شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار

شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار

بررسی شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار

بررسی شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار
شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار

در این محتوا از سری مقالات گیتار آواز، به بررسی و شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار پرداخته ایم و تک تک آن‌ها را معرفی کرده ایم.

یکی از الزامات یادگیری گیتار شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار است، که جزو اولین قدم های هنرجویان مبتدی در جهت یادگیری این ساز به شمار می‌رود. گیتار سازی زهی زخمه‌ای است که سیم های آن با استفاده از ناخن و یا وسیله ای به نام پیک نواخته می‌شود. انواع گیتار کلاسیک، فلامنکو، گیتار الکتریک و آکوستیک دارای شش سیم می‌باشند که در اکثر مواقع کوک آن ها با هم یکی است.

اما در نوع دیگری از گیتار الکتریک که به آن گیتار باس گفته می‌شود، چهار سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم های گیتار به ترتیب از پایین به بالا شمرده شده و از صدای زیر به صدای بم ختم می‌شوند. برای اینکه بهتر با نام سیم های گیتار آشنا شوید، باید به تمرینات روزانه و تکرار آن‌ها بپردازید.

شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار، به مرور زمان سرعت نت خوانی را بالا برده و باعث تسلط نوازنده در نواختن گیتار می‌شود. سیم های گیتار به ترتیب از زیر به بم (از پایین به بالا) به این صورت نامگذاری می‌شوند:

  • می (E): سیم اول گیتار که زیرترین صدا را در این ساز به صورت دست باز تولید می‌کند.
  • سی (B): سیم دوم گیتار
  • سل (G): سیم سوم گیتار
  • رِ (D): سیم چهارم گیتار
  • لا (A): سیم پنجم گیتار
  • می (E): سیم ششم گیتار که بم ترین صدا را در این ساز به صورت دست باز تولید می‌کند.

بنابراین سیم های گیتار در حالت دست باز که به معنی نواختن سیم ها بدون انگشت گذاری بر روی فرت می‌باشد، نت های فوق را تولید می‌کنند.

نکات مهم در شناخت سیم های گیتار

نکات مهم در شناخت سیم های گیتار
شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار

پس از بررسی و شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار باید به نکات کاربردی در این زمینه نیز توجه کنیم. سیم های گیتار از نظر نوع جنس و کیفیت صوتی، به دو دسته نایلونی و با روکش فلزی تقسیم می‌شوند. سیم هایی که از جنس نایلون هستند صدایی شفاف تولید می‌کنند و بیشتر در تولید صداهای زیر از آن ها استفاده می‌شود.

سیم هایی که دارای روکش فلزی هستند، صدای بم تری نسبت به سیم های نایلونی تولید می‌کنند و رنگ صوتی متفاوتی دارند. توجه داشته باشید که سیم های گیتار در حالت استاندارد، از یک کوک پیروی می‌کنند. در این بین گاهی با استثنائاتی روبرو می‌شویم، که از شما خواسته می‌شود تا کوک ساز خود را حداکثر تا دو سیم تغییر دهید.

یکی از تمرینات بسیار کاربردی جهت شناخت بهتر سیم های گیتار، نواختن یک گام کامل، بر روی تک تک سیم ها می‌باشد. این تمرین پیش از اتود نوازی، به آمادگی هنرجو و بازدهی بهتر او کمک می‌کند.

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، نواختن سیم های گیتار توسط ناخن های دست راست و یا ابزاری به نام پیک صورت می‌گیرد. هنرجویان باید پیش از شروع یادگیری یکی از این دو مورد را انتخاب کرده و تمرینات خود را بر اساس آن جلو ببرند. لازم به ذکر است که یادگیری یکی از آن‌ها مبنی بر عدم توانایی بر یادگیری دیگری نیست و به تمرینات بیشتری نیاز خواهد داشت.جهت کسب اطلاعات بیشتر در باره‌ی شناخت سیم ها و اسم سیم های گیتار با گیتار آواز تماس بگیرید.