آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

دانلود ویدئوی آموزش رایگان کوک گیتار

یادگیری و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

یادگیری و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

یادگیری نحوه کوک کردن گیتار یکی از اولین چالش هایی است، که یک نوازنده مبتدی هنگام یادگیری نواختن با آن مواجه می‌شود. آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد کمک می‌کند تا از ساز خود صدای مناسبی تولید کنید. تمرین منظم برای یادگیری یک ساز ضروری است و هماهنگ بودن باعث می‌شود تمرین بسیار سرگرم کننده و با ارزش تر شود. این کار تنها چند دقیقه طول می‌کشد، اما می‌تواند در صدایی که از ساز شما شنیده می‌شود، معجزه کند.

نکات مهم کوک کردن گیتار

نکات مهم کوک کردن گیتار
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

مهم نیست که چقدر خوب گیتار بنوازید، آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد می‌تواند صدای دلخواه و مناسبی را از ساز شما ارائه دهد. گیتار شما به تنهایی صدای دلخواه را ارائه نمی‌دهد، حتی اگر تمام نت ها و انگشت گذاری ها درست باشند. این به این دلیل است که سیم ها می‌توانند به اطراف بلغزند، به خودی خود سفت و شل می‌شوند و باعث می‌شوند که کوک آن ها تغییر کند.

چند نکته کوتاه در مورد نحوه کوک کردن گیتار به صورت گام به گام:

 • با تنظیم سیم E پایین شروع کنید.
 • بعد، سیم A را کوک کنید.
 • سیم D را کوک کنید.
 • کوک سیم G را انجام دهید.
 • سیم B را کوک کنید.
 • سیم  E بالا را کوک کنید.
 • آکوردی را بنوازید تا بررسی کنید که تمام سیم ها هماهنگ هستند.
 • اگر سیمی قطع شد، آنها را دوباره تنظیم کنید.
 • پس از پایان کوک مجددا کوک سیم ها را چک کنید.

استفاده از ابزارهای کوک گیتار

استفاده از ابزارهای کوک گیتار
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

هنگامی که در حال یادگیری و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد هستید، داشتن یک روش قابل اعتماد برای یافتن صدای مناسب برای هر سیم بسیار مهم است.

بیشتر نوازندگان گیتار استفاده از تیونر الکترونیکی، اپلیکیشن یا ساز دیگری را برای انواع کوک های گیتار پیشنهاد می‌دهند. هر روش مزایا و معایب مربوط به خود را دارد.

استفاده از تیونر برای کوک کردن ساز، بسیار آسان و سریع می‌باشد و بسیاری از هنرجویان مبتدی نیز به آن دسترسی دارند. اما این تیونرها امکانات دیگری نیز در اختیار هنرجویان قرار میدهند تا بتوانند نحوه کوک کردن گیتار را به درستی یاد بگیرند.

تیونرها برای هر سیم نت مربوط به آن را می‌نوازند، و شما باید هر نت را با گوش مطابقت دهید. نوازنده پس از گوش دادن به نت مورد نظر، آن را به ذهن خود می‌سپارد. پس از خاموش کردن صدای تیونر، کوک ساز خود را با آن مطابقت دهد. در این صورت می‌توانید متوجه آن شوید که سیم مورد نظر بالاتر و یا پایین تر از نت مربوط به آن صدا می‌دهد یا نه! اکثر نوازندگان گیتاریست سازهای خود را با “کوک استاندارد” کوک می‌کنند.

اگر تازه شروع به نواختن کرده اید و مطمئن نیستید که از کدام کوک استفاده کنید، باید فعلاً از کوک کردن گیتار در حالت استاندارد استفاده کنید. به مرور و با گذشت زمان می‌توانید از کوک های مختلف دیگر استفاده کنید، تا صداهای متفاوتی از ساز خود بشنوید.

