راهنمای خرید انواع گیتار برای مبتدی و پیشرفته

راهنمای خرید انواع گیتارها

راهنمای خرید انواع گیتارها برای تمامی افراد

راهنمای خرید انواع گیتارها برای تمامی افراد

اگر به دنبال خرید گیتار هستید، راهنمای خرید انواع گیتارها برای تمامی افراد، چیزی است که به آن نیاز دارید. گیتار جزو قدیمی ترین و متنوع ترین سازهاست و همین مسئله، خرید آن را کمی مشکل می‌کند. با این حال این تنوع، به شما امکان می‌دهد که سازی متناسب با سلیقه و نیاز خود خریداری کنید.

برای خرید گیتار بهتر است ابتدا سبک خود را مشخص کنید. سپس به دنبال مناسب ترین قیمت گیتار، در سبک مدنظر خود باشید. برای خرید گیتار، مراجعه ی حضوری بهتر از خرید اینترنتی است. چرا که شما نیاز دارید انواع مدل های گیتار را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید و ساز متناسب با خودتان را پیدا کنید. اگر مبتدی هستید، توصیه می‌شود که  به همراه یک فرد متخصص اقدام به خرید کنید. با گیتار آواز تا انتهای مقاله همراه باشید.

راهنمای خرید انواع گیتارها بر اساس نوع

راهنمای خرید انواع گیتارها بر اساس نوع

راهنمای خرید انواع گیتارها بر اساس نوع ، شامل معرفی سه نوع گیتار است. گیتار آکوستیک، کلاسیک و الکتریک. گیتارها انواع دیگری هم دارند؛ مانند گیتارهایی که در سبک کانتری نواخته می‌شوند یا گیتارهایی که تلفیقی از سه نوع نام برده هستند. اما گیتار های آکوستیک، کلاسیک و الکتریک، پرکاربردترند و خرید و آموزش آن ها به مراتب آسان تر است.

گیتار الکتریک گیتاری است با سیم های فلزی که صدای آن توسط پیکاپ تقویت شده و به امواج الکتریکی تبدیل می‌شود. این ساز برای نواختن در سبک های راک، متال، جاز و بلوز مناسب است و صدای تیزی دارد. گیتار آکوستیک نیز سیم های فلزی دارد اما صدای آن توسط بدنه ی توخالی اش تشدید می‌شود. گیتار آکوستیک در نواختن سبک های پاپ، راک و فولک به کار می‌رود. و اما گیتار کلاسیک که زیرشاخه گیتار آکوستیک نیز هست، سیم های نایلونی دارد. صدای این ساز نسبت به دو ساز دیگر نرم تر است و بیشترین کاربرد آن در موسیقی پاپ می‌باشد.

مزایا و معایب گیتار الکتریک

مزایا و معایب گیتار الکتریک

مزایا و معایب گیتار الکتریک طبق شرایط افراد متفاوت است. با این حال می‌توان به چند ویژگی از آن که به طور کلی مطلوب یا نامطلوب هستند، اشاره کرد. به دلیل ساختار این گیتار، لازم نیست برای نواختن فشار زیادی به انگشت های خود وارد کنید. فاصله ی اکشن گیتار الکتریک کمتر از گیتارهای دیگر است و فرت ها به یکدیگر نزدیک هستند. این ویژگی، آکوردگیری را برای کسانی که انگشتان کشیده ای ندارند نیز آسان می‌کند. صدای گیتار الکتریک توسط امپلی فایر تقویت می شود و با کم و زیاد کردن درجه ی امپ، به راحتی می‌توان به تن صدای مدنظر دست یافت. با مقاله راهنمای خرید انواع گیتارها تا انتها همراه باشید.

 از معایب گیتار الکتریک می‌توان به قیمت نسبتا زیاد آن اشاره کرد. این مسئله خرید گیتار الکتریک برای مبتدی ها را دچار مشکل می‌کند چرا که نمی‌توان برای شروع هزینه ی نسبتا کمی را پرداخت کرد. از طرف دیگر صدای گیتار الکتریک بلند و تیز است و این ویژگی می‌تواند تمرین آن در محیط را سخت تر کند.

