مروری بر تاریخچه گیتار کلاسیک

تاریخچه گیتار کلاسیک

تاریخچه گیتار

تاریخچه گیتار
تاریخچه گیتار کلاسیک

تاریخچه گیتار کلاسیک را در این مقاله مشاهده می کنید. در تاریخ، ایرانیان و برخی اقوام کهن دیگر نیز دارای آلات موسیقی زهی بوده اند که توسط مضراب نواخته می­شدند ؛ و در سال ۷۱۱ یعنی در جریان اشغال اسپانیا توسط مورها، سازی به نام ربک وارد این سرزمین شد. طی سالهای بعد گیتار دستخوش تغیراتی شد تا اینکه بالاخره در اواخر قرن ۱۸ به شکل امروزی آن که دارای ۶ سیم میباشد درآمد.

در قرن ۱۷ گیتارهای متداول کوچکتر و دارای ۴ یا ۵ سیم بودند.

تاریخچه سازهای فِرِت‌دار:

تاریخچه سازهای فِرِت‌دار:
تاریخچه گیتار کلاسیک

گراهام وید که یکی از مشهورترین نویسندگان بین‌المللی درباره‌ی گیتار است، تاریخ این ساز را از سده‌ی 16 میلادی تا عصر حاضر بررسی کرده است. به طور کلی تاریخ پنج قرن از سازهای فِرِت‌دار شامل: ویهوئلا در اسپانیا، گیتارهای چهار جفت و پنج جفت سیم، تکامل تبلچر (تبلچر یک شیوه‌ی استاندارد برای نگارش نت‌های سازهای فرت‌داری همچون گیتار و عود است که موقعیت نت‌ها را بر روی دسته ساز، به راحتی نمایش می‌دهد) و تحولات بوجود آمده در گیتار شش سیم در قرن نوزدهم به صورت فشرده مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است

تاریخچه گیتار در قرن ۱۹ :

تاریخچه گیتار در قرن ۱۹ :
تاریخچه گیتار کلاسیک

شخصیتهای برجسته ی متعددی در اسپانیا و ایتالیا ظهور کردند که جهت معرفی گیتاربه عنوان یک ساز ارکستری معتبر از هیچ کوششی دریغ نکردند. مهمترین این افراد فرناندو سور بود ؛ که در سال ۱۷۷۸ در بارسلون اسپانیا متولد شد.
سور ؛ که در سال ۱۸۳۹ درگذشت ؛ تمام زندگی خویش را صرف اجرای کنسرت، تدریس و همچنین ساخت صدها اثر با ارزش برای گیتار نمود. لقب او بتهوون گیتار است.

دیگر شخصیتهای برجسته ی همدوره با سور عبارتند از :فردیناندو کارولی ؛ متیو کارکاسی و مایورو جولیانی .همه آنها اساتیدی بودند که موجب استغنای گنجینه گیتار شدند .
متاسفانه پس از این دوره از محبوبیت گیتار کاسته شد و این عدم محبوبیت ادامه یافت تا اینکه سرانجام در اواخر قرن ۱۹ به همت فرانسیسکو تارگا و اگوستین باریوس ؛ گیتار دگر بار ارزش­های والای خود را بازیافت.

تاریخچه گیتار در قرن 20 :

تاریخچه گیتار در قرن 20 :
تاریخچه گیتار کلاسیک

در قرن ۲۰ هم راه این بزرگان توسط دو نفر ادامه یافت : میگویل لوبت و اندره سگوویا .مخصوصا سگوویا ؛ که در طی ۷۰ سال تلاش خستگی ناپذیر؛ چنان اعتباری به گیتار بخشید که امروزه این ساز ؛ به یک ساز کلاسیک کاملا جدی بدل شده است.

معرفی گیتار کلاسیک :

معرفی گیتار کلاسیک :

معرفی گیتار کلاسیک به دنیای جدید (قاره آمریکا) بر خلاف انتظار توسط اسپانیایی ها انجام نشد، بلکه این Christian Frederick Martin اتریشی بود که گیتار را به آمریکای جنوبی برد.چندی بعد Antonio de Torres که به پدر گیتار کلاسیک های امروزی مشهور شده است، فن آوری ساخت گیتار را به حدی رساند که امروز نیز به عنوان استاندارد ساخت گیتار کلاسیک شناخته می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با گیتار آواز تماس بگیرید.