آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده

آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

 

دانلود ویدئوی آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

مقدمه آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

مقدمه آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

آپاگادو تکنیکی بسیار پرکاربرد در گیتارنوازی است. برای مقدمه آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده، لازم است بدانیم که آپاگادو چیست؟ آپاگادو یک کلمه با ریشه ی اسپانیایی به معنای «خاموش» است. به طور کل در این تکنیک، صدای سیم ها در میزان های مشخصی، با دست راست یا چپ خفه می‌شود و سپس آهنگ ادامه می‌یابد.

اجرای مطلوب تکنیک آپاگادو در ریتم های گیتار، نیازمند تمرین مداوم است تا دست ها حالت و سرعت لازم برای اجرا را پیدا کنند. آپاگادو به نام خف کردن سیم ها در گیتار و میوت کردن نیز شناخته می‌شود. تکنیک آپاگادو می‌تواند به عنوان یک مکث صدا دار، زیبایی های ظریفی را به نوازندگی اضافه کند. آپاگادو را با علامت X نشان می‌دهند. با گیتار آواز همراه باشید.

لزوم آموزش آپاگادو در گیتار

لزوم آموزش آپاگادو در گیتار
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

آپاگادو یک تکنیک پر کاربرد و تعیین کننده است. بنابراین لزوم آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده احساس می‌شود. انواع آپاگادو برای گیتار ها و سبک های نوازندگی کاربرد دارد. درگروه نوازی یا اجرای سولو، گیتار کلاسیک یا گیتار الکتریک و هنگام نواختن ریتم یا ملودی، آپاگادو یکی از پراستفاده ترین تکنیک هاست. یادگیری صحیح و اجرای سازمان یافته ی این تکنیک، در کیفیت کلی آهنگ تاثیر بسزایی خواهد داشت. اجرای آپاگادو با دست راست یا چپ انجام می‌شود و هرکدام جلوه ی ویژه ای به این تکنیک می‌بخشند.

 آپاگادو و تفاوت آن با نت سکوت

 آپاگادو و تفاوت آن با نت سکوت
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

در مبحث آموزش آپاگادو در گیتار، می‌توان آپاگادو را یک سکوت صدا دار نامید. هنگام اجرای نت سکوت، نوازنده، طبق زمان مشخص، دست از نواختن می‌کشد و صدایی ایجاد نمی‌شود. اما در آپاگادو، نوازنده با ضربه زدن به سیم و سپس خفه کردن، صدای خاصی تولید می‌کند که در گیتارنوازی بسیار مشهور است. بنابراین سکوت در موسیقی به معنای ایجاد یک فاصله بین دو نت است اما آپاگادو، پرکردن فاصله‌ی بین دو نت، با خفه کردن صدای ایجاد شده است. استفاده از آپاگادو در ملودی، یک بستر پیوسته و هارمونیک ایجاد می‌کند که ریتم های متناسب با آن، می‌توانند در این بستر جای بگیرند.

 آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست راست (Palm Mute)

 آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست راست
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

 آپاگادو در گیتار با دست راست نیز انجام می‌شود. برای اجرای آپاگادو با دست راست، ابتدا با انگشت اشاره به سیم ها از بالا به پایین به صورت سریع ضربه می‌زنیم. باید توجه کنیم که تماس انگشت با سیم ها به صورت لمس یک به یک آن ها نباشد، بلکه به صورت ضربتی به تمام سیم ها اصابت کند.

مرحله‌ی بعد خفه کردن سریع سیم ها با نرمی کنار دست است. در این مرحله باید مچ دست مقداری چرخش داشته باشد، به طوری که نرمی کنار دست در بیشترین و راحت ترین تماس خود با سیم ها باشد. در آپاگادو دست راست، این دو مرحله باید در سریع ترین حالت خود انجام شوند. نوازنده های بلوز، راک، جاز و فلامنکو معمولا از آپاگادو کف دست استفاده می‌کنند تا صدای سیم ها را خفه کنند اما در گیتارنوازی کلاسیک، گاهی این تکنیک تنها توسط انگشت اشاره انجام می‌شود تا نوازنده بتواند صدای سیم های مشخصی را خفه کند.

آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست چپ (Finger Mute)

آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست چپ
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست چپ، تفاوت هایی با آپاگادو دست راست دارد. در آپاگادو دست چپ، انگشت چهارم به صورت کاملا عمود بر دسته ساز قرار می‌گیرد و صدای سیم ها را خفه می‌کند. باید توجه کرد که انگشت آخر، فقط سیم ها را به اندازه ی لازم لمس کند تا لرزش آن ها متوقف شود.