مزایا و معایب گیتار آکوستیک

در بررسی مزایا و معایب گیتار آکوستیک، به نکاتی اشاره خواهیم کرد که خرید گیتار آکوستیک برای مبتدی ها را آسان تر می‌کند. این گیتار نسبت به گیتار کلاسیک و الکتریک، تطبیق پذیری بالاتری دارد و می‌توان سبک های بیشتری را با این گیتار نواخت. عرض دسته ی گیتار آکوستیک کم است و این ویژگی اجرای تکنیک های ظریف را راحت تر می‌کند و عضلات دست آزادی عمل بیشتری خواهند داشت. این ساز به دلیل تولید صدایی با طیف شفاف، برای نواختن در استودیو بسیار مناسب است.

در بررسی و راهنمای خرید انواع گیتارها از معایب گیتار آکوستیک این است که برای به صدا درآوردن سیم ها، نیروی نسبتا زیادی لازم است و این باعث می‌شود کودکان در یادگیری این ساز، مشکل داشته باشند. از طرف دیگر به دلیل فلزی بودن سیم های این گیتار، ممکن است در ابتدای یادگیری انگشت های شما دچار آسیب های جزئی شوند و تمرین طولانی مدت در ابتدای یادگیری، دچار اختلال شود.

مزایا و معایب گیتار کلاسیک

مزایا و معایب گیتار کلاسیک

اگر به دنبال خرید ساز گیتار هستید پس لازم است درمورد مزایا و معایب گیتار کلاسیک بدانید. از مزیت های این گیتار، تنوع در سایزبندی است و شما می‌توانید اندازه ای کاملا متناسب با خودتان را پیدا کنید. گیتار کلاسیک قیمت پایین تری نسبت به بقیه ی گیتار ها دارد و برای افراد مبتدی، بهترین گیتار با قیمت مناسب، قابل خرید است. گیتار کلاسیک صدای نرم تری دارد و مناسب ترین انتخاب برای نواختن در جمع های دوستانه است.

از معایب گیتار کلاسیک می‌توان به عریض بودن دسته ی آن اشاره کرد که این ویژگی، آکوردگیری در ابتدای کار را کمی مشکل می‌کند. تن صدای گیتار کلاسیک پایین است و اگر صدای بلندی می‌خواهید، باید ضربه های محکم تری به سیم ها بزنید. به دلیل جنس نایلونی سیم ها، لغزش در نوازندگی این ساز بیشتر به گوش می‌رسد و برای نواختن آن باید ظرافت های لازم را رعایت کنید. چوب استفاده شده در این ساز نازک تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

چه گیتاری برای شروع بهتر است؟

چه گیتاری برای شروع بهتر است؟
راهنمای خرید انواع گیتارها

در مقاله راهنمای خرید انواع گیتارها اولین سوالی که برای یک نوازنده ی مبتدی پیش می‌آید این است که چه گیتاری برای شروع بهتر است؟ برای خرید گیتار، قبل از هر اقدامی لازم است بدانید که به کدام نوع گیتار علاقه دارید. نواختن کدام نوع حس خوبی به شما می‌دهد و وارد شدن در کدام سبک شما را به وجد می‌آورد.

پس از اینکه نوع گیتار را انتخاب کردید، باید به مقدار هزینه ای که قصد دارید صرف خرید گیتار کنید، توجه داشته باشید. خرید یک گیتار گران قیمت در ابتدای کار توصیه نمی‌شود چرا که این ساز ها برای افراد حرفه ای مناسب اند. از طرفی سازهایی که قیمت بسیار کمی دارند، معمولا از کیفیت های لازم برخوردار نیستند و نواختن نیز با آن ها مشکل تر است. بنابراین توصیه ی ما این است که به دنبال یک گیتار معمولی باشید که هم کیفیت های اولیه را داشته باشد و هم در نواختن آن احساس راحتی داشته باشید.

راهنمای خرید انواع گیتارها بر اساس قیمت و برند

راهنمای خرید انواع گیتارها بر اساس قیمت و برند
راهنمای خرید انواع گیتارها

در راهنمای خرید انواع گیتارها بر اساس قیمت و برند، باید به این نکته توجه داشت که بهترین برندهای گیتار برای خرید، بیشترین قیمت را نیز دارا هستند. اما برند، تمام چیزی نیست که شما به آن نیاز دارید. برای مثال برندهای فندر، گیبسون و پی آر اس جزو گران ترین گیتارهای دنیا محسوب می‌شوند.

