گیتار 12 سیم چیست؟

گیتار 12 سیم

معرفی کامل گیتار 12 سیم

معرفی کامل گیتار 12 سیم

بررسی گیتار 12 سیم و تاریخچه استفاده از آن و ساختار و طراحی و شیوه‌ی کوک کردن و نواختن این نوع گیتار در این مقاله از گیتار آواز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به راستی گیتار 12 سیم چیست؟

به راستی گیتار 12 سیم چیست؟

گیتار 12 سیم از نظر شکل بدنه، نوع چوب و سایر ویژگی‌های کلی بسیار شبیه گیتارهای استاندارد 6 سیم است، اما همان‌گونه که اسمش نشان می‌دهد، یک تفاوت بزرگ دارد، تعداد سیم ها دو برابر است.

تاریخچه‌ ی گیتار 12 سیم

تاریخچه‌ ی گیتار 12 سیم

در بخش قبل به بررسی گیتار 12 سیم چیست؟ پرداختیم حال می‌خواهیم تاریخچه‌ی آن را معرفی نماییم. مبدأ تاریخی گیتار 12 سیم چندان مشخص نیست. فقط می‌دانیم که در سال‌های پایانی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، گیتارهای آکوستیک 12 سیم وجود داشتند، اما به اندازه گیتارهای استاندارد 6 سیم محبوب نبودند. در دهه‌ی 1920 بود که خوانندگان فولک و بلوز قدرت این ساز را در همراهی با آوازهای انفرادی به نمایش ‌گذاشتند. از آن به بعد سبک متمایز این نوع گیتار و نوای قوام‌یافته و پرحجم آن در آکوردنوازی مورد اقبال فراوان قرار گرفت. خوانندگان می‌کوشیدند با نواختن این ساز به اجرای صحنه‌ای خود «چیزی خیال‌انگیز» اضافه کنند.

علاوه بر جنبش فولک راک در ده‌ی هفتاد میلادی، در سایر سبک‌های محبوب موسیقی در قرن بیستم و بیست‌ویکم نیز نوای گیتار 12 زهی، به وفور شنیده می‌شود، از موسیقی کانتری و بلوز گرفته تا راک و پاپ. باب دیلن، بون جووی و جیمی پیج در زمره‌ی نوازندگان سرشناسی هستند که با این ساز هنرنمایی کرده‌اند.

طراحی گیتار 12 سیم

طراحی گیتار 12 سیم

در گیتار 12 سیم، دوازده سیم فولادی در شش کورس (یک جفت سیم کنار هم) قرار می‌گیرند. در هر کورس صدای تولید شده از سیم بالایی نسبت به سیم دوم بم‌تر است، در نتیجه صدای تولید شده نسبت به گیتار 6 سیم استاندارد پرحجم‌تر و قوی‌تر است. گردن این گیتار معمولاً پهن‌تر از حالت استاندارد طراحی می‌شود تا فضای مناسبی در اختیار شش جفت سیم قرار بگیرد. فاصله‌ی کم سیم‌ها در گیتار 12 سیم باعث می‌شود که چیدن و بندکشی سیم‌ها به دقت بیشتری نیاز داشته باشد. نوع آکوستیک این گیتار از نوع الکتریک آن محبوب‌تر است. کوک این گیتار با سایر گیتارها فرقی ندارد.

آکوردها و مقیاس در گیتار 12 سیم، با یک 6 سیم استاندارد یکسان است. تفاوت مهم این است که هر یک از 6 نت باز، در یک جفت سیم نزدیک به هم بیان می‌شوند. چهار نت اول از بالا در اکتاو و دو نت پایین به صورت هماهنگ جفت شده‌اند. حتی سیم‌هایی که به صورت هماهنگ کوک شده‌اند، هرگز نمی‌توانند دقیقاً هم‌زمان ارتعاش کنند. در نتیجه‌ی این پیکربندی فرکانس‌های دو سیم هر کورس اندکی با هم فرق دارند. بنابراین، هنگام پخش ملودی‌های تک نت، یک افکت کر طبیعی، با جلوه‌ای درخشان و رؤیایی ایجاد می‌شود. ریتم و ضرب کم‌نظیری از تداخل ارتعاشات و نوسان دوره‌ای شدت موسیقی ایجاد می‌شود و شنیدن صدای این ساز را برای مخاطب دلپذیر می‌کند.

نواختن گیتار 12 سیم

نواختن گیتار 12 سیم
گیتار 12 سیم

از گیتار 12 سیم اغلب برای تکنوازی استفاده می‌شود. خوشبختانه نواختن گیتاری با تعداد سیم دو برابر، چندان متفاوت نیست، زیرا نت‌ها، آکوردها و تکنیک‌ها مشابه گیتارهای استاندارد 6 سیم هستند، هرچند برای عادت کردن به آن باید با تمرین فراوان، شیوه‌ی نواختن خود را تنظیم کنید. در این نوع گیتار به خاطر کم شدن فاصله‌ سیم‌ها، نحوه‌ی انگشت‌گذاری و مضراب زدن دقت بیشتری می‌طلبد. همچنین دوتایی شدن سیم‌ها باعث شده است کشش و تنش آن‌ها افزایش ‌یابد. در نتیجه نواختن آکوردها به اعمال توان بیشتری نیاز دارد و یک نوازنده‌‍ی مبتدی ممکن است انگشت‌هایش اذیت ‌شوند. جهت  اطلاع ازکلاس های آنلاین و حضوری و هماهنگی های بیشتر با گیتار آواز تماس بگیرید.