چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟

چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟

رگلاژ گیتار چیست؟

چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟
چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟

یکی از سوالاتی که برای اکثر افرادی که دارای گیتار هستند  پیش می‌آید این است که چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوال هستید ادامه مطالب را از دست ندهید.

قبل از اینکه به پاسخ چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟ بپردازیم بهتر است تعریف جامع و ساده ای درباره رگلاژ گفته شود تا با رگلاژ آشنایی پیدا کنید.

گیتار نیز مانند هر ابزار و وسيله ای نیاز به تعمیر، بررسی و رسیدگی دارد. رگلاژ گیتار همان چکاپ کردن گیتار از نظر داخلی و خارجی است تا از سلامت کامل آن باخبر شوید.

راهنمای رگلاژ گیتار

راهنمای رگلاژ گیتار
چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟

می‌توان در پاسخ به سوال چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟ جواب های متعددی ارائه دارد که سعی می‌شود به چندین دلیل اصلی نیاز گیتار به رگلاژ اشاره شود.

گیتار جز آن دسته از موسیقی آلات خوش صدا و جذابی است که اکثر افراد به دنبال یادگیری آن می‌روند اما نکته قابل توجه این است که گیتار نیز برای اینکه بتواند صدای بهتری از خود ایجاد کند نیاز به رگلاژ دارد‌.

دلیل اصلی که گیتار نیاز به رگلاژ دارد جنس بدنه چوبی آن می‌باشد. چوب در برابر گرما و سرما از خود واکنش های مختلفی نشان می‌دهد که این واکنش ها در گیتار گاه باعث فرو رفتگی و گاه باعث گرفتگی صدا می‌شوند.

افراد حرفه ای که گیتاریست هستند به جهت اینکه به صورت مکرر از گیتار استفاده می‌کنند گیتار شان دچار مشکلات متعددی می‌شود به همین جهت نیاز است هر از گاهی گیتار خود را رگلاژ کنند.

بدین جهت نیاز است پس از یک تایم مشخص گیتار خود  را رگلاژ کنید تا از سلامت بدنه آن مطمئن شده و همچنین در بلند مدت دچار مشکلات عمقی نشود. البته یکی دیگر از مزیت هایی که رگلاژ کردن گیتار دارد این است که در حین نوازندگی حس راحتی را تجربه خواهید کرد.

چه زمانی باید گیتار خود را رگلاژ کنیم؟

چه زمانی باید گیتار خود را رگلاژ کنیم؟
چرا گیتار به رگلاژ نیاز دارد؟

زمان های مختلفی نیاز است که گیتار خود را رگلاژ کنید به چند مورد از زمان هایی که حتما باید رگلاژ را انجام دهید اشاره خواهد شد.

  • زمانی که گیتار شما ضربه خورده باشد نیاز است که گیتار را رگلاژ کنید.
  • هنگامی که نت های گیتار هیچ صدایی از خود ایجاد نکنند یا نهایت صدای آن ها به گز کردن ختم شود باید گیتار را رگلاژ کنید.
  • اگر به تازگی گیتاری خریداری کرده اید و می‌خواهید گیتار را به سلیقه خودتان رگلاژ کنید.
  • فرقی ندارد که به طور مکرر از گیتار استفاده کنید یا نکنید اگر حداقل یک سال از اولین رگلاژ گذاشته باشد نیاز به رگلاژ گیتار وجود دارد.
  • در هنگام خرید گیتار دسته دوم نیز توجه داشته باشید که اولین کاری که باید انجام دهید رگلاژ کردن است.

در این مقاله به درستی با پاسخ چرا گیتار به رگلاژ  نیاز دارد؟ و چه زمانی باید گیتار خود را رگلاژ کنیم؟ آشنا شدید. توجه داشته باشید بهتر است هر شش ماه یک بار عمل رگلاژ را انجام دهید با این کار از خرابی گیتار جلوگیری می‌کنید و گیتار سالم تری خواهید داشت.