را به صورت جدی و حرفه ای بدانید و آموزش ببینید در ادامه آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن را از دست ندهید‌؛ لذا نکات مهمی‌در ادامه بیان خواهد شد.

باره در گیتار چیست؟

شاید کمتر کسی بداند که باره در گیتار چیست؟ باره یک گیره نرم و نسبتاً انعطاف پذیر است که در قسمت بالایی گیتار، دقیقاً در دسته ی گیتار تعبیه شده است. با کمک این گیره یا باره می‌توانید به راحتی سیم ها را در فرت خاصی ببندید. جنس این باره ها به نوبه ای تولید شده است که فشاری به گیتار وارد نکند، تا از خرابی و شکستگی‌ گیتار جلوگیری شود.

اکثر افراد در گرفتن باره در گیتار مشکل دارند چرا که از نظر مبتدی ها این کار کمی‌دشوار است.  ولی توجه داشته باشید با آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن  این کار(باره گرفتن) امکان پذیر می‌باشد. حتی افراد مبتدی می‌توانند با تمریناتی که در ادامه گفته می‌شود به راحتی آب خوردن باره گرفتن را انجام دهند.

تمرینات بیشتر برای باره گرفتن

تمرینات زیادی برای باره گرفتن وجود دارد که شاید بسیاری از این تمرینات کاربردی نباشند. به همین جهت قصد داشته ایم به آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن بپردازیم. ولی قبل از ارائه آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن بهتر است بدانید برای اینکه بتوانید باره گرفتن را اصولی و حرفه ای انجام دهید کافی است موارد زیر را رعایت کنید:

 •     استاندارد های لازم را باید در باره گرفتن رعایت کنید.
 •     در کنار رعایت اصول باره گرفتن، تمرین کنید.
 •     انگشت شما باید کاملا موازی با فرت باشد.
 •     دقت کنید یکی از نکات اصلی در باره گرفتن این است که فشار اصلی با انگشت باید به پشت سیم های فرت باشد.
 •     انگشت یک یا انگشت اشاره، کار عمل باره گرفتن را انجام می‌دهید، پس باید با تمرین این انگشت را قوی کنید.
 •     توجه داشته باشید عمل باره گرفتن را انگشت 1 باید به تنهایی انجام دهد. پس از هیچ کدام انگشت ها برای کمک به انگشت1 استفاده نکنید.
 1. تمرین اول در باره گرفتن: استايل صحیح و استاندارد باره گرفتن را رعایت کنید، گیتار را با دست چپ خود به صورت عمود نگه دارید. با این کار انگشت 1 شما تقویت می‌شود.
 2. تمرین دوم در باره گرفتن: انگشت ۱ خود را باید پشت فرت 7 قرار دهید، از سیم 1 تا 6 را انگشت گذاری کنید و 4 ضرب پیکادو را اجرا کنید. این کار را به ترتیب با تمامی‌انگشت های خود انجام دهید و در نهایت به سمت سیم های بالاتر بروید.

اصول و نحوه باره گیری درست گیتار

اصول و نحوه باره گیری درست گیتار

باره گیری (Fretting) درست گیتار از مهارت های اساسی و حیاتی در نواختن این ساز است. باره گیری درست به معنای قرار دادن انگشت های دست چپ (برای دست راست ها) بر روی زبانه ها به صورت صحیح و دقیق است تا نت های مورد نظر شما صدا بدهند؛ تمرین و صبر موارد اساسی در ایجاد باره گیری درست گیتار هستند.

با تلاش و تمرین مداوم، بهبود در تکنیک ها و نواختن بهتر گیتار حاصل خواهد شد. همچنین، مراجعه به یک معلم و آموزش دهنده گیتار حرفه ای می‌تواند در رفع اشتباهات و بهبود تکنیک های شما در آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن کمک کند. در ادامه آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن را توضیح می‌دهیم، در آموزش کامل باره گرفتن و تمرینات کاربردی آن با ما باشید.

امیدواریم آموزش کامل باره گرفتن و تمرينات کاربردی آن برایتان مفید بوده باشد. برای آموزش های رایگان دیگر بخش های جذاب ساز گیتار می‌توانید به وب سایت رسمی‌گیتار آواز مراجعه فرمایید.‌

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]