انواع تیونر گیتار

انواع تیونر گیتار
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

معرفی انواع تیونر گیتار و استفاده از آن ها در آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد می‌تواند گزینه مناسبی را هنگام کوک ساز در اختیار شما قرار دهد. تیونر گیره ای یکی از انواع آن است، که با اتصال به دسته گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع تیونر می تواند به صورت دقیق ساز شما را کوک کند.

تیونر گیتار پدالی از انواع تیونرها برای آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد هستند و از آن ها بیشتر در اجراهای زنده استفاده می‌شود. این تیونرها دارای ورودی و خروجی جک بوده و بدون نیاز به وصل کردن آن ها به کانال دیگر، می‌توانید ساز خود را کوک کنید.

تیونرهای پرتابل نیز بسیار ایده آل، کاربردی و کوچک هستند که از ویژگی های آن ها می‌توان به پریست های مخصوص هر ساز و کوک اعتدال tempered tuning اشاره کرد.

یکی دیگر از انواع تیونر گیتار، تیونر پلی فونیک می‌باشد، که استفاده از آن بسیار راحت بوده و تنها با ضربه زدن بر روی تمامی سیم ها می‌توان ساز را کوک کرد. تنها با یک نگاه می‌توانید از کوک بودن ساز خود مطمئن شوید و تمامی سیم هایی که از کوک خارج هستند را تشخیص دهید.

تیونر رکمونت نیز از دیگر مدل های آن در آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد، که بیشتر در استودیوها  از آن استفاده می‌شود.

چند وقت یکبار باید گیتار را کوک کنیم؟ 

چند وقت یکبار باید گیتار را کوک کنیم؟ 
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

برای بسیاری از هنرجویان هنگام یادگیری و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد این سوال پیش می‌آید که پس از چند وقت باید گیتار خود را کوک کنیم؟

گیتار ساز حساسی است به این دلیل که بیشتر مواد تشکیل دهنده آن چوب است و کوک آن می‌تواند تحت تاثیر آب و هوا تغییر کند. آیا تا به حال توجه کرده اید که صدای گیتار شما در یک روز بارانی یا عصر گرم تابستان چگونه است؟ این تغییرات به این دلیل است که چوب گیتار شما به دلیل تغییرات دما و رطوبت، کمی منبسط و منقبض می‌شود. به نوبه خود، می‌تواند کشش سیم ها را تغییر دهد و باعث از بین رفتن کوک آنها شود.

با توجه به حساسیت گیتار، بهتر است هنگام شروع تمرین خود آن را کوک کنید و دوباره هر زمانی که احساس کردید از کوک خارج شده، این کار را تکرار کنید. حتی بسیاری از نوازندگان حرفه ای نیز در بین اجراهای خود نیاز به کوک مجدد دارند. سیم های جدید نیز باید بیشتر کوک شوند، تا وقتی که مدت زمان بیشتری کوک را نگه دارند.

چگونه کوک گیتار را نگه داریم؟

چگونه کوک گیتار را نگه داریم؟
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

برای اینکه بتوانید مدت زمان زیادی را بدون نیاز به کوک گیتار بنوازید، باید بدانید که چگونه گیتار را در کوک نگه داریم؟ هنگامی که گیتار خود را کوک کردید، چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای مدت طولانی تری آن را در کوک نگه دارید.

 • اگر سیم های گیتار شما مدت زمان طولانی در کوک نمی‌مانند باید آنها را تعویض کنید.
 • پس از تعویض سیم ها آن ها را به انعطاف مناسب برسانید، تا بیشتر و یا کمتر نشوند و کوک ساز را به مدت بیشتری نگه دارند.
 • مراقب گیتار خود باشید و آن را در معرض نوسانات شدید دما یا رطوبت قرار ندهید.
 • پس از اتمام نواختن گیتار، سیم ها را با یک پارچه تمیز و مناسب پاک کنید و سپس گیتار خود را در کیف مخصوص قرار دهید.

کوک گیتار

کوک گیتار
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

هنگام کوک گیتار باید بدانید که چه سیم هایی باید روی چه نت هایی کوک بشن؟ بنابراین برای یادگیری و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد باید از آن اطلاعات کافی داشته باشید.

