افکت گیتار چیست؟

افکت گیتار چیست؟

آشنایی با افکت گیتار

آشنایی با افکت گیتار
افکت گیتار چیست

افکت گیتار چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا انواع آن را می شناسید؟ آیا می دانید کاربرد و کارایی هر کدام چیست؟ با گیتار آواز همراه باشید.

به راستی افکت گیتار چیست؟ افکت گیتار در دنیای موسیقی ابزاری است که در سیگنال های صدای خروجی تغییراتی به وجود می آورد و در حقیقت به آن افکت می دهد. این ابزار انواع مختلفی دارد که می توانید بسته به نوع نیازی که دارید از آن استفاده کنید. البته باید این را در نظر داشته باشید که افکت های گیتار همانطور که انواع مختلفی دارند همانطور هم از کاربردهای متفاوتی برخوردار هستند.

 بعضی از افکت ها باعث تغییر صدای گیتار می شوند اما بعضی دیگر تنها صدایی را به صدای خروجی اضافه می کنند. افکت ها که در واقع نوعی ابزار یا پدال هستند صداها را شبیه سازی می کنند و یا صدای جدیدی را به وجود می آورند. خوب است تا بدانید این افکت ها در بازار تنوع بسیار بالایی دارند. بنابراین اگر قصد خرید افکت گیتار را داشته باشید می توانید متناسب با نوع نیازتان یکی از این پدال ها را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.

انواع افکت گیتار

انواع افکت گیتارافکت گیتار چیست و انواع آن کدام است؟ با توجه به کارایی و کاربرد متفاوت افکت گیتار در اینجا می خواهیم به چند نمونه از افکت ها اشاره داشته باشیم.

  • Distortion

به جرات باید بگوییم بهترین افکت گیتار موجود در بازار Distortion است. این پدال  از سه افکت مختلف تشکیل شده است که می تواند افکت های مختلفی را به صدای خروجی بدهد. خوب است تا بدانید شدت صدای این پدال در حدی است که می تواند بخش مهمی از صدای اصلی گیتار را کاور کند. این پدال جزو پدال های قدرتمند و حرفه ای موجود در بازار است که به تقویت صدای گیتار نیز کمک زیادی می کند.

  • Wah

یکی دیگر از افکت های گیتار که باعث تغییر در صدای گیتار می شود این نمونه است. با استفاده از این پدال شما می توانید برای اعمال تغییرات کنترل مناسبی داشته باشید و زاویه آن را با پاهایتان تغییر دهید.

  • Chorus

Chorus از دیگر نمونه های افکت گیتار است که در صدای خروجی نویز متحرک به وجود می آورد. با استفاده از این پدال تغییراتی که در صدای خروجی به وجود می آید باعث می شود تا صدا کمی ضخیم تر باشد. آیا می دانید به چه علت؟ زیرا خاصیت و ویژگی اصلی این پدال همین است و باعث ضخیم تر شدن صدا می شود.

  • Looper

با استفاده از این افکت گیتار شما امکان ضبط کردن بخشی از آهنگ خود را پیدا می کنید. این پدال کاربردهای مختلفی دارد که باعث می شود شما از امکانات و قابلیت های متعددی بهره مند شوید. اصلی ترین کاربرد این پدال زمانی است که در اجرا نیاز به نواختن همزمان چند گیتار است اما در اجرای زنده تنها یک گیتاریست حضور دارد. در نتیجه با استفاده از این پدال می توان از قبل صداها را ضبط کرد و خلا کمبود گیتاریست را به این طریق پر کرد.

کدام پدال بهتر و مناسب تر است؟

کدام پدال بهتر و مناسب تر است؟
افکت گیتار چیست

با توجه به کاربرد و کارایی افکت گیتار شاید بپرسید که کدام افکت برایمان بهتر و مناسب تر است؟ باید این را در نظر داشته باشید که هیچ نوازنده ای به طور همزمان به چند افکت نیاز پیدا نمی کند. البته بعضی از پدال ها مولتی افکت هستند و امکان استفاده همزمان از چند افکت را به شما می دهند.

باید ببینید که نیاز اصلی شما چیست؟ چرا می خواهید از افکت ها استفاده کنید و خرید کدام یک برایتان بهتر است؟ گاهی اوقات ممکن است که شما برای خرید افکت گیتار وسوسه شوید. همانطور که می دانید افکت ها تغییرات جذابی بر صدای خروجی به وجود می آورند. در نتیجه ممکن است بخواهید انواع افکت ها را تجربه کنید.

حقیقت این است که در انتخاب افکت گیتار، هیچ بهترین و مناسب ترینی وجود ندارد. در واقع کسی نمی تواند برای شما تعیین کند که کدام افکت بهتر است. تنها عامل تعیین کننده سلیقه شماست و نوع نیازی که به افکت دارید. البته بودجه ای که برای خرید این پدال ها در نظر می گیرید هم جزو یکی از عوامل مهم و تعیین کننده به حساب می آید. جهت دریافت اطلاعات درباره افکت های مختلف با گیتار آواز تماس بگیرید.