اما خرید چنین برندهایی در ابتدای کار، توصیه نمی‌شود. در عوض می‌توان گیتارهایی با برند استگ، یاماها یا الحمرا را تهیه کرد که قیمت مناسب تری دارند. به طور کل قیمت گیتار در رده های مختلف، متفاوت است و اگر به دنبال برند مخصوصی نیستید، خرید یک ساز معمولی، با قیمت مناسب و استاندارد های اولیه را الویت خود قرار دهید. با توجه به این نکات کدام بهتر است؟ خرید گیتار نو و یا خرید گیتار دست دوم؟ گیتار دست دوم علاوه بر صرفه جویی در هزینه، صدای بهتری نیز دارد اما باید از مراکز مطمئن خریداری شود.

راهنمای خرید انواع گیتارها طبق مشخصات ظاهری

راهنمای خرید انواع گیتارها طبق مشخصات ظاهری
راهنمای خرید انواع گیتارها

هنگامی که برای خرید گیتار اقدام می‌کنیم به چه نکاتی باید دقت کنیم؟ در راهنمای خرید انواع گیتارها طبق مشخصات ظاهری، به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد. ابتدا باید گیتار را از لحاظ سلامت آن بررسی کنید. آیا گیتار موردنظرتان از لحاظ ظاهری سالم است؟ پس باید در بدنه دارای پیچ خوردگی و برآمدگی نباشد.

فرت ها باید دقیق اندازه گذاری شده و گوشی ها نرم باشند. سیم ها باید در هر فرت صدایی واضح داشته باشند. رنگ روی گیتار باید یکدست باشد. وزن گیتار نباید طوری باشد که از نگه داشتن آن احساس خستگی کنید. آلودگی و چربی روی سیم های گیتار نباشد. صاف بودن نک گیتار را حتما مورد بررسی قرار دهید. سوالی که در این مورد پیش می‌آید این است که فاصله سیم ها از نک ( اکشن) به چه اندازه است؟ این فاصله در گیتار های مختلف متغییر است. به طور کل اکشن در بالای ساز باید کمتر از 4 میلی‌متر و در قسمت فرت دوازدهم 5 میلی متر است.

مراکز خرید گیتار

مراکز خرید گیتار
راهنمای خرید انواع گیتارها

برای راهنمای خرید انواع گیتارها بهترین مکان برای خرید گیتار کجاست؟ راسته ی فروش آلات موسیقی در خیابان جمهوری تهران، بهترین مراکز خرید گیتار را داراست. سعی کنید برای خرید گیتار نو یا دست دوم به مراکزی مراجعه کنید که مطمئن باشند و شما نیز امکان امتحان چند نوع از گیتار مدنظر خود را داشته باشید. خرید گیتار از مراکزی که قیمت های بسیار پایین دارند توصیه نمی‌شود چرا که احتمال با کیفیت بودن گیتارهای آن پایین است. قبل از مراجعه ی حضوری به مراکز خرید، حتما قیمت گیتار مدنظر خود را به صورت آنلاین چک کنید.

لوازم جانبی لازم برای گیتار

لوازم جانبی لازم برای گیتار
راهنمای خرید انواع گیتارها

سوالی که پس از خرید گیتار پیش می‌آید این است که چه لوازم جانبی ای برای گیتار لازم داریم؟ گیتار از جمله سازهایی است که هنگام خرید آن، به چند قطعه ی جانبی نیز نیاز خواهید داشت. برخی لوازم جانبی در تمام گیتار ها مشترک هستند. مانند کاپو، پایه گیتار، پیک، تیونر، محافظ یا کیف گیتار، پایه نت و استرپ (بند).  برخی لوازم جانبی هم فقط برای گیتارهای الکتریک و گاهی آکوستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند کابل اتصال، آمپلی فایر و افکت. جهت کسب اطلاعات بیشتر با گیتار آواز تماس بگیرید.

گیتار فلامنکو چیست؟

گیتار فلامنکو چیست؟

گیتار فلامنکو (Flamenco Guitar) یک نوع گیتار اسپانیایی است که برای اجرای موسیقی فلامنکو به کار می‌رود. موسیقی فلامنکو یکی از سبک های موسیقی اسپانیایی است که معمولاً با گیتار، قیثاره و صدای خواننده اجرا می‌شود. در ادامه راهنمای خرید انواع گیتارها، در مورد مزیت های این محصول صحبت می‌کنیم.