سیم های گیتار از پایین به بالا عدد گذاری می‌شوند، بنابراین زیرترین نتی که از سیم نایلونی تشکیل شده را سیم اول و بم ترین نتی را که از جنس سیم با روکش فلزی می‌باشد، سیم ششم می‌گویند. برای کوک گیتار ابتدا باید سیم ششم را که صدای آن نت E میباشد کوک کرد. این سیم صدای مبدا است و عموما بقیه سیم ها با توجه به آن کوک می‌شوند.

سپس، سیم A خود را با نواختن یک نت در فرت پنجم سیم E کوک کنید، گوشی های گیتار را به سمت بالا یا پایین بچرخانید تا زمانی که با هم مطابقت داشته باشند.

سپس، سیم D خود را با نواختن یک نت در فرت پنجم سیم A کوک کنید، گوشی و یا تاندون ها را به سمت بالا یا پایین بچرخانید ، تا زمانی که با هم مطابقت داشته باشند.

در مرحله بعد، سیم G خود را با نواختن یک نت در فرت پنجم سیم D کوک کنید، گوشی ها را به سمت بالا یا پایین بچرخانید، تا زمانی که با هم مطابقت داشته باشند.

برای سیم بعدی یک تغییر جزئی وجود دارد، سیم B خود را با نواختن یک نت در فرت چهارم سیم G کوک کنید. سپس، سیم E خود را با نواختن یک نت در فرت پنجم سیم B کوک کنید. در نهایت ساز شما به صورت استاندارد کوک شده است. برای دریافت مشاوره رایگان یادگیری گیتار می‌توانید با شمارهای مجموعه گیتار آواز تماس حاصل فرمایید.

کوک کردن گیتار با استفاده از گوش بدون تیونر

کوک کردن گیتار با استفاده از گوش بدون تیونر
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

کوک کردن گیتار با استفاده از گوش و بدون تیونر کار بسیاری دشواری در روزهای ابتدایی آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد برای افراد مبتدی می‌باشد. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم دستگاه تیونر دارای قابلیتی است، تا کوک کردن گیتار با گوش را به نوازندگان آموزش دهد. برای این منظور ابتدا باید سیم مبدا خود را به صورت دقیق کوک کنید. برای این کار می‌توانید از گیتار دیگر و یا ساز پیانو استفاده کنید. ابتدا به نت مورد نظر گوش داده، سپس سعی کنید تا سیم مورد نظر را با توجه به آن کوک کنید.

این کار کمی دشوار است اما به مرور و هنگام تمرینات و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد، می‌توانید بر روی این مهارت تمرکز کنید.

استفاده از اپلیکیشن برای کوک گیتار از دیگر راه‌هایی است، که می‌توان در آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد به راحتی از آن استفاده کرد. به این منظور نرم افزارهای بسیار زیادی برای گوشی‌های موبایل و سیستم‌های کامپیوتری ساخته شده که میتوانید یکی از آنها را دانلود کنید.

ممکن است کوک کردن گیتار برای افراد مبتدی در روزهای اول یادگیری و آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد سخت باشد. اما با استفاده از امکاناتی که در مطلب فوق به آن اشاره کردیم، می‌توان به راحتی این کار را انجام داد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کوک کردن گیتار

کوک کردن گیتار

اینکه شما یک گیتاریست مبتدی باشید یا یک نوازنده حرفه‌ای، قبل از انجام نوازندگی یا تمرین گیتار اولین کار این است که سیم‌های گیتار را کوک کنید؛ زیرا در صورت نوازندگی با گیتاری که سیم‌های آن کوک نیست، صدای ناخوشایندی به وجود می‌آید. با مقاله آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد همراه باشید.

