آموزش سلفژ به زبان ساده

آموزش سلفژ به زبان ساده

 آموزش سلفژ برای مبتدیان به زبان ساده

 آموزش سلفژ برای مبتدیان به زبان ساده
آموزش سلفژ به زبان ساده

آموزش سلفژ به زبان ساده به چه صورت است؟ در آموزش سلفژ شما می‌توانید تمامی مفاهیم مربوط به نت خوانی و آشنایی با ریتم موسیقی را بیاموزید. برای نواختن هر موسیقی تسلط به این مورد ضروری است. با گیتار آواز همراه باشید.

در آموزش سلفژ به زبان ساده برای مبتدیان به نکات مهمی اشاره خواهیم داشت که بتوانند سلفژ را به راحتی بیاموزند. به طور کلی سلفژ یک لغت فرانسوی است که معنا و مفهوم آن یعنی سرایش. همانطور که می‌دانید برای نواختن هر نوع موسیقی شما نیاز به آموزش نت دارید. نت ها به شما می‌گویند که دقیقا باید چه کاری انجام دهید. در هر آوازخوانی هر نت با میزان سیلاب خاصی مشخص می‌شود. به این میزان سیلاب، سیلاب سلفژ می‌گویند. هفت سیلابی که در موسیقی از آنها استفاده می‌شوند، دو، ر، می، فا، سل، لا و سی نام دارند.

در آموزش سلفژ به زبان ساده شما توانایی خواندن نت ها به شکل خاصی را می‌آموزید. بدین ترتیب حتی اگر متوجه یکی از نت ها نشده باشید باز هم می‌توانید آن را به راحتی بخوانید. این در حقیقت نوعی تکنیک است که به شما می‌آموزد چگونه نت ها را یکی پس از دیگری بدون هیچ مشکلی بخوانید. علاوه بر نت خوانی شما می‌بایست یک سری قوانین را در طول خواندن نت رعایت کنید. به طور مثال در بعضی موارد باید سکوت کنید که این موضوع بسیار مهم است.

یادگیری سلفژ شامل چند بخش است؟

یادگیری سلفژ شامل چند بخش است؟
آموزش سلفژ به زبان ساده

آموزش سلفژ به زبان ساده از سه بخش مهم و اصلی تشکیل شده است؛ یادگیری صداخوانی، وزن خوانی و دیکته موسیقی. در هر یک از این سه بخش شما باید تکرار و تمرین داشته باشید تا مفاهیم به خوبی در ذهنتان حک شوند. در اینجا در مورد هر یک از بخش های یادگیری سلفژ به طور جداگانه به شما توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

  • صداخوانی یا Cantati

کانتاتی یا صداخوانی در سلفژ یعنی طرز صحیح خواندن نت ها و آموزش چگونگی خواندن نت ها در جای صحیح خود. در این بخش از آموزش سلفژ هنرجو می‌آموزد که نت ها را چگونه به صورت کاملا صحیح تلفظ کند. برای این آموزش می‌بایست از سازهایی همچون پیانو استفاده کرد. بنابراین هنرجو می‌آموزد که صدای “می”را به همان شکل صحیح خودش تلفظ کند. در پایان این بخش هنرجو به طور کامل می‌تواند انواع نت را به صورت کاملا دقیق و صحیح تلفظ کند و بخواند.

  • وزن خوانی یا Parlati

در بخش دوم آموزش سلفژ هنرجو با وزن خوانی که یک عنصر بسیار مهم است آشنا می‌شود. ریتم یا به نظم کشیدن موسیقی یعنی درک درستی از ادای زمان صحیح هر نت که موضوع بسیار مهمی است. زمان دقیق اجرای هر نت و زمان سکوت باعث می‌شود تا نت ها یکی پس از دیگری به درستی اجرا شوند و در نهایت موسیقی از ریتم درستی برخوردار شود.

  • دیکته موسیقی یا Music Dictation

بخش سوم آموزش سلفژ به دیکته موسیقی مربوط می‌شود. در این بخش هنرجو می‌بایست تمامی مفاهیمی که به نت و ریتم آن مربوط است را تمرین کند. در حقیقت در دیکته موسیقی هنرجو می‌آموزد که پس از تشخیص نت ها چگونه ریتم های متوالی را اجرا کند. برای تسلط پیدا کردن به این موضوع هنرجو می‌بایست در این مرحله تکرار و تمرین زیادی داشته باشد. در این صورت می‌تواند به درک درستی از موسیقی برسد و به مرور زمان نت ها و ریتم موسیقی را به درستی بخواند و اجرا کند.

شرکت در کلاس سلفژ به چه کسانی توصیه می‌شود؟

شرکت در کلاس سلفژ به چه کسانی توصیه می‌شود؟
آموزش سلفژ به زبان ساده

با توجه به مواردی که در آموزش سلفژ به هنرجویان گفته می‌شود باید بگوییم شرکت در این کلاس ها و به طور کلی این آموزش به افراد مبتدی توصیه می‌شود. همچنین کسانی که درک درستی از موسیقی، نت های آن، ریتم موسیقی و… ندارند می‌توانند در این کلاس ها و دوره ها شرکت کنند. به یاد داشته باشید برای اینکه تسلط کافی در این زمینه را پیدا کنید می‌بایست تکرار و تلاش زیادی داشته باشید. همچنین در قسمت دیکته موسیقی تمامی آنچه را که فرا گرفته ای را به خوبی اجرا کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. جهت دریافت اطلاعات درباره آموزش سلفژ به زبان ساده با گیتار آواز تماس بگیرید.