گیتار فلامنکو به صورت سنتی با چوب درخت گردو، راش، خربزه و یا صنوبر ساخته می‌شود و با دست سازنده اش شخصی سازی می‌شود. صفحه بالایی گیتار فلامنکو با پوست الاغ ساخته شده است که به این قسمت از گیتار “تقویم” گفته می‌شود. نواختن گیتار فلامنکو به کمک پیک، ناخن و انگشتان انجام می‌شود و تکنیک های خاصی همچون راسگینگ، آرپژیو و ریتم های مختلف در این نوع گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گیتار فلامنکو برای نواختن موسیقی های فلامنکویی اسپانیایی، کلاسیک، فولکلور و سبک های دیگری مانند جاز نیز استفاده می‌شود. با توجه به تکنیک های خاص و صدای خاص گیتار فلامنکو، این نوع گیتار در بسیاری از قطعات موسیقی جذابیت خاصی دارد. راهنمای خرید انواع گیتارها را با بررسی مدل هوشمند یا اسمارت گیتار ادامه می‌دهیم. با گیتار آواز همراه باشید.

گیتار هوشمند چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

گیتار هوشمند چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

گیتار هوشمند (Smart guitar) یا همان گیتار الکتریک هوشمند یک نوع گیتار الکتریک است که با اضافه شدن تکنولوژی به آن، قابلیت های بیشتری را برای نواختن موسیقی و ضبط صدا فراهم کرده است.

قابلیت های گیتار هوشمند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. اتصال به اینترنت و دسترسی به پایگاه داده های آموزشی و ابزارهای ارائه شده توسط سازندگان گیتار هوشمند
 2. قابلیت ضبط و پخش صدا با کیفیت بالا
 3. تکنولوژی هایی مانند بلوتوث، وای فای و یا NFC برای اتصال به تلفن همراه و نرم افزارهای مرتبط
 4. صفحه نمایش لمسی جهت دسترسی به تنظیمات گیتار و نرم افزارهای مرتبط
 5. ابزارهای آموزشی برای یادگیری سریع تر و بهتر نواختن گیتار، مانند نمایش مدل های پرکاربرد آکوردها و ریتم های متفاوت و …
 6. امکان تغییر تنظیمات سخت افزاری گیتار، مانند تغییر تنظیمات صدا، فشار سیم ها و …
 7. دارا بودن افکت های صوتی برای تنظیمات صدای گیتار، مانند واحد های مختلف درایو و واحد های اکو و …

این قابلیت ها به کاربران گیتار هوشمند کمک می‌کند تا با استفاده از تکنولوژی، بهترین تجربه از نواخت ساز را داشته باشید. راهنمای خرید انواع گیتارها را با توضیحی در مورد منبع پخش گیتار الکتریک ادامه می‌دهیم.

آمپلی فایر برای گیتار الکتریک

آمپلی فایر برای گیتار الکتریک، یکی از اجزای اصلی برای اجرای موسیقی با گیتار الکتریک است. این دستگاه، وظیفه افزایش صدای سیگنال الکتریکی خروجی از گیتار را بر عهده دارد. در واقع، آمپلی فایر به عنوان یک ابزار تقویت کننده برای صدای گیتار الکتریک عمل می‌کند. در بازار، مدل ها و برندهای مختلفی از آمپلی فایر برای گیتار الکتریک وجود دارد. انتخاب مناسب ترین آمپلی فایر برای شما، باید بر اساس نیازها و سبک نوازندگی شما باشد. برخی از ویژگی هایی که باید در انتخاب آمپلی فایر مورد توجه قرار دهید عبارتند از:

 1. توان خروجی (Output Power): توان خروجی آمپلی فایر، باید بر اساس نیاز شما تعیین شود. اگر به عنوان نمونه، شما در سطح خانگی با گیتار خود نواختن را ترجیح می‌دهید، آمپلی فایر با توان خروجی کمتر مناسب تر است.
 2. تعداد کانال (Number of Channels): برخی از آمپلی فایرها دارای چندین کانال هستند که به شما اجازه می‌دهد تا تنظیمات و افکت های مختلف را برای هر کانال تنظیم کنید.

