آموزش نت خوانی

آموزش نت خوانی

دانلود جلسه اول نت خوانی

نام نت ها

نام نت ها
آموزش نت خوانی

آموزش نت خوانی برای همه صداهای موسیقایی از بم ترین تا زیر ترین آنها فقط هفت نام وجود دارد این نام های هفت گانه در برخی کشورهای غربی با کلمات تک هجایی و در برخی به صورت الفبایی به شرح زیر تلفظ می‌شوند:(نام ها را از چپ به راست بخوانید) . برای مشاهده آموزش نت های سه سیم اول گیتار کلیک کنید.

نامگذاری هجایی:

نامگذاری هجایی
آموزش نت خوانی

DO     RE     MI    FA    SOL     LA     SI

نام نت ها در زبان فارسی نیز از نامگذاری هجایی گرفته شده است

نامگذاری الفبایی:

نامگذاری الفبایی
آموزش نت خوانی

C       D       E        F       G         A       B

آموزش نت خوانی و نامگذاری هجایی با نوت DO و نامگذاری الفبایی با حرف A، نت (LA) آغاز می‌شود.

در نظام قدیمی‌تر هجایی به جای نوت DO هجایUT)) اوت به کار می‌رفته است در برخی از روش های نت خوانی جدید هجای سی(SI ) را  تی  میگویند.

ریشه تاریخی نظام های هجایی و الفبایی:

ریشه تاریخی نظام های هجایی و الفبایی
آموزش نت خوانی

نظام هجایی همان که در کشورهای ایتالیا و فرانسه (و نیز در ایران به پیروی از نظام فرانسوی) معمول است ، در قدیم بر اساس تئوری موسیقی قرون وسطایی از ۶ حجا تشکیل می‌شده:

UT        RE         MI       FA        SOL         LA

هجاهای شش گانه را کشیشی موسیقیدان از اهالی فرانسه و مقیم ایتالیا به نام گویدو آرتسو (Guido d Arezzo) (1050-990)  از شعر مناجات گونه زیر که آهنگ آن را احتمالاً خود ساخته بود برگزید و آن را به خاطر سهولت از بر کردن اصوات موسیقی و درک زیر و بمی‌شان نسبت به هم، به شاگردان و سرایندگان خویش می‌آموخت:

ut queant laxis resonare fibris mira gestorum famuli tuorum solve poluti labireatum sancte johannes

در قرن‌های بعد که نظام شش نتی گسترش یافت و به هفت نت امروزی رسید، هجای سی بر آن افزوده شد و نیز هجای اوت که در نت خوانی دشوار بود به هجای دو بدل گشت.

در نظام الفبایی به تبعیت از تئوری موسیقی یونان باستان و کوک ساز های آن زمان نت لا مبدا قرار گرفته و نتها بر طبق همان تئوری با هفت حرف آغازین الفبای لاتین نامگذاری شده اند:

A      B      C       D      E      F       G

سل    فا     می      ر      دو     سی    لا

این نظام را کشورهای انگلیسی زبان ( انگلستان و آمریکا ) آلمانی‌زبان ( آلمان و اتریش ) پذیرفته اند و به کار میبرند اما میان این دو گروه کشورها ، اختلاف هایی در نحوه نامگذاری به چشم می‌خورد.

برای نگارش نتهای موسیقی از پنج خط به نام پنج خط حامل استفاده میشود که پنج خط موازی هستند که در بین آنها به طور طبیعی چهار فضای خالی ایجاد میگردد و نتها را میتوان بین خطوط و یا روی خطوط قرار داد:

آموزش نت خوانیدر شروع پنج خط حامل کلید موسیقی قرار میگیرد که بسته به اینکه چه سازی مینوازیم، میتواند نام و شکل متفاوتی داشته باشد. برای ساز گیتار از کلید سل استفاده میشود و کلید سل در اول پنج خط حامل سمت چپ قرار میگیرد ( ما در موسیقی نتها را از چپ به راست میخوانیم):

کلیدسل

کلیدسل

کلید سلهمانطور که در تصویر مشخص است قسمت دایره ای شکل کلید دور خط دوم حامل( خطوط حامل از پائین شمرده میشوند) تنیده شده است بنابراین خط دوم را خط سل و نتی که روی خط دوم قرار میگیرد را نت سل مینامیم.