معمولاً نوازندگان گیتار مبتدی برای کوک کردن سیم‌های گیتارشان ممکن است دچار مشکل اندکی باشند؛ به همین جهت دوست دارند یاد بگیرند که چگونه گیتار خود را کوک کنند. مطالبی را که ما در این مقاله گردآوری کردیم، در رابطه با آموزش رایگان کوک کردن گیتار از صفر تا صد است. با ما باشید تا در رابطه با این موضوع مطالب کاربردی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

نحوه کوک استاندارد نت‌های گیتار

نحوه کوک استاندارد نت‌های گیتار

اهمیت آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد بر همه ی شما روشن و آشکار است. برای هر گیتاری چند پروفایل کوک متفاوت وجود دارد اما نوعی از کوک هست که به عنوان کوک استاندارد از آن یاد می‌شود. در این نوع کوک نت‌های گیتار شامل:E A D G B E هستند که در نت خوانی اینطور خوانده می‌شوند:

 • دو=C
 • ر=D
 • می=E
 • فا=F
 • سل=G
 • لا=A
 • سی=B

هر سیم گیتار به ماشین هد ویژه خود وصل شده است و زمانی که هر کدام از ماشین‌ های زیر را می‌چرخانیم، می‌توانیم سیم موردنظر را کوک نماییم. در حین این کار ممکن است این سوال برایتان به وجود بیاید که چطور چنین فرایندی به طرز صحیحی صورت می‌پذیرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که می‌توانید توسط یک تیونر، کوک هر سیم را به سادگی انجام دهید.

استفاده از تیونر الکترونیکی برای کوک کردن گیتار

 1. استفاده از تیونر الکترونیکی برای کوک کردن گیتارمی‌توانیم از برنامه تیونر در گوشی‌های هوشمند استفاده کنیم.
 2. می‌توانیم با استفاده از روش تیونر فیزیکی گیتار را کوک کنیم.

بعضی از گیتارها تیونر داخلی دارند و بنابراین نحوه کوک کردن آن‌ها نسبت به سایر گیتارها راحت‌تر است. البته لازم به ذکر است که یکی از کم هزینه‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های کوک گیتار، کمک گرفتن از برنامه‌های هوشمند ویژه کوک گیتار بر روی گوشی‌های هوشمند است. آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد در مجموعه گیتار آواز را می توانید از طریق شماره موجود در سایت پیگیری نمایید.

تیونرهای الکترونیکی

تیونرهای الکترونیکی

تیونرهای الکترونیکی مبتنی بر لرزش و ارتعاش:

این تیونرها به هد استاک گیتار وصل می‌گردند و در صورتی که شما در یک جای شلوغ هستید و قصد کوک کردن گیتار خود را دارید، تیونرهای الکترونیکی مبتنی بر لرزش سیم با شناسایی کردن صدای نت طبق لرزش سیم، کار کوک کردن گیتار را انجام می‌دهند. این دیوونه ها به شکل اتوماتیک نت کوک آن سیمی که مورد نظرشان هست را نشان خواهند داد. همچنین نمایشگر‌های ال سی دی رنگی نیز دارند.

تیونرهای الکترونیکی مبتنی بر میکروفون:

این تیونرها با تیونرهای مبتنی بر لرزش سیم متفاوت بوده و به هیچ‌وجه هد استاک گیتار را شلوغ نمی‌کنند و جلوی آن قرار خواهند گرفت. نکته منفی که تیونرهای مبتنی بر میکروفون دارند این است که باید دقیقاً و کاملاً صدای تمام نت‌ها را بشنوند. از تیونرهای مبتنی بر میکروفون در گیتارهای آکوستیک استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است در صورتی که تیونر شما دارای جک ورودی است، می‌توانید برای گیتارهای الکتریکی نیز از آن استفاده کنید.

تیونرهای پلاگین و پدالی: این تیونرها دقت فوق‌العاده بالایی دارند و از طریق جک، مستقیماً به گیتار الکتریک بیس و آکوستیک اتصال پیدا خواهند کرد.