  کدام گیتار برای موسیقی پاپ بهتر است؟

  در موسیقی پاپ، گیتارهای الکتریک بیشتر استفاده می‌شوند. گیتارهای الکتریک دارای صدای بلند و پر قدرت هستند که در اجراهای زنده و تکراری موسیقی پاپ بسیار موثرند.

  در صورتی که می‌خواهید یک گیتار الکتریک برای موسیقی پاپ بخرید، بهتر است به نوع گیتار و مدل آن توجه کنید. برای مثال، گیتارهای Fender Stratocaster و Gibson Les Paul برای اجرای موسیقی پاپ بسیار محبوب هستند. هر کدام از این گیتارها دارای صدای منحصر به فردی هستند که بسته به سلیقه شما ممکن است ترجیح دهید.

  به طور کلی، برای موسیقی پاپ، گیتارهای با تنظیمات و افکت های زیاد و صدای بلند و قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، در انتخاب گیتار، بهتر است به این نکات توجه کنید تا بتوانید یک گیتار مناسب برای نوع موسیقی پاپی که می‌خواهید اجرا کنید، پیدا کنید. راهنمای خرید انواع گیتارها را با مباحث دیگر ادامه می‌دهیم.

  چطور کیفیت گیتار آکوستیک را تست کنیم؟

  چطور کیفیت گیتار آکوستیک را تست کنیم؟
  برای تست کیفیت گیتار آکوستیک، می‌توانید از روش های زیر استفاده کنید:

  •   بررسی ساختار و مواد استفاده شده در ساخت گیتار: با بررسی ساختار گیتار و موادی که در ساخت آن به کار رفته، می‌توانید از کیفیت آن آگاهی پیدا کنید. گیتاری با ساختار قوی و با استفاده از مواد با کیفیت به طور کلی کیفیت بیشتری دارد. در ادامه و در راهنمای خرید انواع گیتارها، در این مورد مفصلا صحبت می‌کنیم.
  •   بررسی صدای گیتار: برای تست صدای گیتار، بهتر است از چندین نوع موسیقی و الگو های نواختن استفاده کنید. با تغییر شیوه نواختن و نوع صدای تولید شده در پایین و بالا بردن تون، می‌توانید کیفیت صدای گیتار را تست کنید.
  •   تست راحتی نواختن: با تست راحتی نواختن گیتار، می‌توانید کیفیت ساخت و طراحی آن را بررسی کنید. گیتاری که راحت تر در دست نواختن است، به طور کلی کیفیت بیشتری دارد.
  •   تست ارتفاع و نحوه تنظیمات سیم های گیتار: گیتاری که سیم های آن درست تنظیم شده اند و ارتفاع سیم ها از گردن گیتار مناسب است، به طور کلی کیفیت بیشتری دارد. بنابراین، با تست تنظیمات سیم ها می‌توانید کیفیت گیتار را تست کنید.

  به طور کلی، برای تست کیفیت گیتار آکوستیک، باید به ترکیبی از موارد فوق توجه کنید و با تست و آزمایش گیتارهای مختلف، گیتاری را که بهترین کیفیت را دارد را انتخاب کنید.

  در این بخش از مقاله به توضیح مهمترین راهنمای خرید انواع گیتارها پرداختیم.

  گیتار بیس چیست و چه کاربردی دارد؟

  گیتار بیس (Bass Guitar)، یکی از نوعی گیتارها است که برای نواختن بیس در سبک های موسیقی پاپ، راک، فانک، جاز و سبک های دیگر استفاده می‌شود. این گیتار به دلیل فرکانس پایین صدایی که تولید می‌کند، در بیشتر قطعات موسیقی برای ایجاد پایه و مبنای صدا استفاده می‌شود.

  گیتار بیس معمولاً دارای 4 رشته می‌باشد، اما نسخه های دیگری از آن با 5 و 6 رشته نیز تولید می‌شود. در عین حال، نواختن گیتار بیس و تولید صدای آن، به تکنیک و فن بیس نوازی و همچنین به فهم اصول اصلی تئوری موسیقی و آکورد ها، بستگی دارد.

  بیشتر گروه های موسیقی برای اجرای کنسرت ها و ضبط آلبوم های موسیقی، نیاز به نوازنده بیس دارند تا پایه و مبنای صدای موسیقی را ایجاد کند. این در حالیست که گیتار بیس همچنین برای نواختن سولو و برگزیدنی ها در قطعات مختلف نیز کاربرد دارد.