کاپو گیتار چیست

کاپو گیتار چیست

آشنایی با کاپو گیتار و فواید آن

آشنایی با کاپو گیتار و فواید آن
کاپو گیتار چیست

به راستی کاپو گیتار چیست و فواید آن چه چیزی می‌تواند باشد؟ کاپو گیتار ابزاری ساده اما کاربردی است که استفاده از آن مزایای بسیار زیادی دارد. در این بخش به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم. با گیتار آواز همراه باشید.

کاپو گیتار چیست و فواید آن چیست؟ اگر به نواختن گیتار علاقه مند هستید و می‌خواهید خودتان را برای آموزش گیتار آماده کنید باید طرز کار کردن با کاپو (Capo) را بیاموزید. بهتر است تا ببینیم کاپو چیست؟ در حقیقت کاپو یک ابزار کارآمد است که با استفاده از آن می‌توانید صدای سازتان را تغییر دهید. استفاده از کاپو نواختن گیتار را برایتان جالب تر می‌کند. خوب است تا بدانید گاهی اوقات بسیاری از نوازندگان حرفه ای نیز از این ابزار کارآمد استفاده می‌کنند. در حقیقت کاپو به شما کمک می‌کند تا با کیفیت بالاتری گیتار بزنید و عمق و واریته بیشتری به آهنگ بدهید.

از نظر شکل ظاهری کاپو گیتار نوعی گیره است . این گیره به راحتی در هر نقطه از گیتار نصب می‌شود. کاپو به راحتی باز و بسته می‌شود و شما می‌توانید آن را در محل دلخواهتان فیکس کنید. زمانی که کاپو روی گیتار فیکس می‌شود، تمامی سیم های روی برد به حالت فشرده در می‌آیند و بدین ترتیب شما می‌توانید آهنگ را راحت تر اجرا کنید.

آشنایی با کاربرد کاپو گیتار

آشنایی با کاربرد کاپو گیتار
کاپو گیتار چیست

حال که با کاپو گیتار آشنا شدید آیا می‌دانید این گیره چه کارایی دارد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟ به طور کلی عملکردهای اصلی کاپو به سه مورد زیر خلاصه می‌شود:

  • برای اجرای بهتر و راحت تر آهنگ

یکی از اصلی ترین مواردی که باعث می‌شود گیتاریست ها به سراغ کاپو بروند به دلیل اجرای بهتر و راحت تر آهنگ توسط این وسیله است.

  • جالب تر کردن یک آهنگ یا اجرای ویسینگ

یکی دیگر از مواردی که می‌توان آن را جزو کاربرد کاپو گیتار دانست، جالب تر یا متفاوت تر اجرا کردن یک آهنگ است. به وسیله این گیره شما می‌توانید ماهیت یا ساختار آهنگ را تغییر دهید و آهنگ را متفاوت تر اجرا کنید. زمانی که شما از کاپو برای نواختن گیتار استفاده می‌کنید در حقیقت با استفاده از همین ابزار ساده می‌توانید ویسینگ آکوردها را تغییر دهید و حس و حال متفاوت و خاص تری به آهنگتان ببخشید.

  • به سرعت تغییر دادن گام آهنگ در حین اجرا

یکی دیگر از کاربردهای کاپو گیتار این است که می‌توانید با استفاده از این ابزار به سرعت گام آهنگ را در حین اجرا تغییر دهید. اگر توجه داشته باشید تمامی این موارد برای اجرای بهتر و با کیفیت تر هستند.

انواع مدل های کاپو گیتار

انواع مدل های کاپو گیتار
کاپو گیتار چیست

تا به این جا در مورد کاپو گیتار چیست و فواید آن صحبت کردیم، حال شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که آیا کاپو گیتار انواع مختلفی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم بله شما می‌توانید این ابزار را در انواع مختلفی تهیه کنید. کاپو ضامن دار نیز یکی دیگر از انواع کاپو است که شما می‌توانید برای نواختن گیتار از آن استفاده کنید. البته باید این را در نظر داشته باشید که برای افراد مبتدی استفاده از کاپو گیره ای آسان تر از انواع مدل های دیگر است. به طور کلی بهترین نوع کاپو همان مدل گیره ای است. زیرا این مدل به سادگی باز و بسته می‌شود و کار کردن با آن ساده تر است.

نکاتی در خصوص استفاده از کاپو

نکاتی در خصوص استفاده از کاپو
کاپو گیتار چیست

خوب است تا در خصوص استفاده از کاپو گیتار این چند نکته مهم را به خاطر داشته باشید.

  • حتما قبل از شروع به نواختن از نصب صحیح کاپو اطمینان حاصل کنید. کاپو باید دقیقا پشت فرت نصب شود. در صورتی که به اشتباه روی فرت بسته شود، قطعا صدایی که از سیم ها تولید می‌شود خفه است.
  • اگر از گیتارهای آکوستیک استفاده می‌کنید باید بدانید که تنها می‌توانید برای 5 فرت از کاپو استفاده کنید.
  • اگر مبتدی هستید حتما کاپوهایی را تهیه کنید که باز کردن و بستن آنها برایتان ساده تر باشد. در این صورت درصد اینکه شما کاپو گیتار را به اشتباه ببندید کاهش می‌یابد.
  • پس از بستن کاپو حتما آن را بررسی کنید و ببینید که کاملا صاف و همتراز است یا خیر.
    جهت دریافت اطلاعات درباره افکت های مختلف با گیتار آواز تماس بگیرید.