بقیه نتها نیز به ترتیب با توجه به ترتیب نتها که از دو شروع میشو و به سی ختم میشد روی خطوط حامل قرار میگیرند به عنوان مثال از آنجا که نت سل روی خط دوم قرار دارد پس نت بعدی که بین خط دوم و سوم نوشته میشود  لا خواهد بود چراکه در گویش و ترتیب نتها (از چپ به راست) بعد سل همیشه نت لا قرار میگیرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش نت خوانیبرای درک بهتر و توضیحات تکمیلی ویدیو آموزش رایگان نت خوانی را مشاهده کنید.

آموزش نت خوانی با روش های جدید و ساده

آموزش نت خوانی با روش های جدید و ساده

یکی از بخش‌های مهم نواختن گیتار به آموزش نت خوانی بر می‌گردد، یعنی قبل از اینکه شما گیتار را به دست بگیرید باید با نت خوانی آشنا شوید و نت خوانی را به صورت کامل آموزش ببینید.

نت خوانی در اول کار برای اکثر افراد بسیار سخت و دشوار می‌باشد از آن جایی که نت خوانی همان الفبای موسیقی به شمار می‌رود مثل یادگیری الفبای فارسی در کلاس اول نیاز به تمرین، تلاش و دقت دارد.

برای برخی از افراد یادگیری و آموزش نت خوانی دشوار است این افراد نمی‌دانند که باید از چه روشی برای یادگیری نت خوانی اقدام کنند تا بتوانند نت خوانی را به صورت کامل آموزش ببیند. در  این مقاله سعی شده است برای آموزش نت خوانی با روش‌های جدید و ساده چند تمرین کوچک را برای یادگیری بهتر و مفید تر نت خوانی به هنرجو ها ارائه دهیم.

اگر شما نیز علاقه مند به آموزش ساز و نت خوانی هستید اما در این راه دچار سردرگمی‌شده اید و نمی‌دانید که باید از چه روشی برای نت خوانی استفاده کنید، یا اصلا نمی‌دانید نت خوانی چه اهمیتی در موسیقی دارد، می‌‌توانید ادامه این مقاله را مطالعه فرمایید و به پاسخ تمامی‌سوالات خود برسید.

الفبای موسیقی چیست؟

الفبای موسیقی چیست؟

اگر شما نیز علاقهٔ آموزش نت خوانی دارید و دوست دارید به یکی از بخش‌های موسیقی وارد شوید و در این عرصه بدرخشید، به جای خوبی مراجعه کرده اید. موسیقی نیز مانند هر زبان دیگری نیاز دارد که شما قوانین و اصول آن را بدانید و بر اساس قوانین و اصول آن رفتار و برخورد کنید.

یکی از پایه ترین قوانینی که در عرصه موسیقی وجود دارد، زبان موسیقی است. افرادی که مایل هستند به عرصه موسیقی وارد شوند باید قبل از هر چیزی آن را آموزش ببینند. قبل از اینکه زبان موسیقی را یاد بگیرید باید الفبای موسیقی را آموزش ببینید.

از آن جایی که موسیقی و الفبای موسیقی در تمام کشورها قوانین یکسانی دارد برای اینکه بتوانید با دیگر افراد و موسیقی‌ها ارتباط برقرار کنید در اولین جلساتی که بخواهید موسیقی را آموزش ببینید آموزش‌ها از الفبای موسیقی شروع می‌شود. مربیان اولین قدمی‌که برای آموزش به هنرجویان بر می‌دارند آموزش نت خوانی یا آموزش الفبای موسیقی است.

از پیدایش اولین ساز ها الفبای موسیقی نیز به وجود آمد به همین دلیل می‌توان گفت  الفبای موسیقی سابقه طولانی مدت دارد و امروزه با کمی‌از تغییرات روبه رو شده است که این تغییرات باعث شده اند الفبای موسیقی شکل تکامل یافته ای به خود بگیرد.