نحوه کوک کردن گیتار توسط گوشی هوشمند

نحوه کوک کردن گیتار توسط گوشی هوشمند

آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد به ویژه توسط گوشی هوشمند به چه صورت است؟ همانطور که گفتیم برای اکثر هنرجویان استفاده کردن از نرم افزارهای کوک در گوشی یکی از روش‌های ساده و اقتصادی است. ده‌ها برنامه متنوع و پولی و رایگان برای انجام کوک گیتار وجود دارد و سازوکار آن برنامه ‌ها دقیقاً مثل تیونر های مبتنی بر میکروفون است. شما می‌توانید طبق نظر و سلیقه خودتان هر کدام از این برنامه‌ها را دریافت کرده و توسط آن، گیتارتان را کوک کنید.

نکات مهم هنگام کوک کردن گیتار

در آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ در درجه اول باید اطمینان پیدا کنید که پیچ‌های کوک گیتارتان کاملاً سالم است؛ به عنوان مثال، در صورتی که قصد دارید سیم G را خوب کنید، باید این سیم را در امتداد تیونیگ ماشین و فرد برد هد استاک، دنبال کنید تا سپس بتوانید سیم را به صورت صحیح کوک کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، ممکن است به شکل اشتباهی کلید کوک سیم‌های دیگری را بزنید.

مقایسه تیونر کروماتیک و تیونر غیر کروماتیک

مقایسه تیونر کروماتیک و تیونر غیر کروماتیک
آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد

خوب است بدانید که تیونر کروماتیک با تیونر غیرکروماتیک تفاوت‌هایی دارد و دلیل آن این است که در تیونرهای غیر کروماتیک تنها یک نت خاص تشخیص داده می‌شود. از طرفی می‌‌دانیم که تیونر کروماتیک توانایی این را دارد که همه نت‌ها را کاملاً تشخیص دهد؛ بنابراین تیونرهای کروماتیک دقت و فایده بیشتری دارند. ضمناً می‌توانید از تیونرهای کروماتیک برای کوچک کردن سایر سازها مانند ویولن، ویولن سل و… نیز استفاده کنید.

نکاتی برای استفاده از تیونر کروماتیک

این تیونر دارای دو ورودی و جک و میکروفون بوده، پس اگر از ساکت بودن اتاقتان اطمینان ندارید، باید جک را به تیونر و گیتارتان متصل کنید. ضمناً بعد از روشن کردن تیونر سیمی را بکشید؛ اگر تیونر با کشیده شدن این سیم پاسخ داد، سپس می ‌توانید سایر تکنیک‌های کوک کردن گیتار را پیاده سازی نمایید. در ضمن از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که تیونر کروماتیک شما به صورت استاندارد کالیبراسیون شده است.

روش‌های رایج کوک کردن گیتار در جهان

 • روش Drop_D:

این روش از جمله مرسوم‌ترین روش‌های کوک گیتار در دنیا است که در تعداد زیادی از سبک‌های موسیقی خصوصاً راک و متال استفاده می‌ شود. ضمناً می‌توان گفت راحت‌ترین روش کوک استاندارد گیتار هم هست. در این روش سیم بیس را پایین‌تر و بر روی نت D میزان کنید به شکلی که این سیم با سیم D در یک اوکتاو پایین‌تر هم صدا شوند. یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌های کوک در این شیوه این است که در سیم شیش و فرت ۱۲ کوک کردن به نحوی انجام شود که با سیم چهارم تطابق داشته باشد، لذا یک صدای هارمونی طبیعی به وجود خواهد آمد.

 • روشDouble Drop_D:

 از دیگر سبک ها در آموزش رایگان کوک گیتار صفر تا صد می توان به روش Double Drop_D اشاره کرد. این سبک کوک کردن معمولاً به وسیله گیتاریست‌ های حرفه‌ای و مشهور مثل رابی، نیل یانگ و… مورد استفاده واقع شده است. این روش نیز دقیقاً مانند روش قبلی است؛ تنها تفاوت آن این است که در این در این شیوه سیم شماره ۱ به جای سیم شماره ۴ در D تیون می‌‌گردد.