شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

دانلود آکورد هدیه سیاوش قمیشی

آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی را مشاهده می‌کنید. آهنگ هدیه سیاوش قمیشی در میزان نما 6/8 نوشته شده و آکوردهای اصلی آهنگ ر ماژور، لا ماژور، می مینور و سل ماژور هستند علاوه بر این آکوردها،آکوردهای D7 و A7 هم در این آهنگ استفاده می‌شوند برای بخش ابتدایی آهنگ می‌توان از آرپژ به عنوان همراهی کننده آواز استفاده کرد و در بخش کورس، ریتم آهنگ را اجرا کرد.

آهنگ هدیه یکی از آهنگ های معروف و خاطره انگیز سیاوش قمیشی است که در آلبوم خواب بارون آمده است داستان این آلبوم از این قرار است که سیاوش قمیشی بعد از ورود به آمریکا با دوست قدیمی خود به نام جمال نادر که نوازنده گیتار بود برخورد کرد و با او به مدت یک سال و نیم بر روی ساخت این آلبوم کار کردند و نهایتاً در سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۹ شمسی) کار تهیه این آلبوم به پایان رسید اما از آنجا که هیچ کمپانی ای برای عرضه آلبوم‌های ایرانی وجود نداشت، مدت‌ها این آهنگ‌ها نزد سیاوش ماند تا اینکه شرکت کلتکس تأسیس شد و این آلبوم منتشر شد.

کار تهیه این آلبوم از جمال نادر می‌باشد. در این آلبوم، سیاوش یکی از ترانه‌های یبیژن سمندر به نام از ماست که بر ماست را خوانده‌ است. نوازندهٔ تار این آهنگ نیز خود بیژن سمندر بوده‌است. بیشتر فضای آهنگ‌های این آلبوم ایرانی است. برای مثال می‌توان به آهنگ‌ هدیه اشاره کرد که دردستگاه ماهور نوشته شده است و  یا آهنگ پیوستگی که در مایه دشتی  از دستگاه شور است.

 آکوردهای آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

همانطور که گفته شد چون این اهنگ درگام  ر ماژور است آکوردهای به کار رفته در این آهنگ آکوردهای درجات اصلی گام ر ماژور یعنیG ،D و A هستند درادامه اموزش شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی شکل تک تک آکوردها را آورده ایم:

شکل آکورد D :

شکل آکورد D :

شکل آکورد G:

شکل آکورد G:

شکل آکورد A :

شکل آکورد A :

شکل آکورد D7 :

شکل آکورد D7 :
شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

شکل آکورد Em :

شکل آکورد Em :
شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

شکل آکورد A7 :

شکل آکورد A7 :
شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

نحوه اجرای آرپژ در آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

برای اجرای آرپژ آهنگ هدیه سیاوش قمیشی از آنجا که میزان نمای ما 6/8 است میتوانیم از آرپژ 6/8 استفاده کنیم که یکی از پر کاربرد ترین آرپژهای میزان نمای 6/8 آرپژ : p i m a m i  است که در این آرپژ انگشت شست ما اسم آکورد را در سیم های باس گیتار میزند، انگشت i سیم سوم، انگشت m سیم دوم و انگشت a سیم اول را به صدا در می آورد برای درک بهتر به ویدیو آموزشی شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی مراجعه کنید.

ریتم آهنگ هدیه ساوش قمیشی

در ادامه آموزش آهنگ هدیه سیاوش قمیشی ریتم این آهنگ را بررسی میکنیم. از آنجا که میزان نمای آهنگ 6/8 است بنابراین از ریتم 6/8 در این آهنگ استفاده میشد و چون تمپو آهنگ ما پائین است از ریتم شیش و هشت سنگین برای همراهی آواز در این آهنگ استفاده می‌کنیم.

نحوه اجرای ریتم 6/8 در آهنگ هدیه سیاوش قمیشی:

نحوه اجرای ریتم 6/8 در آهنگ هدیه سیاوش قمیشی:

نکاتی برای اجرای صحیح شعر و آکورد آهنگ هدیه سیاوش قمیشی

اولین نکته در اجرای آواز  آهنگ هدیه سیاوش قمیشی محل ورود صدای خواننده است که در این آهنگ در ابتدای هر بیت از شعر، شروع آواز ما از ضرب چهارم میزان نمای 6/8 است یعنی ما شروع به نواختن ریتم آهنگ میکنیم و دقیقا روی ضرب چهارم ریتم، آواز و شعر آهنگ هدیه سیاوش قمیشی شروع می‌شود.

نکته دیگری که باید در اجرای آواز و گیتار آهنگ هدیه در نظر بگیریم استفاده از کاپو برای بهتر شدن صدایمان است در حقیقت ما با کاپو گام آهنگ را تغییر می‌دهیم و به این وسیله آهنگ را با صدای خودمان هماهنگ می‌کنیم پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه مطلوب اگر صدای شما تنور یا سوپرانو است از کاپو در باره 3 یا 4 استفاده کنید و اگر صدای شما  آلتو و یا باریتون و باس است بدون کاپو اهنگ را اجرا کنید.

دانلود آکورد هدیه سیاوش قمیشی