فشار دادن انگشت چهارم روی سیم ها، باعث می‌شود صدایی به جز خفه کردن از فرت به گوش برسد که در آپاگادو ایراد محسوب می‌شود. آپاگادو دست چپ، آزادی عمل بیشتری را برای دست راست فراهم می‌کند و به این ترتیب می‌توان آکورد های ناگهانی را بهتر اجرا کرد. هنگام اجرای آکورد های باره، می‌توان انگشت را از روی فرت برداشت و به این ترتیب صدای سیم ها را خفه کرد.

تفاوت دست راست و چپ در آموزش آپاگادو

تفاوت دست راست و چپ در آموزش آپاگادو
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

برای بررسی تفاوت دست راست و چپ در آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده، باید به تفاوت نقش هر کدام بپردازیم. دست راست که وظیفه ی نواختن آکورد ها را دارد، آپاگادو های قوی تری ایجاد می‌کند. آپاگادو دست راست، پوزیشن آکوردنوازی را کمی تغییر می‌دهد و هرچه آپاگادو بهتر اجرا شود، ظاهر حرفه ای تری دارد. آپاگادو دست راست با صدایی که ایجاد می‌کند، حالت ضربی تری به آهنگ می‌دهد.

در اکثر آهنگ های اسپانیایی، آپاگادو با دست راست و به شیوه های مختلف انجام می‌شود. اما دست چپ که وظیفه‌ی فرت گیری روی دسته گیتار را دارد، آپاگادو های ظریف تر و نرم تری را پدید می‌آورد. آپاگادو دست چپ برای زمان هایی که نمی‌خواهیم صدای کل سیم ها را خفه کنیم، بیشتر مورد استفاده است. همچنین وضوح صدای ملایم تری نسبت به اجرای این تکنیک با دست راست دارد.

آموزش آپاگادو در گیتار با پیک

آموزش آپاگادو در گیتار با پیک
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با پیک نیز قابل اجراست. هنگام اجرای این تکنیک، انگشت های شست و اشاره درگیر نگه داشتن پیک هستند. به همین دلیل برای خفه کردن صدا لازم است که دست از مچ، با زاویه‌ی بیشتری به بیرون خم شود تا نرمی کنار دست در حالتی مناسب با سیم ها برخورد کند. از طرفی، چون انگشت شست هنگام نگه داشتن پیک کمی بالاتر قرار می‌گیرد، می‌توان از این پوزیشن برای اجرای آپاگادو بهره برد.

به این صورت که سیم های پایینی گیتار با آپاگادو کف دست یا کنار دست خفه شوند و سیم های بالایی با کنار انگشت شست. در آموزش آپاگادو با پیک، ابتدا نوازنده باید به نگه داشتن پیک کاملا مسلط باشد تا در اجرا اختلالی ایجاد نشود. شناختن عضلات دست و یافتن ویژگی های آن ها هنگام نوازندگی، کمک شایانی به حرفه ای تر شدن اجرای نوازنده می‌کند.

اشتباهات رایج آموزش آپاگادو در گیتار

اشتباهات رایج آموزش آپاگادو در گیتار
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

اشتباهات رایج آموزش آپاگادو در گیتار شامل اشتباهاتی هستند که به دلیل آموزش غلط، تمرین اشتباه و یا نداشتن تسلط کافی به آکورد نوازی پیش می‌آیند. برای اجرای صحیح آپاگادو لازم است که نوازنده به اصول اولیه گیتار نوازی کاملا مسلط باشد. فرت گیری ها باید طوری باشند که صدایی کاملا واضح از سیم ها به گوش برسد. اگر صدایی که از سیم ها ایجاد می‌شود صدای شفافی نباشد، تکنیک آپاگادو نیز به زیبایی اجرا نخواهد شد. این تکنیک باید بسیار سریع انجام شود.

بنابراین مکث کردن بین ضربه زدن به سیم و خفه کردن صدا، اجرا را دچار ایراد می‌کند. در تکنیک آپاگادو، حرکات مهم دست از قسمت مچ اتفاق می‌افتند و تکان دادن دست از قسمت آرنج، تسلط نوازنده به اجرای تکنیک را کم می‌کند. برای اجرای آپاگادو، هنگام به صدا درآوردن سیم، نباید انگشت اشاره را روی سیم بکشیم بلکه باید ضربه بزنیم. کشیدن انگشت روی سیم ها هارمونی مخصوص این تکنیک را از بین می‌برد.

