سیم های گیتار چیست؟

سیم های گیتار چیست؟

شاید شما هم مشتاق دانستن اینکه سیم یا سیم های گیتار چیست؟ باشید! نوازنده ها همیشه در مورد فلان سیم گیتار، برند و سری های مختلف آنها صحبت می کنند که در ابتدا همه چیز بسیار گیج کننده به نظر میرسد.

از بدو تولد گیتار سیم ها هم وجود داشته اند. اولین سیم های گیتار از روده ساخته شد و در حدود سال 1265 میلادی روی گیتار نصب شد. اولین گیتارها تا حدود سال 1551 دارای 4 جفت سیم بودند که سپس جفت سیم پنجم اضافه شد. در سال  1770، جفت سیم ها با یک سیم جایگزین شدند و در نهایت به شش سیم تغییر یافتند.

گیتاریست های قدیمی تا سال 1946 از روده به عنوان سیم گیتار خود استفاده می کردند تا اینکه سیم های نایلونی برای گیتار معرفی شدند. سرانجام سیم های گیتار استیل معرفی شدند و ادامه ماجرا… .جالب است بدانید که راک با معرفی سیم های گیتار استیل و گیتار الکتریک فندر و گیبسون متولد شد. تبلچرهای گیتار نوشته شد و گیتاریست ها در حال یادگیری آکوردهای آهنگ های مورد علاقه خود از گروه های محبوبشان بودند.

سیم های گیتار چیست و از چه موادی ساخته شده است؟

سیم های گیتار چیست و از چه موادی ساخته شده است؟

سیم گیتار سیمی است که از یک ماده خاص ساخته شده است، معمولاً روده (امروزه مانند برخی ساز های کوبه ای که در قدیم از پوست حیوانات در آنها استفاده میشده اما حالا پوست های مصنوعی به کار گرفته میشوند در تولید سیم های گیتار هم دیگر این مورد استفاده نمیشود) ، نایلون یا فلز (استیل)، که بر روی یک ساز چوبی ،دارای کوزه (بدنه)، یا بدون کوزه و با بدنه ای که دارای پیکاپ های مغناطیسی یا پیزوالکتریک است، نصب می شود.

هدف سیم لرزش (ارتعاش) و تولید یک نت موسیقی خاص است. یک گیتار استاندارد دارای 6 سیم است و در کوک استاندارد به ترتیب سیم های یک تا شش E-A-D-G-B-E کوک می شود.

در بیان ساده برای گیتارهای آکوستیک (کلاسیک ، فلامنکو و…) صدا از ارتعاش (لرزش) سیم ها تولید می شود که توسط بدنه چوبی گیتار تقویت می شود.  برای گیتارهای الکتریک، صدا توسط ارتعاش سیم ها تولید می شود که با استفاده از پیکاپ های پیزو الکتریک یا پیکاپ های مغناطیسی به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و سپس با استفاده از آمپلی فایر (تقویت کننده) سیگنال پایه تقویت میشود و در نهایت به پخش میرسد.

البته که در این مقاله توضیحاتی مختصر و کوتاهی از سیم های گیتار داشتیم و از این عنوان میشه بیشتر هم سخن گفت ولی خب تا اینجا امیدواریم برای شما مفید بوده باشه.

اگر نوازنده مبتدی هستی یا حتی در سطح حرفه ای قرار داری و هنوز از سری سیم های ساوارز اطلاعات چندانی نداری و یا از این برند استفاده میکنی و بین محصولات مختلفش سردرگمی میتونی به مقاله زیر سر بزنید.

معرفی سیم های گیتار کلاسیک ساوارز

معرفی سیم های گیتار کلاسیک ساوارز

همچنین میتونید از مقاله همه چیز درمورد تنشن سیم های گیتار دیدن فرمایید.

همچنین اگر سوالی درباره سیم های گیتار دارید میتوانید از بخش تماس با ما، با کارشناسان گیتار آواز ارتباط برقرار کند.