 الفبای موسیقی به طور کلی شناخت قوانین مرتبط با گام، ریتم، فاصله، نت‌ها، ترکیب میزان‌ها و پرده‌های موسیقی می‌باشد. تمام این موارد در کنار هم قرار می‌گیرند و قوانین موسیقی را به وجود می‌آورند. در آموزشگاه‌های موسیقی به یادگیری و آموزش الفبای موسیقی، نت خوانی گفته می‌شود.

منظور از اکتاو در نت خوانی چیست؟

منظور از اکتاو در نت خوانی چیست؟در آموزش نت خوانی قرار است ابتدا به اکتاو در نت خوانی بپردازیم. اُکتاو در نت خوانی به معنای فاصله ی طنینی بین دو نت یکسان است که در صدای موسیقی میان آن ها وجود دارد. این فاصله باعث تفاوت ارتفاع صدای نت ها می‌شود. برای بیان اُکتاو، می توانیم نت های موسیقی را به شکل الفبایی نمایش دهیم. به عنوان مثال در نت های الفبایی، A معادل نت LA و B معادل نت SI و C معادل نت دو می‌باشد.

به طور کلی، وقتی یک نت مثل C نیاز دارید، می‌توانید این نت را در اکتاو مختلفی نمایش دهید. به این ترتیب، ما داریم:

  • C در اکتاو پایین (کم): که معادل نت C پایین تر از نت C اصلی است.
  • C اصلی: نت C در اکتاو معمولی است.
  • C در اکتاو بالا (اعتدال): معادل نت C بالاتر از نت C اصلی است.

همچنین می‌توانیم چند نمونه نت های C را در اکتاو های مختلف نشان بدهیم:

  • C3: نت C در اکتاو سوم (مثلاً یک سی مرکزی)
  • C4: نت C در اکتاو چهارم (مثلاً سی مرکزی)
  • C5: نت C در اکتاو پنجم (مثلاً یک سی بالا)
  • و غیره…

هر اُکتاو شامل هفت نت مختلف است که با فواصل کوچکی از یکدیگر جدا می‌شوند. مثلاً بین C و C در اکتاوهای مختلف، فاصله ای برابر با هفت نت دیگر (سه نت کامل و یک نیم نت) وجود دارد.

نت خوانی و درک اُکتاوهای مهم برای اجرای درست نت ها و ترانه ها در گیتار و دیگر سازها ضروری می‌باشد. تمرین و تجربه با نت ها در اُکتاوهای مختلف به شما کمک می‌کند تا ارتفاع صدای موسیقی را به درستی تشخیص دهید و اجراهای صحیح تری داشته باشید.

خط های تکمیلی در نت خوانی گیتار

خط های تکمیلی در نت خوانی گیتاردر آموزش نت خوانی، خطوط تکمیلی یا خطوط اضافی، خطوطی هستند که به صورت موقت یا برای نمایش نت هایی خارج از محدوده خطوط معمولی موسیقی (خطوط E، A، D، G، B و E) استفاده می‌شوند. این خطوط تکمیلی نمادهای موسیقی اضافی را نمایش می‌دهند که برای نمایش نت ها به اکتاوهای بالاتر و پایین تر از آن ها استفاده می‌شود.

خطوط تکمیلی به تعداد معینی و با فاصله های یکسان از یکدیگر بر روی خطوط موسیقی نمایش داده می‌شوند. این خطوط به شکل زیر هستند:

  • خط تکمیلی پایین تر (گیتار باس)

 این خط بر روی خط E (گیتار باس) قرار می‌گیرد و نت هایی را که پایین تر از خط E هستند نمایش می‌دهد. نت های موجود بر روی این خط در واقع به اکتاوهای پایین تر از خط E می‌انجامند.

  • خط تکمیلی بالاتر (گیتار تنظیم شده به کوبه)

 این خط بر روی خط E (گیتار تنظیم شده به کوبه) قرار می‌گیرد و نت هایی را که بالاتر از خط E هستند نمایش می‌دهد. نت های موجود بر روی این خط به اکتاوهای بالاتر از خط E می‌انجامند.

تاکید می‌شود که استفاده از خطوط تکمیلی در نت خوانی به خاطر نت های خاص و نادر است که به دلیل ارتفاع یا پایین بودن صدا از محدوده خطوط معمولی موسیقی خارج شده اند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]