 تمرین آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

 تمرین آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده
آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده

 تمرین آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده، برای دست یافتن به تسلط لازم در نوازندگی، نیاز به زمان کافی دارد. این تکنیک شاید در ابتدا ساده به نظر برسد اما دارای ظرافت هایی است که با تمرین زیاد قابل اجراست. از طریق مشاهده ویدئو کامل آموزش تکنیک های آپاگادو و تمرین آن ها می‌توان به این ظرافت ها دست یافت.

برای تمرین آپاگادو دست راست، بهتر است از آکوردنوازی شروع نکنیم. بلکه به صورت دست باز، فقط با دست راست چندین بار تکنیک را اجرا کنیم. سپس کم کم این تکنیک را در آکوردهایی که می‌نوازیم وارد کنیم. برای تمرین آپاگادو دست چپ، بهتر است یک آکورد ساده انتخاب کنیم و هربار صدای سیم های متفاوتی را خفه کنیم. با این تمرین می‌توان به مقدار فشاری که باید توسط انگشت کوچک به سیم وارد شود، تسلط کافی پیدا کرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش آپاگادو در گیتار به زبان ساده با گیتار آواز تماس بگیرید.

آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده

آپاگادو را می‌توان یکی از تکنیک های مهم و اساسی در نواختن گیتار دانست. قبل از اینکه به آموزش رایگان آپادانا در گیتار به زبان ساده بپردازیم بهتر است با معنی لغوی این نوع تکنیک که در نواختن گیتار اهمیت و ارزش زیادی دارد آشنا شوید.

آپاگادو کلمه ای است که ریشه اسپانیایی دارد. معنی این کلمه یعنی خاموش کردن. در نواختن گیتار بیشتر برای خاموش  کردن صدای  قطعات گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرد.  آپاگادو را در گیتار با اسامی و معانی مختلف دیگری چون خف کردن، میوت کردن، خاموش کردن و یا گرفتگی صدا نیز می‌شناسند. بهتر است به آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده برگردیم و وقت را بیشتر از این هدر ندهیم. در ادامه روش ساده ای برای آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

3 روش ساده برای آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده

3 روش ساده برای آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده

برای آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده می‌توانید از  روش ساده ای استفاده کنید. اجرای تکنیک آپاگادو با دست چپ، دست راست و حتی پیک انجام می‌شود. تنها استثنایی که در این میان وجود دارد این است که با کمک دست راست می‌توانید با کمترین فشار این عمل را انجام دهید، چرا که دست راست قوی تر از دست چپ می‌باشد. ولی دست چپ می‌تواند ظرافت کار را افزایش دهد.

آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست چپ

برای اینکه بتوانید با دست چپ خود تکنیک آپاگادو را اجرا کنید کافی است از انگشت کوچک خود کمک بگیرید. پس از اینکه آکوردی را به صدا درآورید انگشت کوچک خود را به صورت مستقیم روی سیم ها فرود بیاورید. نکته قابل توجه این است که لازم نیست سیم ها را روی انگشت خود فشار دهید، فقط کافی است انگشت کوچک شما سریع ولی آرام روی سیم ها ضربه بزند تا باعث خف شدن صدا و لرزش سیم ها شود.

آموزش  رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده با دست راست

برای ضربه زدن تکنیک آپاگادو کافی است با شدت دست راست خود را روی تار ها و سیم ها فرود بیاورید. برای انجام این کار لازم نیست کار زیاد یا طاقت فرسایی را انجام دهید؛ لذا کافی است با پایه انگشت کوچک و لبه کف دست لرزش سیم ها را متوقف کنید یا مچ دست خود را به سمت جلوی گیتار فشار دهید.

آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده با پیک

آموزش رایگان آپاگادو در گیتار به زبان ساده با پیک

برای اجرای تکنیک آپاگادو از دست راست یا دست چپ خود استفاده کنید. ولی استفاده در همه موارد وجود دارد اگر نمی‌توانید با دست راست و دست چپ خود تکنیک مهم و اصولی آپاگادو را اجرا کنید می‌توانید از یک پیک کمک بگیرید.

انگشتان شست و اشاره که درگیر نگهداری پیک هستند نمی‌توانند به راحتی صدا و لرزش را خف کنند به همین دلیل نیاز است مچ دست کمی بیشتر به سمت بیرون متمایل شود تا به نرمی بتواند پس از اجرا عمل آپاگادو را انجام دهد. نحوه قرار گیری انگشت شست و اشاره به نوبه ای است که انگشت اشاره می‌تواند باعث خف کردن سیم های پایینی و انگشت شست باعث متوقف کردن سیم های بالایی شود.

برای دیدن آموزش های رایگان درباره دیگر اجرای نواختن گیتار کافی است به سایت معتبر گیتار آواز مراجعه فرمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]